rozsadzanie storczyków

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Frost
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-24, 15:00

rozsadzanie storczyków

Post autor: Frost »

Na moim storczyku pojawiła się nowa roślina . Dwa listki ( pojawia się już 3-ci) mają ok.4cm długości. Może ktoś wie jak je rozdzielić aby nie uszkodzić rośliny i czy jest szansa aby powstały dwie ?
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: talibankaa »

Podejrzewam że Twój storczyk wypuścić tzw. keiki. Nie można go oddzielić od rośliny matecznej dopóki nie będzie miało co najmniej 3 listków i 3 korzonków o długości ok 3-4 cm. Jeżeli keiki osiągnie podane przeze mnie wielkości wtedy będzie można je dopiero oddzielić. Jak to zrobić będzie zależało od umiejscowienia keiki więc najlepiej by było gdybyś dołączył zdjęcia. Po rozdzieleniu będą dwie identyczne rośliny. Tzn. usamodzielnione keiki będzie kwitło tak samo jak roślina mateczna.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: Merghen »

Może tylko dodam,że im więcej będzie miało korzeni i to dłuższych to będzie lepiej. Zdjęcie by się przydało... :]
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Frost
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-24, 15:00

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: Frost »

Postaram się zamieścić zdjęcie a narazie dziękuję
Frost
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-24, 15:00

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: Frost »

pierwsze dwa zdjęcia obrazują sytuację, o której pisałam (na zdjęciach dwie różne rośliny), a na trzecim inny problem - dziwne obumieranie rośliny
Załączniki
1-sza roślina
1-sza roślina
2-ga roślina
2-ga roślina
chora roślina
chora roślina
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: Merghen »

Na dwóch pierwszych rosną Ci nowe roślinki. Ponieważ rosną z trzonu rośliny nazywają się basal keiki. Nie musisz nic z nimi robić bo w doniczce może rosnąć kilka chyba,że któraś roślina zacznie obumierać, chorować to wtedy trzeba zacząć szybko działać.
Na trzecim mam wrażenie,że woda podczas podlewania dostałą się do stożka i trochę uszkodziła liść. Jednak nie pokazujesz zdjęć korzeni (przez doniczkę) nie piszesz nic o pielęgnacji, jaką zapewniasz roślinom, o wystawie okna itp. Zdjęcie to za mało by w miarę dokładnie ocenić sytuację. Na początek spróbuj delikatnie oderwać/odciąć liść ten z góry. Ten z dołu sam odpadnie i akurat takie zamieranie/starzenie się liścia jest naturalne.
Mam jednak wrażenie, patrząc na zdjęcia, że ich kondycja jest taka jak ich pielęgnacja - są popełniane błędy i dlatego rośliny wydają keiki lub basal keiki. One się w taki sposób ratują wtedy najczęściej przed śmiercią choć niekiedy może to być naturalny proces zapisany w genach. Ponieważ są to hybrydy sklepowe (jeśli się mylę to mnie popraw), które najczęściej nie mają nazw więc trudno jest dowiedzieć jakich miały przodków. Jednak to,że trzy rośliny mają dzieci wskazuje raczej na błędy w uprawie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Frost
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-24, 15:00

Re: rozsadzanie storczyków

Post autor: Frost »

Cieszę się, że trafiłam na forum. dowiedziałam się jak wiele błędów popełniałam. Już teraz wiem, że za dużo nawoziłam ( przy każdym pojeniu), myjąc liście zalewałam środki i byłam przekonana, że to dobrze służy roślinie. Mam nadzieję, że nie "zmarnuję" więcej roślin.Dziękuję za wszystkie uwagi, będę relacjonowała przebieg wydarzeń.
ODPOWIEDZ