Bukszpan - rozmnażanie, sadzonki, sadzenie, uprawa

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.

Bukszpan - rozmnażanie, sadzonki, sadzenie, uprawa

Postautor: flaber14 » 2011-09-19, 09:29

Witam

Chciałbym rozmnożyć troszkę bukszpanu poprzez sadzonki i mam takie pytnko:

- czy jeśli zrobię to teraz to nie będzie już na to za późno, bo słyszałem że najlepszy okres to raczej sierpień

- po drugie jakiego ukorzeniacza najlepiej użyć?

Pozdrawiam
Adam
flaber14
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: ATA » 2011-09-19, 10:55

Ukorzeniacz do półzdrewniałych,a termin trochę późny,ale zawsze można próbować jeśli zapewni się odpowiednie warunki.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: witeks1968 » 2011-09-19, 21:14

Też tak myślę i w razie czego (jeśli przez zimę nic zrzezom się nic nie stanie) wiosną dokończą ukorzenianie.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Ania1990 » 2011-09-20, 11:25

a ja mam pytanie poniewaz tez wlasnie ukorzeniam bukszpan tylko juz ma z miesiac i co zrobic na zime schowac go do domu czy zostawic na dworze? mam go w takiej malej palecie doniczek p9 pytanie rowniez o trzmieline (ma juz korzonki) wsadzic juz do gruntu na stale miejsce?
Awatar użytkownika
Ania1990
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: waldek727 » 2011-09-20, 23:45

Adam.
Parę lat temu robiłem sztobry z pędów winorośli ale nigdy z bukszpanu.Jednakże myślę,że pozyskiwanie sadzonek metodą wegetatywną z obu roślin jest podobne.Jeżeli mają to być zrzezy pędu z części środkowej lub dolnej to stosuje się ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych.
Ania.
Jeżeli ukorzeniasz sztobry teraz tzn,że przygotowujesz je do wysadzenia jesienią przyszłego roku.System korzeniowy tych roślin nie jest w ogóle przygotowany do zimowania w gruncie.
Przy takim rozmnażaniu zasada jest taka,że ogrzewamy ziemię wraz z młodymi korzonkami a nie część nadziemną.Zabierz je na zimę do domu i postaw na parapecie pod którym jest kaloryfer.

Zresztą tu masz instrukcję: jak rozmnożyć bukszpan

Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: ATA » 2011-09-21, 12:18

Nie jestem przekonana do tego parapetu z kaloryferem.Może być za gorąco i zbyt sucho.U mnie sprawdziło się pomieszczenie,gdzie temperatura była w granicach 15 stopni.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: waldek727 » 2011-09-21, 16:52

I właśnie o to chodzi!

Parapet ma być ciepły, a to że sucho, to glebę zawsze można zwilżyć.Podałem najbardziej zbliżone warunki jakie można znaleźć na zimę w domu dla dopiero co ukorzeniających się roślin.
Tak robią teraz profesjonalni ogrodnicy.Zimą w szklarni chłód a podłoże ciepłe.
Myślę,że temperatura powietrza zimową porą tuż przy oknie wynosi właśnie ok 15*C.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: witeks1968 » 2011-09-21, 22:02

Ania1990, jeśli stwierdziłaś obecność korzonków to możesz przesadzić roślinki do gruntu, choć ja zrobiłbym to dopiero wiosną, a teraz przechował w jakimś inspekcie, lub foli.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: waldek727 » 2011-09-21, 23:53

witeks1968.

Nie będę z Tobą polemizował, bo nie jestem specjalistą od pozyskiwania sadzonek ze zrazów.To co wiem to staram się przekazać w prosty i zrozumiały sposób.Nie rozumiem jednak Twojej sugestii.Polecasz Ani wysadzić roślinki do gruntu przed zimą ale swoje wysadziłbyś dopiero na wiosnę.
O czym my mówimy?Czy o przezimowaniu ukorzeniających się dopiero co zrazów,czy o przechowywaniu przez zimę sztobrów do wiosennego ukorzeniania?Są to dwa różne zagadnienia.
Ja wiem,że tego typu młodych sadzonek nie wysadza się do gruntu przed zimą.Być może się mylę,bo zarówno ligustry jak i też bukszpany należą do roślin które bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie.
Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: witeks1968 » 2011-09-22, 22:14

Poleciłem Ani przesadzić trzmielinę do gruntu, gdyż stwierdziła, że ma już korzonki.W takim wypadku może to zrobić.A jeżeli zaproponowałem jej przechowanie do wiosny, to po to aby mogła wybrać.I tak, i tak jest dopuszczalne, z tym, że ukorzenione sztobry w multiplatach wymagają przez zimę szczególnej opieki pod względem wilgoci.Zdarzyło mi się już zasuszyć korzonki ukorzenianych roślin.Przesadzone teraz do gruntu ukorzenione sztobry są narażone na wysadzenie przez mróz niezbyt bogato ukorzenionych (ale ukorzenionych) roślin, ale nie grozi im przesuszenie.To wszystko wiem z doświadczenia, dlatego daję wybór, a Ania i tak sama zadecyduje co dalej zrobić i wcale nie zamierzam "zbijać" czyiś argumentów.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: waldek727 » 2011-09-22, 22:56

Dziękuję witeks 1968 za sprecyzowanie swojej wypowiedzi.
W tej chwili z tą argumentacją się w pełni zgadzam.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: witeks1968 » 2011-09-24, 20:00

Nie ma sprawy.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: flaber14 » 2011-09-24, 23:28

Witajcie ponownie (i panie)

Słuchajcie, dzisiaj posadziłem bukszpany, znaczy się zacząłem go rozmnażać, czyli uciąłem z górnych cześć dużego bukszpanu małe, jedno gałązkowe pędy, poobrywałem dolne listki, zamoczyłem to w ukorzeniaczu i do gruntu w doniczce. Ziemia lekko wilgotna, nawet bardzo lekko. Ukorzeniacz kupiłem do roślin pół-zdrewniałych. posadziłem to dosyć ciasno, ale do póki nie puszczą korzeni, to na razie myślę to wystarczy, a jak zaczną je mieć, to rozsadzę.

Mam tylko takie pytanie: czy należy je podlać teraz, czy jakiś czas zaczekać, bo na opakowaniu ukorzeniacza było napisane iż nie należny moczyć zrazów?
Po drugie, kiedyś, pamiętam jak zrobiłem to pierwszy raz, to przykryłem donice folia, zrobiłem coś na a'la mini foliak - czy takie coś jest wskazane. Dzięki temu zawsze było tam wilgotno i w miarę ciepło, co o tym sądzicie?

I ostatnie pytanie kiedy mogę spodziewać się pierwszych korzonków?

Pozdrawiam
Adam
flaber14
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: waldek727 » 2011-09-25, 10:37

W ulotce nie chodzi o podlewanie.Końcówki zrazów nie mogą być mokre bo jak włożysz do ukorzeniacza to powstanie na nich gęsta papka, a co za tym idzie jego niewskazany nadmiar.
Ziemia w której są zrazy powinna być stale wilgotna.Przykrycie folią jak najbardziej jest wskazane ale pamiętaj też o przewietrzaniu roślin.Pierwsze korzonki powinny ukazać się po ok 6-8 tygodniach.Chętnie zobaczyłbym zdjęcia ukorzeniających się zrazów bukszpanu. :/
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Ania1990 » 2011-09-26, 22:43

witeks1968

Posadziłam swoje sadzonki na stałe już miejsce, miały dość duże korzonki co mnie zdziwiło bo ukorzeniały sie dość krótko :) mam nadzieje, że wszystkie przezimują. A mam pytanie czy okrywacie czymś trzmieline na zime? bo moje są z wiosny i z obecnego czasu więc jednoroczne a w ogrodzie mam już starsze krzewy i zawsze zime wytrzymały a tych młodych mam razem 100szt więc szkoda zeby zmarzły
Awatar użytkownika
Ania1990
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Następna

Wróć do Liściaste Drzewa, Krzewy i Krzewinki Ozdobne