Róże - sadzonki, sadzonkowanie

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Róże - sadzonki, sadzonkowanie

Post autor: tengel27 »

Wprawdzie mamy zimę, ale chcę na przyszły sezon zrobić sadzonkę z róży, która rośnie u mnie pracy, a dokładniej z 'Nostalgie'. Tyle, że do tej pory mi się to nie udawało. Proszę o wskazówki co i jak :)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sadzonki róży najlepiej wykonywać we wrześniu, choć mi zdarzało się sadzonkować również wiosną. Sadzonki pobieramy z bocznych, jednorocznych, dobrze zdrewniałych pędów, długości ok 10- 15 cm i obrywamy z nich wszystkie liście. Róże sadzonkujemy w mieszance 3/4 piasku i 1/4 torfu. W tak wymieszanej ziemi sadzi się sadzonki "do góry nogami" zagłębiając w podłożu na ok 2 cm, po to by miejsce cięcia się zabliźniło. Po ok 2-3 tygodniach sadzonkę się odwraca sadząc już dobrą stroną na ok 2/3 długości i przykrywa folią do czasu ukorzenienia. Zimuje się sadzonki w inspekcie, a wiosną następnego roku można już sadzonki sadzić w ogrodzie na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Twój problem Dawidzie może być związany z odmianą jaką chcesz rozmnożyć, a nie brakiem wiedzy.
Istnieją liczne odmiany, które tylko przez szczepienie można uzyskać.
Tu wiadomo, trzeba mieć podkładkę (zwykle jest to Rosa canina ale na innych dzikich również można to robić) i wycięte oczko z pędu odmiany szlachetnej szczepimy jedna z metod na dziczkę.
W przyszłym roku będę próbował po raz pierwszy tej metody.
To dopiero jednak w lipcu-sierpniu kiedy kora łatwo odchodzi od drewna. Zastosuję metodę odwróconej litery T. O wynikach Powiadomię :-)

Aha, dziczki uzyskałem wysiewając nasiona dzikiej róży.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
krynia787
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-29, 03:21

Post autor: krynia787 »

gosia2501 pisze:Sadzonki róży najlepiej wykonywać we wrześniu, choć mi zdarzało się sadzonkować również wiosną. Sadzonki pobieramy z bocznych, jednorocznych, dobrze zdrewniałych pędów, długości ok 10- 15 cm i obrywamy z nich wszystkie liście. Róże sadzonkujemy w mieszance 3/4 piasku i 1/4 torfu. W tak wymieszanej ziemi sadzi się sadzonki "do góry nogami" zagłębiając w podłożu na ok 2 cm, po to by miejsce cięcia się zabliźniło. Po ok 2-3 tygodniach sadzonkę się odwraca sadząc już dobrą stroną na ok 2/3 długości i przykrywa folią do czasu ukorzenienia. Zimuje się sadzonki w inspekcie, a wiosną następnego roku można już sadzonki sadzić w ogrodzie na miejsce stałe.
Ziemia -Taka, ale ja pobierałam sadzonkę pół zdrewniałą, obrywałam kilka dolnych liści, starałam się, aby była jak najmniejsza/obsmykiwałam ją odrywając od pędu, tak jak pobiera się odnóżkę od pelargonii/pod koniec lipca, albo na początku sierpnia, wkładałam w ukorzeniacz i do doniczki z ziemią, nakrywałam folią z otworkami na powietrze i stawiałam w ogrodzie w półcieniu, podlewałam nie dopuszczając do przesuszenia ziemi. Późną jesienią doniczkę zadołowywałam na działce i okrywałam ziemią, wcześniej nakładałam butelkę po wodzie mineralnej, obcinając dno, odkręcony korek dawał powietrze---na wiosnę, jak zaczęła puszczać już listki wsadzałam do ogrodu, nie otrząsając ziemi. W taki sposób zaszczepiłam kilka różnych odmian, w tym też pnących i kwiaty są pełne, takie jak u macierzystej odmiany. Proszę spróbować. Sadzonki pobierałam spacerując alejkami ogrodów, prosząc działkowicza danej odmiany, która mi się podobała podczas kwitnięcia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

krynia787 pisze: (...) W taki sposób zaszczepiłam kilka różnych odmian, w tym też pnących i kwiaty są pełne, takie jak u macierzystej odmiany.(...)
Chyba sadzonkowałaś kilka różnych odmian, szczepienie polega na czyś zupełnie innym. ;-) :mrgreen: Ale oczywiście sposób sadzonkowania do wypróbowania, jeśli skuteczny to czemu nie. :-D
ODPOWIEDZ