Róże pnące - uprawa, omiany, sadzenie

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Róże pnące - uprawa, omiany, sadzenie

Post autor: magdalena »

Witam Serdecznie!!
Planuję postawienie niewielkiej metalowej pergoli i chciałabym, aby oplotły ją pnące róże.
Proszę o pomoc!!
Jak to zrobić?? Jakie róże?? Kiedy je posadzić i jak pielęgnować??
Dziękuję za wszystkie rady!!
Pozdrawiam, początkująca działkowiczka- Magdalena.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Magdo - róże najlepiej sadzić teraz, jesienią. Pamiętaj tylko, że róża nie oplata pergoli - trzeba ją co jakiś czas przymocować.
Jeśli chodzi o gatunek, to niestety nie mogę pomóc: swoją dostałam i nawet nie znam jej nazwy. Myślę, że ktoś na forum podpowie ci, a jeśli nie, to zawsze można zapytać w szkółce.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z róż pnących mogę polecić 'Sympathie', kwitnącą na czerwono, 'Blaze'- szkarłatno czerwona, 'Royal Gold'- żółta, 'Ice Berg'- biała, 'Westerland'- herbaciana, 'Golden Stern'- żółta, 'Parade'- różowa, 'Indigolette'- niebieska. I jeszcze wiele innych odmian, także myślę że spokojnie znajdziesz coś dla siebie.
Awatar użytkownika
bogna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 74
Rejestracja: 2008-01-09, 11:03

Post autor: bogna »

Ja własnie niedawno jak kupiłm taką róże,zależało mi by długo kwitła na pergoli i własnie polecono mi od ogrodnika "sympatie".Miałam poprzednio,kupioną w markecie,różę kremową(gold.....nie pamietam dalej nazwy)ale ta kwitła tylko 1 tydzień.
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi na pewno skorzystam!!!
Jeśli jeszcze ktoś bedzie chciał cos dodać to chętnie poczytam!!!

Dzięki, pozdrawiam, Magda.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Gatunki już Ci podpowiedziała Gosia. Sadzenie - sadzimy pod kątem ok. 45 stopni, nachylone do ściany lub podpory pod pnącza. Pędy rosną wtedy w kierunku ściany na której potem się opierają. Pędy najlepiej umocować (przywiązać) do podpory na samym dole a potem rozprowadzać po "rusztowaniu" jakie przygotowano. Oczywiście trzeba je nawozić bo są dość żarłocznymi roślinkami i sporo podlewać, ale pod korzenie a nie na liście i kwiaty. Tniemy je trochę wiosną ale tylko chore, dzikie i bardzo stare pedy. Właściwie to je raczej formujemy w zależności czy mają rosnąć jako kolumna czy rozposcierać się po ścianie. To tak na szybko. Napewno sporo dokładniejszych rad znajdziej na stronach szkółek różanych. Pozdrawiam Joanna
Awatar użytkownika
Deirde
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2010-12-15, 09:49

Post autor: Deirde »

Z róż pnących polecam - Eden Rose 85 - klasyk różany, Aloha, Alchymist, New Dawn, Lykkefund, Rosarium Uetersen, Schneewalzer, Charles Austin, Jasmina, z historycznych Gloire de Dijon, Madame Plantier - kwitnie raz, Mme Isaac Pereire.
pomponik84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-11, 20:37

Roze na luk

Post autor: pomponik84 »

Witam,

Zakupiłam w Lidlu 2 metalowe łuki na róże, chciałam zapytać czy mam posadzić różę po obu stronach łuku czy wystarczy z jednej strony ,a kwiat po kilu latach oplecie go cały?

Chciałam jeszcze zapytać czy mam szukać jakiejś konkretnej, specjalnej odmiany w miejscu gdzie słońce będzie padać na nie od ok 14-15 do końca dnia?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Witam!

Zdecydowanie najlepiej posadzić po obu stronach łuku. Na dodatek róża sama nie oplecie podpory. Mimo, że używamy często nazewnictwa "róża pnąca", to nie należy ona do gatunku pnączy, dlatego wymagane jest prowadzenie takiej rośliny. Musimy taką roślinę ponaginać i przymocować do podpory.

W przypadku ostatniego pytania, to praktycznie każda róża urośnie w takich warunkach. Jedynie może trochę słabiej kwitnąć. Róże to jednak słoneczne rośliny. Istnieją jednak odmiany, które nieco lepiej sobie radzą w zacienionych miejscach, jak chociażby odmiana "New Dawn", "Albertine", czy "Kiftsgate".
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Post autor: magnolia1953 »

Przemek85 pisze:Witam!

Zdecydowanie najlepiej posadzić po obu stronach łuku. Na dodatek róża sama nie oplecie podpory. Mimo, że używamy często nazewnictwa "róża pnąca", to nie należy ona do gatunku pnączy, dlatego wymagane jest prowadzenie takiej rośliny. Musimy taką roślinę ponaginać i przymocować do podpory.

W przypadku ostatniego pytania, to praktycznie każda róża urośnie w takich warunkach. Jedynie może trochę słabiej kwitnąć. Róże to jednak słoneczne rośliny. Istnieją jednak odmiany, które nieco lepiej sobie radzą w zacienionych miejscach, jak chociażby odmiana "New Dawn", "Albertine", czy "Kiftsgate".
Witam ,
proszę o radę w sprawie podłoża pod róże .Mam na działce kiepską glebę gliniastą piaszczystą .Właśnie posadziłam 3 róże pnące zastosowałam się do rad związanych z sadzeniem, ale martwię się o nie bo jak pisałam mam kiepską glebę. Oczywiście przed posadzeniem dałam ziemię dla róż, ale co robić dalej aby pięknie rosły .Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za radę .Magnolia
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Róże pnące na kiepskiej glebie

Post autor: magnolia1953 »

Proszę o pomoc w sprawie wyhodowania róż pnących na podłożu gliniastym i na piasku. Posadziłam 3 róże pnące i martwię się czy będą piękne. Jakie stosować do nich nawozy i inne środki, które im pomogą żyć w tych trudnych warunkach?
Oto moje róże: Iceberg i Goldenstern. Pozdrawiam i dziękuję. Magnolia.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: Róże pnące na kiepskiej glebie

Post autor: edyta_mi »

magnolia1953 pisze:na podłożu gliniastym i na piasku
Chcesz powiedzieć na 2-óch rodzajach gleb czy na glebie piaszczysto - gliniastej :?:
U mnie róże rosną na glinie i całkiem nieźle sobie radzą. Przetrwały już parę lat, prawie bez mojej interwencji :lol: .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

A u mnie rosną na piasku i też dobrze sobie radzą pozostawione same sobie. Najważniejsze żeby nie przedobrzyć z nawożeniem i dbałością bo wtedy są delikatne i przemarzają. :D
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Post autor: magnolia1953 »

Ok, posłucham. Pozdrawiam. M.
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Re: Róże pnące na kiepskiej glebie

Post autor: magnolia1953 »

edyta_mi pisze:
magnolia1953 pisze:na podłożu gliniastym i na piasku
Chcesz powiedzieć na 2-óch rodzajach gleb czy na glebie piaszczysto - gliniastej :?:
U mnie róże rosną na glinie i całkiem nieźle sobie radzą. Przetrwały już parę lat, prawie bez mojej interwencji :lol: .
Działka nie jest jednorodna. Mam piasek i jedną różę posadziłam właśnie tam a dwie róże posadziłam na glebie glinastej, bo i taka jest na działce.
Ciekawe to co piszesz, cieszę się, bo to daje szanse moim różom. A stosowałaś jakieś nawozy? M
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
ODPOWIEDZ