Róże okrywowe - pielęgnacja, okrywanie na zimę

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

Róże okrywowe - pielęgnacja, okrywanie na zimę

Post autor: zbyszek49 »

Szukam odmian róż okrywowych które nadają siedo posadzenia w miejscu zacienionym między świerkami.
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Post autor: Ania Zielonka »

Odnośnie okrywania róż, mam małe pytanko. W tym roku posadziłam dwie róże szczepione na pniu i do tej pory mają liście, a zapowiadają przymrozki - czy pomimo obecności liści na gałązkach okryć je agrowłókniną? (i czy okrywać tylko koronę, czy zawinąć też pień?)
proszę o pomoc, szkoda by zmarniały moje pachnące różyczki :-(
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

koniecznie okryj. Zabezpieczone musi być przede wszystkim miejsce szczepienia. Pnia u róż szczepionych nie okrywa się. To nie szkodzi, że są liście. Dobrze, że zadałaś to pytanie, moje róże też jeszcze nie zabezpieczone, muszę wziąć się do roboty.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co do róż szczepionych na wysokiej podkładce, tzw. róże pienne, stosowano kiedyś inny sposób zimowania.

Róża w sezonie posiada podpórkę, a na zimę odwiązuje się ją od podpórki i nagina do ziemi (widziałam tak przygotowane dość stare róże i zapytałam ogrodnika dlaczego tak je traktuje). Wtedy część szczepioną kopcuje się i przykrywa na zimę. Łodyga nośna jest z takiego gatunku, który nie przemarza.

Na wiosnę róże się odkopuje i mocuje do tyczki.

Więcej o pielęgnacji róż piennych: Róże pienne - pielęgnacja, odmiany, jak sadzić
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Daniela podała chyba najlepszy sposób jak zabezpieczyć róże na pniu przed zimą. Ja chciałam sobie uprościć w następnym roku ich okrywanie i skusiłam się na podpowiedzi zabezpieczania "na stojąco". Efektem były niestety umarznięcia.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ