Róże ogrodowe - pielęgnacja, przesadzanie

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
gawje
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-18, 21:38

Róże ogrodowe - pielęgnacja, przesadzanie

Post autor: gawje »

Muszę przesadzić 15/20 -to letnie róże ogrodowe, boje się jednak, że mogę uszkodzić korzenie, czy krzewy mogą się przyjąć mimo uszkodzonych korzeni?
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Dwa lata temu przesadzałam róże pienne , pnące i niskie i przyjęły się wszystkie. Jednej musiałam przyciąć korzeń ale i ona odbiła.Bez obaw przesadzaj tylko pamiętaj później o podlewaniu.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ja też rok temu przesadzałem kilkuletnią pienną różę. Starałem się ją przesadzić z jak największą ilością korzeni. Gdy została przesadzona skróciłem jej wszystkie pędy o połowę (zostały prawie same grube łodygi) po 3 miesiącach ładnie się wypełniła nowymi pędami.
W tym roku powinna zakwitnąć :-D Gawje więc śmiało przesadzaj, początek kwietnia lub początek jesieni to dobry czas :!: Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Ja wczoraj w nocy skończyłam przesadzanie bardzo starych róż. Też chciałam wykopać jak najwięcej korzeni ale po wykopaniu dołu na metr głębokiego uznałam, że chyba już pociągnę za ten korzeń. No i urwał się :oops: Zobaczymy czy da sobie radę z tym brakiem w ukorzenieniu. Nie podcinałam pędów bo różyczka jeszcze pączki ma.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Anja musisz koniecznie przyciąć grube pędy na wysokości około 25 cm a cienkie wyciąć całkowicie. Róża całą siłę musi dać w korzenie a nie w utrzymaniu kwiatów. Jak się przyjmie to w przyszłym roku będziesz się cieszyć kwiatami. :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

i dużo podlewać,żeby wypuściła młode korzonki, to się przyjmie i może spokojnie przezimować
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Ojej, nie dostałam powiadomienia, że są jakieś odpowiedzi :-?
Młodziutkie pędy delikatnie oklapły u góry i już myślałam, że trzeba będzie nową róże kupić. W takim razie sekator w rękę i lecę podcinać :mrgreen: Podleję tylko troszkę bo padało w nocy.
Danusiu, edulkot, dzięki za rady.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Czy można już rozpocząć przesadzanie róż wielkokwiatowych w wieku od 2 do 5 lat.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Andrzeju ja swoje już przesadzam. ;) :-D
beti 66
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-13, 11:57

Post autor: beti 66 »

Czy można przesadzać róże pnącą. Jeśli tak to kiedy. Róża ma ok. 2 metry.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Każdą różę można przesadzać, również pnącą. Najlepszy czas na przesadzanie krzewów także różanych jest na jesieni, czyli teraz do przymrozków. Ważne jest by róże przesadzić z jak największą bryłą korzeniową. Po przesadzeniu najlepiej różę przyciąć, także pnącą. Po posadzeniu w nowe miejsce, podstawę pędu dobrze jest okopczykować.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Gosiu, a ja mam zamiar kilka moich róż (róże rabatowe i różę pnącą) podarować bratu na nowo urządzaną działkę. Ale on nie przygotował jeszcze rabaty, ma wokół tylko trawsko. Wiem, że lepiej by było, gdybym je wykopała teraz ale w takiej sytuacji czy można to zrobić wiosną bez szkody dla róż?
beti 66
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-13, 11:57

Post autor: beti 66 »

Dziękuję za odpowiedź.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Elu oczywiście, że można przesadzić róże wczesną wiosną, tyle tylko, że róże bedą potrzebowały trochę czasu aby zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Mogą przez to trochę bardziej chorować, choć niekoniecznie, no i na pewno kwitnienie nie będzie tak obfite, a w skrajnym przypadku w ogóle mogą nie zakwitnąć. Ja osobiście radziłabym Ci je teraz wykopać, przyciąć korzenie i pędy, po czym wsadzić do odpowiednio dużych, ale nie za obszernych donic i razem z tymi donicami zadołować nawet w tym samym miejscu co rosną teraz. Po zadołowaniu obficie podlać i usypać wokół pędów małe kopczyki. Trochę więcej pracy, ale dzięki temu róże w donicach rozwiną odpowiedni system korzeniowy, wiosną nie będzie trzeba spieszyć się z przesadzaniem, a i nie będzie obawy o przyszłoroczne kwitnienie. ;) :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Gosiu , jakie to logiczne , a jednocześnie proste i mądre - ale nie zaświtałoby mi w głowie :zabawa: Masz punkcik
ODPOWIEDZ