Rojniki

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.

Rojniki

Postautor: harwi » 2009-11-26, 20:58

Większość forowiczów już mnie poznała i zapewne już wie, że uwielbiam rojniki. Są to małe wdzięczne mało wymagające roślinki z którymi zaczęłam swoją przygodę i pokochałam bezgranicznie :mrgreen: Powolutku zbieram te małe istotki moim celem jest uzbieranie jak największej ich ilości i różnorodności. Moim małym marzeniem jest takie małe rojnikowo ;)
Na wiosnę zrobię im wszystkim nowe fotki chwilowo załączam parę moich maleństw z fotkowego archiwum i zachęcam wszystkich do pokazania swoich. Każdy zapewne ma je w swoim ogrodzie ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Herbi » 2009-11-26, 22:05

Oooczyyywiście, że każdy ma w ogrodzie rojnki ;-) co to za ogród bez rojników :-( :-)
Tez mam w kilku miejscach, a ponieważ rojniki zwane są "dziećmi słońca", u mnie tylko niewielkie skrawki ziemi mogły opanować.

Fot. Jak dobrze dociągam, a siedzę jakieś pół metra przed monitorem ;-) , na fotce rojnik pajęczynowaty.
Obrazek Obrazek
Ale co to :shock: Inwazja obcych hord nadciągnęła ;-) Na biedne o słabiutkich korzonkach rojniki czyhają pospołu dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ i jeszcze bardziej agresywna, atakująca podziemnymi rozłogami Obrazek houtujnia „Chamaeleon”.
Invaders w natarciu. bez pomocy Homo sapiens w ciągu 2-3 sezonów z "pajęczynek" będą... nici. :cry:

I jeszcze jedna fotka spod zwałów kurzu ;-) sprzed 5 lat wydobyta.
Fot. Rojnik murowy ma tu już przyjemniejsze towarzystwo. Posłonek ogrodowy to przyjazny skalniaczek :-D
Obrazek Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2009-11-26, 22:28

Wiolu, wpadłaś na świetny pomysł. Wątpię,czy jest ogródek bez rojników. Ja dopiero uzupełniam rojniki. A to moje rojniki.
Obrazek
tych mam najwięcej i są u mnie najdłużej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
rojnik na pierwszy zdjęciu i dwa ostatnie to tegoroczne nabytki, a poszukuję czerwonych rojników.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: piwonia » 2009-11-26, 22:34

Wiolu masz wspaniałą kolekcję, na czele z moim ulubionym kosmatkiem. Ja dopiero zaczynam zabawę z tymi ślicznotkami, a pierwsze z nich sadziłam w donicach :-D
choć i na skalniaku mam ich co nieco
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Genia_gp » 2009-11-26, 22:40

Widzę tu całe kolekcje rojników :-) . U mnie niewiele rojników w ogródku, ale też coś dorzucę :-). Zapewne też zwiększę ich ilość. Bardzo wdzięczne roślinki do skalniaków.
Rojniki jesiennie ;-)
Załączniki
SDC10485.JPG
SDC10485.JPG (48.3 KiB) Przeglądany 9042 razy
SDC10512.JPG
SDC10512.JPG (49.34 KiB) Przeglądany 9042 razy
SDC10493.JPG
SDC10493.JPG (56.36 KiB) Przeglądany 9042 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Herbi » 2009-11-27, 12:49

Danka pisze:rojnik na pierwszy zdjęciu i dwa ostatnie to tegoroczne nabytki, a poszukuję czerwonych rojników.

Ładnie u ciebie Danka rojniki oplatają kamienie. Co do czerwonych to jak widzę w 2008r jeszcze miałem ich sporo ale lekka ;-) przebudowa skalniaczka i...gdzieś zniknęły. A tak ładnie kontrastowały z żółtymi kwiatami opuncji :-(

Obrazek Obrazek

W sprzedaży pojawiają się mieszańce ogrodowe rojników. Np. Sempervivum 'Rubin' - rozetki brązowoczerwone, S. 'Ruby' ciemnoczerwone, S. Rosie' z różowym nalotem.

Częsty jest też S. tectorum (rojnik murowy) 'Atropurpureum' mający szaropurpurowe rozety lecz brzy braku słońca traci on ten czerwony nalot.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: harwi » 2009-11-27, 14:35

No super! Ile fotek rojniczków. :mrgreen:

Danko ja też mam czerwone :-> przynajmniej miałam ale teraz jakoś fotki nie mogę znaleźć. Myślę, że na wiosnę musimy się zgadać i może zrobimy mały ten teges u Ciebie widzę jednego co go chyba jeszcze nie mam :-) a ty mówisz, że go masz najwięcej ;) Więc jak masz ochotkę :oops:

Piwoniu
mówisz lubisz kosmatki? ;) :mrgreen: Na wiosnę pomyślimy ;-)
Danka?
rojnik na pierwszy zdjęciu i dwa ostatnie to tegoroczne nabytki
ten przed ostatni to też rojnik czy jakiś rozchodnik/ :->

Herbi ale fajnie one wyglądają na tle tych białych kamyczków.

Gieniu one zmieniają kolory od pory roku. Twoje jesienne wyglądają teraz jak moje a wiosną całkiem inaczej. Są zielone a teraz prawie czerwone hehe Eh tej rojniczki.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: piwonia » 2009-11-27, 18:39

Wiolu, kosmatka już mam, ale chętnie uśmiechnę się do Ciebie o inne ślicznotki :-D
Danusiu- czerwonego też mogę Ci posłać, ale on latem robi się zielony i nie jestem pewna czy to feler, czy on tak ma ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2009-11-27, 19:46

Ojej! nie dość,że od ilości rojników dostałam oczopląsu,to jeszcze tyle propozycji wymiany :mrgreen: . Super :!: Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Zacznę od autorki tego wątku:
Wioli -
bardzo chętnie możemy dokonać teges. Trzy z nich "ukradłam" synowi z ogródka. Gdy zobaczyłam,że takich nie mam... To ręka jakoś dziwnie ;-) sięgnęła po nie. Dobrze,że najpierw on otrzymywał kwiaty ode mnie.
A ten rojnik może być rojnikowcem.
Obrazek
Przeglądnęłam sieć w poszukiwaniu i znalazłam podobne pod nazwą OROSTACHYS ale też nie jestem pewna. Mam nadzieję,że w następnym roku zacznie kwitnąć i bardziej się rozwijać wtedy może łatwiej będzie stwierdzić kto zacz.
Wiesiu,niektóre rojniki zimową porą tak się zachowują. Czerwienieją z zimna.
Krzysiu, dlaczego chociaż jednego nie zostawiłeś? Wśród moich zielonych byłyby jak ogień. Tego właśnie mi trzeba :mrgreen: Pamiętasz ich nazwę? Bo naoglądałam się ich tyle,że wszystkie chciałabym mieć :-D :shock:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: iwonaceae » 2009-11-27, 20:06

Wiolu, masz niesamowitą kolekcję! Przepiękne okazy, i jakie oryginalne!

Piwonio, bardzo mi się spodobała Twoja kompozycja w skrzynce. Taki skalniak można nawet na balkonie założyć :-D

I ja przyłączę się z moimi rojniczkami. Nie mam ich zbyt wiele, ale kilka się uchowało.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: użytkownik usunięty » 2009-11-27, 20:44

Moje rojniczki już gdzieś wcześniej pokazywałem ale nie wiem gdzie. :-D Małe porównanie czasowe.
Można zobaczyć jak się rojniczki zmieniają w zależności od pory roku.
użytkownik usunięty

Postautor: Herbi » 2009-12-17, 16:06

Danka pisze:
Krzysiu, dlaczego chociaż jednego nie zostawiłeś? Wśród moich zielonych byłyby jak ogień. Tego właśnie mi trzeba :mrgreen: Pamiętasz ich nazwę? Bo naoglądałam się ich tyle,że wszystkie chciałabym mieć :-D :shock:

Niestety, wydaje się, że żadnego nie ma ale wiosną się przyjrzę temu miejscu. Mnie tak już wydały się u mnie znane, pospolite, że nie zwróciłem uwagi przy kopaniu.
Jak znajdę któregoś to rozmnożę i dam ci znać.
A nazwy masz powyżej pod zdjęciami. Wszystkie Ruby, Rubin w nazwach od rubinowej czerwieni lub Rose od różu szukać trzeba.
U mnie co roku widzę je na dużych kiermaszach w Marszewie czy Opatówku, a ty pewnie w pobliżu też takie kiermasze masz.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2009-12-18, 00:15

Krzysiu,dziękuję za zainteresowanie. Kiermasze są ale trzeba na nie jechać :lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników.I na pewno nie pogardzę innymi. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: piwonia » 2009-12-18, 18:37

Danka pisze::lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników. :mrgreen:

Jeden z nich powinien wyglądać tak, jak ten po prawej stronie, myślę więc, że wiosną zaprezentuje się godnie :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2009-12-20, 12:07

piwonia pisze:
Danka pisze::lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników. :mrgreen:

Jeden z nich powinien wyglądać tak, jak ten po prawej stronie, myślę więc, że wiosną zaprezentuje się godnie :-D

Wiesiu,ten czerwony w tej chwili tak się prezentuje
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Następna

Wróć do Skalniaki