Rododendron - kwitnienie. Wpływ pogody na rośliny

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Rododendron - kwitnienie. Wpływ pogody na rośliny

Post autor: lisek »

Witam. Mam problem w moim ogrodzie i podejrzewam, że nie tylko ja. Otóż, od tej zmiennej pogody ( raz zimno, a raz ciepło), moje rośliny zwariowały. Rododendronom, tak jak i forsycji, zaczynają rosnąć pąki kwiatowe, borówki i porzeczki mają zieloniutkie młode pączki, a wierzbka szczepiona na pniu ma bazie :shock: . Jestem pewien, że jak przyjdą porządniejsze przymrozki, to wszystko przemarznie :-( . Nie wiem, co mam zrobić. Wszystko porządnie ocieplić, czy co ?? Jak ta ,,fałszywa'' wiosna wpłynie na prawdziwą ??
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Wiosna ???

Post autor: ATA »

Najgorsze co można zrobić,to teraz jak to piszesz ocieplic rośliny.Ja nic nie robię.Przyroda musi sobie jakoś poradzić,a osłony zimowe zakładam dopiero po dłuższych przymrozkach.
Renata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiosna ???

Post autor: Danka »

Zgadzam się z Renatą. Najlepsze co teraz można zrobić to czekać i potem ocieplać. Obecnym ocieplaniem zrobi się większą szkodą ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiosna ???

Post autor: tadek »

Ja moje roślinki nie ocieplam wcale na zimę.
Staram się ufać naturze, bo wieżę że ona wie co robi (chociaz zdarza się że zaufanie to trochę za mało). :kwasny:
Natomiast co roku kopcuję wrażliwsze roślinki.
Lisku, a ty obsypałaś trochę swoje rośliny?

:luka: Listopad w ogrodzie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Re: Wiosna ???

Post autor: lisek »

Okk, dzięki za odpowiedzi. Tak obsypałem swoje rośliny, a mój rododendron za jakieś 2 dni chyba będzie kwitł, bo normalnie już mu się pąki otworzyły :shock:
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiosna ???

Post autor: Danka »

Zrób zdjęcia. Pozachwycamy się. Może lepiej, że teraz zakwitnie niż by pąki miały zmarznąć :-?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiosna ???

Post autor: tadek »

Mogła byś postawić nad Twoim rododendronem jakiś tunel foliowy, aby miał w nocy i w dzień ciepło, do rozwijania kwiatów. :niepewny:


Różanecznik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiosna ???

Post autor: Iga51 »

Tadziu, lisek to chłopak, a nie kobitka. :lol: Mój czerwony rododendron też ma nabrzmiałe pąki, jakby w każdej chwili miały się otworzyć. Biały nie. Ciekawe co to będzie, bo robi się coraz zimniej. Dzisiaj u mnie wręcz mroźne wiatrzysko. :zalamany:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiosna ???

Post autor: tadek »

A ja myślałem że lisek to Pani liskowa... :mrgreen:
Lisku, napisz swoje imię w podpisie!
Nie będzie wtedy takich wpadek. :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Re: Wiosna ???

Post autor: lisek »

Ok, podpis zmieniony ;-) . Też myślałem nad jakimś tunelem foliowym dla niego, ale jak dzisiaj poszedłem do ogródka ( ostatnio rzadko tam bywam, bo wracam do domu, jak już jest ciemno ), to się okazało, że rododendron pozamykał pąki prawie całkiem :lol: . Jeszcze w weekend przynajmniej 2 były gotowe do kwitnienia tzn. w ,,początkowej'' fazie. tzn. podzieliły się na 4 segmenty, z których wychodzą potem już kwiaty, a dzisiaj po przeczytaniu waszych postów poleciałem do ogrodu, a tam niespodzianka. Rododendron po prostu wstrzymał kwitnienie. Ciekawe czy jak przyjdą jeszcze ciepłe dni, to na nowo się rozwinie :?:
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiosna ???

Post autor: tadek »

Chi, chi, chi, od razu lepiej Łukaszu! ;)

A co do rododendrona, to myślę że będzie on tak stał już do wiosny.

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiosna ???

Post autor: Iga51 »

Witaj Łukaszu :). Pisałam, że mój rododendron też miał takie pączki. I u mnie jest to samo co u Ciebie . Zamknęły się. :lol: Jak mówi Tadzio, poczekają już do prawdziwej wiosny. :D
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Re: Wiosna ???

Post autor: lisek »

Ciągnę dalej, bo problem ten sam :-D . Otóż mam pewną rozterkę dotyczącą przycinania krzewów. Co roku mniej więcej na wiosnę (mniej więcej w taka pogodę jak teraz panuje), ciąłem kilka krzewów tj. wierzba ozdobna, berberys, ognik, perukowiec i np. porzeczki. Mam problem, bo nie wiem czy teraz je ciąć, czy nie. Pogoda iście wiosenna i pąki na wszystkim zaczynają nabrzmiewać, więc trzeba by było, jak najszybciej ciąć. Tylko teraz takie pytanie, co bd jak przyjdzie zima ? Wszystko przemarznie, przecież, jak teraz po przycinam :-( . Dlatego nie wiem, czy mam ciąć, czy nie, jak myślicie ?? Post trochę bez ładu i składu, ale pisany w pośpiechu :mrgreen:
Pozdrawiam Łukasz ;)
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Re: Wiosna ???

Post autor: lisek »

Ponawiam pytanie :mrgreen:
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiosna ???

Post autor: Elzbieta M »

Z wymienionych przez ciebie krzewow mam tylko porzeczki. Tne je po zbiorach , ale teraz tez mozna.Wiesz , ze jest roznica w cieciu porzeczki czarnej i czerwonej
ODPOWIEDZ