Ratowanie starej jabłoni

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
mgalant
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-01, 22:35

Ratowanie starej jabłoni

Post autor: mgalant »

Witam!
Rok temu przy okazji gruntownego oczyszczania ogrodu ściąłem gałęzie starej jabłoni tak, że został tylko pień. Jabłoń tak jak reszta drzew miała być usunięta. W tym roku jednak postanowiłem zostawić choć jedno stare drzewo. Obecnie jabłoń to tak jak wspomniałem pień sięgający do nie istniejącej już korony i kilkanaście dzikich pionowych pędów. Drzewo przed ścięciem korony od wielu lat nie było pielęgnowane. Proszę o wskazówki co powinienem zrobić, żeby uratować drzewo. Zależy mi, na jej owocach, ponieważ naprawdę były doskonałe. Proszę o informacje jakie konkretne działania podjąć i ile potrwa zanim zacznie znowu owocować. Podkreślę jeszcze, że jestem początkującym ogrodnikiem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli możesz wstaw zdjęcie tego pniaka, możliwe jest że wytworzy porządny konar z którego da się zrobić koronę. Jeśli drzewo jest zdrowe i silne to odnowienie korony może potrwać 3-4 lata. Mój sąsiad na działce ma właśnie takie drzewo z powodu powodzi usunął jeden konar, potem musiał usunąć drugi ale z pnia wyrosła dość gruba gałąź z której "powstało nowe drzewo".
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

Ja mam podobny problem: bardzo stara jabłoń (ok 45 lat) ma w pniu bardzo dużą dziurę, przez co może się złamać przy silniejszych podmuchach. Owoce z tego drzewa są duże i smaczne ale niestety nie znam nazwy odmiany! Czy z takiego drzewa można zrobić szczep albo coś w tym stylo alby ta odmiana u mnie przetrwała? Proszę o pomoc
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz przeszczepić zraza na inne grzewo i mieć dwa rodzaje jabłek na jednym drzewie. Można też spróbować zaszczepić drzewo na nowo ale potrzebna jest podkładka.
mgalant
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-01, 22:35

Przesyłam zdjęcia tej jabłon

Post autor: mgalant »

Dziękuję za dotychczasowe wpisy. Proszę o sugestie, jeśli dopatrzycie się jakiś chorób na tym drzewie. Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły jak je doprowadzić do porządku?

Proszę się jeszcze ustosunkować do porady zamieszczonej poniżej:
"Po przycięciu i najlepiej przed rozkwitem pączków oczyść drutem pień i główne gałęzie, by usunąć odpadającą korę oraz mech (porost), następnie pomaluj używając mieszanki:

1 garść świeżego łajna krowiego
1 garść gliny garncarskiej
1/3 łyżeczki popiołu agnihotry

Wymieszaj wymienione składniki z wodą by uzyskać gładką pastę, następnie rozcieńcz by malować równomiernie.

Do większych sadów użyj 2% nawozu,2% gliny, 0.5% popiołu oraz dodaj 0.5% krzemianu sodu (odpowiedni dla sadu) by utrzymać glina nie opadała na dno. Wstrząśnij dokładnie przed spryskiwaniem. Do małych sadów nakładaj szczotką taką jak szczotka do sprzątania, uważając by pokryć wszystkie szczeliny oraz większe przycięte miejsca.

Roztwór zastępuje olej zimowego oraz prewencyjnie stosowanych środków owadobójczych oraz grzybobójczych. Preparat najlepiej zastosować rano, by mógł wyschnąć przed deszczem.

Drzewa wymagające intensywnego nawożenia np. cytrusy i drzewa oliwkowe są płytko korzenne i lubią świeży nawóz ze stajni. Inne drzewa owocowe korzystają z nawozu powierzchniowego (wokół linii spływania) dobrze sfermentowanego kompostu pokrytego mierzwą (taką jak słoma) w ciepłych klimatach.

Rozpylona ciecz w ilości 1/3 łyżeczki popiołu agnihotry w 2/3 wiadra wody mieszana w sposób podany wcześniej przez 18 minut, spryskana lub strzepnięta ze szczotki na liście wcześnie rano, co trzy tygodnie lub w okresie wzrostu zapewni zdrowy plon wolny od szkodników, szkód spowodowanych przez ptaki, jeśli taka prośba wyrażona jest w pełny miłości sposób w trakcie spryskiwania i wizualizacji ptaków."

Z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
DPP_0347.jpg
DPP_0352.jpg
DPP_0351.jpg
ODPOWIEDZ