Pytanie do eksperta: Właściwe sobie odmiany

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
saprolegnia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-21, 20:57

Pytanie do eksperta: Właściwe sobie odmiany

Post autor: saprolegnia »

Posadziłam w swoim ogródku następujące drzewka:
- jabłoń ELSTAR
- jabłoń ANTONÓWKA ŚMIETANKOWA
- jabłoń WITOS
- gruszę SMOLONKĘ
- wiśnie GRONIASTĄ Z UJFEHERTOI
- czereśnię BURLAT

Chciałam zapytać czy te drzewka będą owocować? Czy są dla siebie dobrymi zapylaczami czy może ich nie potrzebują? A jeśli potrzebują jeszcze zapylaczy jakichś to jakich?

Dodam, że obok domu rosną dziko jablonie papierówki a w ogrodzie mam jakieś stare drzewka: brzoskwinię, czereśnię i gruszę (chyba KONFERENCJA) oraz pełno śliw które akurat ładnie owocują
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Zapylacze

Post autor: Sadowniczy.pl »

Witam

Moim zdaniem jeśli w okolicy 300-500m są inne drzewa to należy z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że znajdzie się wśród nich odpowiedni zapylacz.
Szczegółowe informacje co do doboru zapylaczy można znaleźć na naszej stronie. Zapylacze drzew owocowych
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Pytanie do eksperta: Właściwe sobie odmiany

Post autor: pogodynka »

Mam prośbę do sadowników o radę w zakupie nowych drzew owocowych.Dokładnie ,interesuje mnie zakup jabłoni o czerwonych owocach owocującej wcześnie .Te jabłka są przepyszne a muszę wyciąć to drzewko z powodu jej choroby.A nie znam nazwy drzewa.
Muszę też wykopać śliwę i brzoskwinię-z powodu tych samych objawów-rak czy też grzybica kory.
Myślę nad kupnem brzoskwini,tylko czy nie lepiej inna jabłoń?Mam kilka drzewek jabłoni ,ale to moje ulubione owoce.A nie mam brzoskwinii....Ach,nie umiem się zdecydować.

Kolejne pytanie.Ziemię po wykopie chorych drzew obsypać wapnem?Moge w okolicy wykopów posadzić nowe drzewka?

Proszę o pomoc :help:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Pytanie do eksperta: Właściwe sobie odmiany

Post autor: rafaloku »

Pogodynko,

Proponuję rozpocząć od ustalenia na co chorują Twoje drzewa. Piszesz "rak czy też grzybica kory" co może świadczyć że nie bardzo się orientujesz co to jest (przynajmniej mi nie jest znane nic takiego jak grzybica kory). Moje wątpliwości wzbudza też fakt, że te objawy chorobowe masz na jabłoni, która nie jest gatunkiem często porażanym przez raka bakteryjnego kory. Proszę zatem o dokładny opis objawów, może możesz zrobić zdjęcia?

Możesz też sama się upewnić. Dokładny opis objawów raka bakteryjnego drzew owocowych znajdziesz tutaj: rak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanie

Ustalenie co to za choroba jest o tyle ważne, że czasem można dobrać do sadzenia odmiany rzadziej zapadające na daną chorobę.

Co do brzoskwini, to podstawowe pytanie - gdzie mieszkasz i jakie są w Twojej okolicy warunku klimatyczne. Brzoskwinie są dość wrażliwe np. na przemarzanie, szczególnie często są uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Uprawa jabłoni jest jednak zazwyczaj nieco mnie kłopotliwa.

Teraz te letnie jabłuszka. Trudno odgadnąć co masz, skoro nie umieściłaś choćby zdjęć owoców. Ale sugerując się tymi dwiema informacjami: czerwona skórka i wczesne, podpowiadam kilka letnich jabłonek. Linki prowadzą do sklepu, gdzie można je od razu zamówić, są tam też zdjęcia i opisy: Genewa Early (tzw. "czerwona papierówka"), Julka, Piros, Ananas Berżenicki. Ta ostatnia odmiana daje owoce żółte tylko z lekkim czerwonym rumieńcem ale za to bardzo smaczne.

Napisz proszę czy któraś z wymienionych przypomina jabłonkę, której szukasz ;-)
Rafał
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Pytanie do eksperta: Właściwe sobie odmiany

Post autor: pogodynka »

Dziękuję za informację.
Czytając podany artykuł myslę,że moje drzewo choruje na bakteryjnego raka.Dodam,że choroba pewnikiem zaczęła się latem,kiedy to owoce zaczęły się filcować a liście sie wysuszyły.Ale myślałam,że to wina upałów :oops: :zalamany:

Proszę mi powiedzieć czy ta choroba zagraża innym drzewom?Mam jeszcze grusze ,wiśnie i czereśnię.No i krzaczki z porzeczkami.Zauważyłam,że śliwa też cierpi na to samo :przestraszony:

W załacznikach wysyłam zdjęcia-




Co do rodzaju drzew.Jabłoń to najprawdopodobniej odmiana -Close.
Załączniki
jabłoń
jabłoń
ta sama jabłoń
ta sama jabłoń
P1150715.JPG
ODPOWIEDZ