Brzoza i sosna - formowanie, przycinanie brzozy

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
rabatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-03, 13:22

Brzoza i sosna - formowanie, przycinanie brzozy

Post autor: rabatka »

Ok. 5 lat temu posadziłem przed blokiem kilka brzóz i sosen. Drzewa są już dość wysokie, więc chciałbym je ,,skrócić". Ciekawi mnie kiedy to zrobić by zbytnio nie chorowały?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem jak brzozy, ale sosny skraca się sukcesywnie co rok na młodych przyrostach.

Może pomogą ogólne zasady cięcia z poradnika: cięcie drzew i krzewów ozdobnych
rabatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-03, 13:22

brzoza i sosna

Post autor: rabatka »

Serdeczne dzięki Małgosi za sosnę ! Jednak nie wiem jak i kiedy zrobić to z brzozą?
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

brzoza mocno "płacze", jeśli tnie się ją w okresie wegetacji.
Dlatego przycinanie należy przeprowadzić jeszcze w fazie spoczynku, przed tym, jak w drzewie zaczną krążyć soki. Najlepiej - luty (ale nie przy mrozach).
rabatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-03, 13:22

Post autor: rabatka »

Czy na moje pytanie o termin,sposób przycinania brzozy i sosny może wypowiedzieć się Pan EXPERT? Będę bardzo wdzięczny. Przy okazji dziękuję współforumowiczom za porady.
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Błędem jest tzw skracanie roślin. Co innego formowanie, ale to wymaga corocznej pracy. Jednorazowe "skracanie" roślin nic nie daje a często rośliny po takim zabiegu wyglądają bardzo szkaradnie. Jest to zresztą zmora zieleni miejskiej w większości polskich miast gdzie zielenią zajmują się drogowcy. Ale to już osobny temat.
Tak więc przemyśl poważnie sprawę czy chcesz się tą brzozą systematycznie zajmować bo do 5 lat możesz wyciąć drzewo bez zgody Wydziału Środowiska i posadzić taką odmianę, która nie będzie wymagała przycinania.
Ale jeżeli chcesz ją formować to zasady są proste. Najlepiej nie wycinać gałęzi grubszych niż kciuk, jeżeli zapuściłeś drzewo i musisz takie wyciąć to konieczne jest zabezpieczenie ran maścią ogrodniczą. Nie wycinamy podczas dużych mrozów, oraz wiosną gdy ruszy wegetacja, następują wtedy obfite wycieki soku brzozowego. Więc najlepiej to zrobić bardzo wczesną wiosną, można również latem. I trzeba pamiętać, że brzoza naprawdę nie lubi przycinania i często przy mocnym cięciu zamiera.
W przypadku sosen cięcie nie jest zalecane zamiast tego stosuje się wyłamywanie tzw świec, czyli młodych pędów np w maju. Należy pamiętać, że w pączkach szczytowych sosen znajdują się hormony (inhibitory), które powodują spowolnienie wzrostu pędów bocznych, jeżeli pozbędziemy się pączków szczytowych pędy boczne będą się silnie rozwijać. Jeżeli natomiast trzeba koniecznie przyciąć tą sosnę to termin nie ma większego znaczenia i ran nie trzeba smarować maścią, bo roślina sama zaleje je żywicą.
Może jeszcze tylko dodam, że wyłamane pędy w maju można zalać cukrem, powstaje w ten sposób syrop, który można zmieszać ze spirytusem i powstaje w ten sposób wyborny trunek zwany sosnóweczką.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Ponieważ co roku wyłamuję młode pędy moim sosenkom, chciałam zapytać o sosnóweczkę. Czy zalać cukrem to znaczy rozpuścić cukier na gorąco, czy zrobić syrop z wodą?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Zasypujemy samym cukrem. Układamy warstwę pędów i zasypujemy cukrem i następna warstwa pędów i cukier.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Ja też mam małe pytanko odnoście cięcia brzozy więc się podłączę. Moje są na razie małe ale nie chcę dopuścić by rosły jednak za wysokie. Czytam, że są ograniczenia co do wieku a co do wysokości również? BO to czy ona ma 2 czy 3 latka to tylko ja będę wiedzieć bo wiem kiedy sadziłam ;) Ale wysokości to już nie ukryje :oops: Mam zamiar je formować by nie rosły powyżej niż.... i właśnie jakiej wysokości? I można przyciąć "czubek" jednak widziałam takie brzozy właśnie nie wygląda to ciekawie a może jest jakiś inny sposób? By nie rosły wzwyż a w szerz jak sosenki ;)
A może można z takiej zwykłej brzozy zrobić brzozę "pendula" :-> Jakimś sposobem? :roll: :oops:

ps w tym roku spróbuję zrobić sosnóweczkę ;)
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

"Penduli" raczej z niej nie zrobisz, ale dzięki konsekwentnemu przycinaniu drobnych gałązek możesz uzyskać formę kulistą. Muszę Cię zmartwić osoba kompetentna pozna ile dane drzewo ma lat.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dziękuję za przepis na sosnóweczkę :-D . Wykorzystam go na wiosnę ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ