Pytanie do Eksperta - Czereśnia Hedelfińska na Ptasiej

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

Pytanie do Eksperta - Czereśnia Hedelfińska na Ptasiej

Postautor: cezars81 » 2010-05-24, 20:22

Witam Serdecznie

Mam pytanie do eksperta.
Otóż w zeszłym roku pod koniec września zasadziłem 3 czereśnie Hedelfińskie na szczepionce Czereśni Ptasiej.Żadna czereśnia hedelfińska nie przyjęła się, jedno drzewko całkowicie uschło po zimie.A w dwie czereśnie jeszcze wierzyłem...:-( Jednak oby dwie uschły, poniżej szczepienia jednak zaobserwowałem liście na wysokości 15-20 cm. Są to listki od podkładki czereśni ptasiej. Nie znam się za bardzo na czereśniach i mam pytanie co z tego wyrośnie, czy mam odciąć od miejsca szczepienia, by wyrosła czereśnia ptasia. Mi ona nie przeszkadza, byle by w przyszłości pojawiły się owoce. Jak zadbać o taką podkładkę by rosła do góry.

Czy nie polecane jest utrzymywanie takiej czereśni?
Bardzo proszę o odpowiedź!

Z góry dziękuje :-)
Czarek
cezars81
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: rafaloku » 2010-05-24, 22:53

Niestety obecnie nie mamy dyżuru eksperta w dziale sadownictwo. Obecnie (do końca maja) jest ekspert w dziale drzewa i krzewy iglaste. Ale może ktoś z forowiczów będzie w stanie pomóc?

Jeżeli chodzi o czereśnię ptasią, to z tego co wiem, gatunek w czystej postaci (czyli ten stosowany na podkładki) daje owoce o cienkiej warstwie miąższu, raczej niesmaczne i dość gorzkie. Owoce bedą pożywieniem jedynie dla ptaków, a drzewo możesz wykorzystać w celach ozdobnych (wiosną pięknie kwitnie).

Więcej informacji w naszej encyklopedii: czereśnia ptasia
Polecam też w poradniku: Czereśnia - właściwości, odmiany na działkę, uprawa, choroby
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: cezars81 » 2010-05-25, 11:01

Dziękuje za odpowiedź:-)

W takim wypadku przesadzę te dwa drzewka gdyż z owoców pewnie moja żona nie byłaby zadowolona;-), a drzewka rosną na centralnych miejscach ogrodu.

Pewnie przytnę te drzewka do miejsca szczepienia bo i tak góra jest sucha.
Nie orientuje się za bardzo, ale czy można jeszcze raz spróbować umieścić na tej podkładce inną czereśnie? Jestem niezorientowany więc proszę o odpowiedź :-)

Z góry bardzo dziękuje
cezars81
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: S_H_A_D » 2010-06-03, 17:07

Witaj – oczywiście że możesz na tej podkładce zaszczepić inną czereśnię. Jeżeli tylko dostaniesz dobre zrazy do szczepienia i znajdziesz kogoś kto umie szczepić lub sam poczytasz trochę o tym i możesz spróbować może ci się uda szczepienie czereśni do trudnych raczej nie należy.
Życzę powodzenie – aha i jeszcze jedno oczywiście możesz te czereśnie ptasie zaszczepić czereśnią Hedelfińską raz jeszcze.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

proszę o pomoc

Postautor: adan0777 » 2010-07-20, 20:45

Szukam jabłonki nazwy wiadomości. Wiem że chyba nie jest to polska odmiana. Bardzo wczesna. Jabłka raczej małe, czerwone w prążki, miąższ różowo-czerwony, bardzo wczesna, jeden ze sprzedawców powiedział mi że nazywa się Buena wista, ale nie mogę znaleźć takiej odmiany. Proszę o pomoc, chciałbym ją mieć w swoim ogródku.

Przepraszam jeszcze trochę niemrawo poruszam się na tym forum, wpierw powinienem się przywitać. Jestem nowy w waszym gronie i chętnie skorzystam z waszych na pewno doświadczonych podpowiedzi. Dopiero zakładam ogród i mam nadzieję dużo skorzystać z waszego doświadczenia. Więc witam wszystkich i proszę o pomoc na razie w sprawie Jabłonki . :-) :-) :-)
adan0777
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Joasia » 2010-07-20, 21:09

A moze to chodzi o odmiane jablek Vista Bella ?
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: adan0777 » 2010-07-21, 19:32

Dziękuje bardzo Pani Joasiu całkiem możliwe, że chodzi o ten gatunek teraz będe sprawdzał bardzo dziękuje za pomoc. :-D :-D :-D
adan0777
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Wróć do Sadownictwo