Pytanie do eksperta - co jest mojej czereśni?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Pytanie do eksperta - co jest mojej czereśni?

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Mam pytanie co się stało mojej czereśni. Na początku czerwca zaczęła pękać na czereśni kora, od miejsca szczepienia w górę. Pęknięta kora odchodziła od rdzenia i wywijała się na zewnątrz. Żeby dalej nie pękała, związałem pień drutem nad pęknięciem a całe pęknięcie popryskałem środkiem grzybobójczym a na drugi dzień całość posmarowałem maścią ogrodniczą (zdjęcie). Drzewko było pobielone w połowie stycznia. Czy to jest wina wiosennych przymrozków czy to jest jakaś choroba.
Załączniki
czeresnia-chora.JPG
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Post autor: Sadowniczy.pl »

Winne są zarówno mrozy jak i choroby.
Takie objawy występują kiedy pień drzewa przemarznie, popęka, a następnie zaatakują go rożnej maści choroby grzybowe (rak, zgorzel). Rzadko kiedy udaje się takie drzewo uratować.

Generalnie zrobił Pan wszystko co mógł (stosowanie środka grzybobójczego i maści sadowniczej) więc jeśli rana się zabliźni proszę wbić obok pnia porządny drewniany kołek i przywiązać do niego czereśnie żeby czerwcowe wichury nie dokończyły dzieła. Jeśli będzie Pan widział że w ranę wdają się jakieś choroby grzybowe to trzeba koniecznie usuwać (wycinać) martwą tkankę i zabezpieczać ranę.

Pozdrawiam
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki za odpowiedź i porady.
ODPOWIEDZ