Przycinanie wiśni

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

Przycinanie wiśni

Postautor: Sola13pl » 2013-09-20, 13:44

Witajcie, troszkę przyspałem z przycinaniem wiśni :oops: :cry:
Proszę was o radę, czy lepiej zrobić to jutro (podobno przyszły tydzień ma być jeszcze dość ciepły i słoneczny), czy może zrezygnować z letniego przycinania i zrobić to dopiero w kwietniu?
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
 
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05
Lokalizacja: Kozy

Re: Przycinanie wiśni

Postautor: tadek » 2013-09-20, 21:27

:| O tej porze nie tnij już wiśni. Zaczekaj lepiej do następnych zbiorów.
Zajrzyj do forumowego poradnika, w którym znajdziesz odpowiedź jak i kiedy ciąć drzewka owocowe.
Poniżej przytoczyłem interesujący ciebie fragment:

Termin cięcia

Cięcie drzew owocowych możemy przeprowadzać w dwóch terminach - w okresie spoczynku (cięcie zimowe) oraz w okresie wegetacji (cięcie letnie). Cięcie zimowe możemy rozpocząć od lutego, o ile mamy pewność że minął już okres silnych mrozów, i kontynuować je aż do kwietnia. Zaczynamy od cięcia gatunków najmniej wrażliwych na uszkodzenia mrozowe, cięcie tych bardziej wrażliwych odkładamy do wiosny. Jako pierwsze możemy zacząć przycinać jabłonie i grusze. Nieco później przycinamy śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny. Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych właściwszy okaże się termin letni, gdyż zmniejszy to ryzyko infekcji chorobowych. Z tego powodu, wiśnie i czereśnie, jako najbardziej wrażliwe na choroby kory i drewna, tniemy wyłącznie w terminie letnim, po zbiorze owoców. Zimowe cięcie drzew powinno być umiarkowane, aby nie spowodowało zbyt silnego wzrostu drzew i nie wywołało zbyt dużego ryzyka infekcji chorobowych. W wyniku tego cięcia, głównie u jabłoni, mogą pojawić się liczne "wilki", które będziemy usuwać w terminie letnim.
Czytaj dalej: cięcie drzew i krzewów owocowych
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 7065
Rejestracja: 2011-10-30, 19:23

Re: Przycinanie wiśni

Postautor: rafaloku » 2013-09-20, 21:58

Myślę, że mogą nie zdążyć się zregenerować przed nadejściem zimy i przemarznąć potem. Też bym już nie ciął, zostaw na przyszły rok. Dosyć dokładnie jak przycinać wiśnie jest opisane w naszym poradniku: Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
 
Posty: 1575
Rejestracja: 2007-12-06, 19:23
Lokalizacja: Gdańsk


Wróć do Sadownictwo