Przycinanie thui Brabant

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Milva
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-04-17, 12:36

Przycinanie thui Brabant

Post autor: Milva »

Cześć wszystkim :)
Zwracam się do Was z prośbą o radę.
Rok temu w lipcu posadziłam thuje Brabant i nie wiem jak zabrać się za ich przycinanie. Czytałam wiele stron i na jednej radzą, aby zrobić to w połowie marca albo na początku kwietnia i skrócić o 1/2 albo 1/3 długości pędu, a na innej żeby w maju uciąć do połowy nowe pędy i potem jeszcze w sierpniu.
Thuje mają tworzyć żywopłot, ale zależy mi też na ich jak najszybszym wzroście. Nie wyobrażam sobie co roku przycinać ich o 1/2 czy 1/3 długości i czekać 10 lat aż osiągną dwa metry.
Mam w związku z tym sporo wątpliwości. Po pierwsze, od posadzenia thui nie minął nawet rok, a po drugie, zastanawiam się czy, jeśli należy przycinać stare pędy z zimy, nie jest już za późno, bo mamy już koniec kwietnia a nie początek.
Bardzo proszę o radę i pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie thui Brabant

Post autor: Petrus »

Na początek przydałoby się zdjęcie, bo tak po omacku trudno coś doradzać. Jeżeli są dopiero posadzone to mają dorosnąć do docelowej wysokości i potem przycinamy je od góry. To powoduje zagęszczanie się dolnych części. Tuje najlepiej przycinac w kwietniu i sierpniu. Wszystko też zalezy od wieku i wyglądu tui. Stare żywotniki trudniej się regenerują po mocnym cięciu w porównaniu do młodszych dobrze pielęgnowanych. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Przycinanie thui Brabant

Post autor: cis67 »

Tuje najlepiej przycinać po paru latach od posadzenia, chyba, że są to duże krzewy ok. 2m.
Ja przycinam młode krzewy wiosną przed okresem wegetacyjnym, który dla iglaków zazwyczaj zaczyna się pod koniec kwietnia. Cięcie wiosenne mobilizuje rośliny do intensywnego wzrostu.
Natomiast już "wyrośnięte" i uformowane przycinam do końca sierpnia. Wtedy po cięciu już nie przyrastają i do lata mamy uformowane krzewy, a i zimą mniej się deformują pod naciskiem śniegu.
Milva
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-04-17, 12:36

Re: Przycinanie thui Brabant

Post autor: Milva »

Moje tuje mają około 1 m, więc jeszcze im daleko do odpowiedniej wysokości. Z tego co mówicie powinnam ich w tym roku, a nawet w następnym, w ogóle nie ruszać. Ale czy wtedy na pewno też się ładnie zagęszczą i stworzą żywopłot? Nie mam na myśli takiego idealnego, bo wiem, że nie mam siły ani czasu, aby tak je pielęgnować.
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Przycinanie thui Brabant

Post autor: cis67 »

Ja bym ich przynajmniej w pierwszy roku nie "męczył". Niechaj się spokojnie "zadomowią" ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie thui Brabant

Post autor: Petrus »

Nie musisz ich na razie ciąć.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ