Krzewuszka - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Krzewuszka - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Wczoraj kupiłam krzewuszkę "nana variegata".Ma 4 pędy po 15 cm wysokości.Czytałam dużo na temat przycinania krzewuszek.Wszędzie jest napisane ,że krzewuszki należy przycinać po kwitnieniu.Chciałabym zapytać czy odmianę "nana variegata" można przycinać też po kwitnieniu.Chciałabym ,aby moja krzewuszka szybko się rozrosła,dlatego proszę o poradę ,kiedy mogę najszybciej zacząć ją ciąć i na jaką wysokość ją przyciąć.Czy może wycinać całe pędy ,czy tylko do jakiegoś pąka.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

To zależy jaki pokrój zamierzasz nadać swojej krzewuszce. Jeżeli chcesz aby się rozkrzewiła możesz przyciąć teraz, ale może wtenczas nie kwitnąć. Krzewuszka bowiem kwitnie na zeszłorocznych pędach. Pędy skraca się mniej więcej o połowę, a stare pędy wycina się przy ziemi.
Pozdrawiam
Irena
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Chciałabym ,aby się rozkrzewiła i miała dużo pędów.Nie załeży mi aby w tym roku kwitła,ponieważ ma tylko 4 pędy i do tego krótkie.Czy jeśli pędy mają po 15 cm to znaczy ,że muszę przyciąć wszystkie o połwę,czy tak?
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

W takim razie przytnij wszystkie pędy na 3 oczka ( od dołu pędu policz 3 oczka i nad trzecim przytnij) lepiej jest żeby to trzecie oczko skierowane było na zewnątrz krzewu :-D
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Jeśli masz tylko cztery pędy przytnij w tym roku grubsze nad trzecim a cienkie pierwszym oczkiem skierowanym na zewnątrz:to co już sugerowała Irena(oczywiście nie zawsze jest to możliwe). Po takim cięciu pędy stworzą proporcjonalną bryłę. Później to już wiadomo, po kwitnieniu nad najpiękniejszymi pąkami(jak wszystkie krzewy tego typu np. forsycja pośrednia). Piękny karłowaty krzewik,piękny kolor jej kwiatów,ale wolę te ciemno czerwone nie w formie pstrolistnej. Właśnie szukam zdjęcia i zaraz jak znajdę, to puszczę na forum.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Udało mi się.
Załączniki
DSC03371.JPG
DSC03371.JPG (47.22 KiB) Przejrzano 29105 razy
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Wajgelie czyli krzewuszki cudowne to bardzo cenne krzewy w wiosennym ogrodzie.
U mnie są na drugim miejscu zaraz po azaliach.
Mam 4 odmiany i każda ma w sobie coś ciekawego, intrygującego. A w ogóle odmian jest podobno az 200 :shock:
Najbardziej podoba mi się jednak pstrolistna odmiana 'Variegata' - patrz zdjęcie:
Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.Pójdę dzisiaj ją obciąć.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Dodam jeszcze,że obcięte pędy możesz ukorzenić :-D
Pozdrawiam
Irena
riane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-08-27, 06:33

Post autor: riane »

To ja jeszcze doleję oliwy do ognia. Mam całe mnóstwo krzewuszek w ogrodzie (każda inna, mam nawet żółtą, ale dopiero wsadzona i jeszcze nie kwitła).

I oczywiście mam kłopot z ich cięciem. Niby powinno się ciąć po kwitnieniu. Ale moje krzewuszki kwitną cały czas. Nawet teraz w listopadzie są na nich kwiaty. To kiedy tak naprawdę powinno się je ciąć???

ps. Zgadzam się z przedmówcą, że te ciemno czerwone są najpiękniejsze!
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

krzewuszka

Post autor: zbyszek49 »

Racja, moje krzewuszki takze kwitły jeszcze pod koniec października. Ale w sierpniu z bolącym sercem przycinałem je pomimo kwitnących kwiatów.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Re: krzewuszka

Post autor: Herbi »

zbyszek49 pisze:Racja, moje krzewuszki takze kwitły jeszcze pod koniec października. Ale w sierpniu z bolącym sercem przycinałem je pomimo kwitnących kwiatów.
Z krzewuszkami to jest tak, że mają 2 terminy kwitnienia. Pierwsze majowo-czerwcowe zwykle obfite i po nim to szybko należy wajgele przyciąć i drugie w końcu lata o wiele słabsze, które może do jesieni przy sprzyjających warunkach się przeciągnąć.

Fachowcy krótko radzą: w czerwcu ściąć wszystkie przekwitłe gałęzie nad najniżej położonymi pędami bocznymi wyrosłymi od początku wiosny.
Usuwać też trzeba wszystkie gałązki martwe i bardzo słabe u podstawy krzewu.

Więcej: krzewuszka cudowna - odmiany, uprawa, cięcie
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
riane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-08-27, 06:33

Re: krzewuszka

Post autor: riane »

Czy mogę prosić użytkownika, który założył ten wątek o punkt "pomógł" dla Herbiego za ostatni post? To zdanie:
Herbi pisze:w czerwcu ściąć wszystkie przekwitłe gałęzie nad najniżej położonymi pędami bocznymi wyrosłymi od początku wiosny.
a szczególnie jego druga część, to jest odpowiedź na nurtujące mnie już od dłuższego czasu pytanie!
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Miło, że ~riane chcesz mi punkt dodać. Cieszy mnie , że mogłem pomóc ale już punkty to dla mnie sprawa drugorzędna.

Autorka wątku pojawiła się ostatni raz we wrześniu, a więc będzie kłopot ;-)
Nie ma sprawy :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Pola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2018-09-27, 11:00

Re: Krzewuszka - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Post autor: Pola »

Witam wszystkich.
Czy ktoś doradzi ogrodnikowi od 7 boleści???
Nasza krzewuszka rośnie u nas już trzeci rok. Na początku jej nie przycinałam bo rosła bardzo licho ( jak się później okazało ziemia była tu głównym winowajcą) a potem gdy odżyła to myślałam że to dobry pomysł aby dać jej podrosnąć. W tym roku zaniedbaliśmy krzewy ze względu na rzadkie wizyty. Efekt jest taki że krzewuszka bardzo wybujała i jak na nią patrzę to chyba będę musiała obciąć wszystko przy ziemi :zalamany: stare pędy leżą na ziemi a te sterczące pionowo są ładne ale pędy z których wyrosły są suche i zdrewniałe bez liści. Proszę o poradę jak podciąć ten krzew , czy może wyciąć wszystko do 30 cm od ziemi nawet jeśli zostaną same suche gałązki bez liści...i najważniejsze- czy mogę to zrobić teraz?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ