Przycinanie form piennych agrestu i porzeczki

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Przycinanie form piennych agrestu i porzeczki

Post autor: ewakatarzyna »

Proszę o pomoc. Do tej pory nie miałam w ogrodzie żadnych krzewów owocowych. Dopiero ubiegłej wiosny posadziłam kilka szczepionych krzewów agrestu i porzeczek. Nie mam pojęcia co z nimi należy robić na wiosnę, czy przycinać, mają teraz po kilka gałązek.
Szukałam w necie o przycinaniu ale znalazłam jedynie sposoby przycinania krzewów owocowych tzn. normalnych krzaków a na temat szczepionych na pieńku nic. Nie wiem czy wyrażam się fachowo, pewnie nie ale mam nadzieję, że chociaż zrozumiale :roll:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

U krzewów piennych po posadzeniu skracamy pędy o 1/3 długości aby pobudzić je do silnego wzrostu. U krzewów sadzonych wiosną robimy to tuż po posadzeniu, a u sadzonych jesienią - tniemy po przezimowaniu, wczesną wiosną. Nie wiem czy wykonałaś to cięcie? Jeżeli nie, i krzewy się nie rozkrzewiły, to trzeba je wykonać najbliższej wiosny. Jeżeli krzewy się rozrosły to na razie wycinaj tylko galązki chore, przemarznięte, połamane i krzyżujące się ze sobą. Silniejsze cięcie prześwietlające będzie konieczne w dalszych latach, kiedy to będzie się usuwać najstarsze 5-cio letnie pędy, które już nie będą owocować. Ogólne zasady cięcia krzewów piennych są podobne jak "zwykłych" krzewów.

Polecam też w naszym poradniku:
1. Agrest pienny - uprawa, cięcie, najlepsze odmiany
2. Cięcie agrestu. Jak i kiedy przycinać agrest?
Rafał
ODPOWIEDZ