Przesadzanie maliny

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Przesadzanie maliny

Post autor: usnar »

Witam wszystkich.

W niedalekiej odległości od miejsca w którym mieszkam, rosną dziko maliny. Owoce były w tym roku niewielkie za to cała masa, w końcu nie mogą być nie wiadomo jak duże bez nawożenia. Roślinki namnażają się w niesamowitych ilościach i chciałem kilkanaście wykopać i wsadzić wzdłuż płotu. Co sądzicie o przesadzaniu teraz, przyjmą się czy lepiej poczekać do jesieni? Jak je przesadzać żeby roślina zniosła to jak najlepiej, na brutala łopatą, czy to sie jakoś wyrywa z ziemi rękami, a może trzeba delikatnie łopatką podkopywać. Proszę o podpowiedzi.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Maliny można już teraz przesadzić, jeśli nie owocują. Do jesieni dobrze się ukorzenią, gleba jest teraz dosyć wilgotna, to i podlewać zbytnio nie trzeba. Wykop normalnie szpadlem, jak największą bryłę korzeniową i jak najszybciej posadź w drugie miejsce, aby korzenie zbyt długo nie były wietrzone, zwyczajnie wysychają. Jeżeli od razu nie będą sadzone to w wiaderko, przysypać ziemią i zwilżyć wodą. Przy sadzeniu malin wytrzep ziemię, rozdziel na mniejsze sadzonki.
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

Ok przesadzone, zrobiłem to wczoraj i dzisiaj. Teraz pytanko co do przycinania. Czy powinienem wyciąć wszystko przy ziemi żeby się ukorzeniało czy może wyciąć tylko suche pędy a te ładne zielone zostawić? Jak uważacie? Prosze o podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Z Malin usuwa się pędy stare, zdrewniałe; zielone zostają ;-)
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Zależy jaki gatunek masz malin, jeżeli np. "Polan"( albo innych gatunek malin, które kwitną na pędach jednorocznych) to je obcinam na jesień. Poczekałabym do końca październik, ja swoje tak tnę. Zdarzyło się, że nie obcięłam jesienią to wczesną wiosną, póki nie ruszyła wegetacja.
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

Moja odmiana to maliny "rosnące pomiędzy brzozami" :)
Niestety trudno powiedzieć co to może być, maliny wykopałem w lesie, niedaleko miejsca gdzie mieszkam rosły dziko i fajnie owocowały to postanowiłem przesadzić kilka do siebie żeby miały lepiej :) Ale powiem wam że korzenie mają przepiękne, rozrosły się niesamowicie. W miejscy w którym rosły była droga asfaltowa, nazbierało się tam dużo próchna leśnego i na tym rosły sobie maliny więc z wykopywaniem nie było żadnego problemy wystarczyło podważyć łopatką i wyszarpać rękami i już. Na dodatek ta grzybnia ma korzeniach, cud miód.

A czy teraz można nawozić czymś przed zimą, czy lepiej tylko podlewać?
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Ja bym nie nawoziła, a podlewanie zaraz po przesadzeniu, a później to wtedy jak będzie w jesieni susza. :-)
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

No ale jeden raz dziennie, na wieczór jak podleje to chyba nie zaszkodzi co?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Jeżeli to malina dziko rosnąca i ma w miarę wiotką łodygę, jest to malina, która ma dwuletni cykl wzrostu pędów(maliny o których pisałam wcześniej mają łodygę sztywną). Krzew tej maliny składa się z pędów jednorocznych (tegorocznych) i z pędów dwuletnich, owocujących w danym roku. Corocznie wycina się wszystkie pędy dwuletnie po zakończonym zbiorze owoców oraz nadmiar pędów jednorocznych, aby prześwietlić roślinę.
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Post autor: usnar »

A na jakiej wysokości powinienem ciąć te pędy?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

usnar pisze:A na jakiej wysokości powinienem ciąć te pędy?


Przy ziemi.
ODPOWIEDZ