Przesadzanie iglaków

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
josyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-28, 08:40

Przesadzanie iglaków

Post autor: josyl »

Z powodu przeprowadzki zmuszona jestem przesadzić kilkuletnie iglaki ; smaragdy, daniki, 1 sosnę o wys.1m, kilkanaście tawuł Goldflame, Czy mogę to już zrobić przy temperaturze w dzień około 5st a w nocy około -2, -4?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

Witaj. Odnośnie roślin iglastych to najlepszy termin na przesadzanie to marzec. Wcześniej możemy sadzić rośliny liściaste z gołym korzeniem. Najlepiej przesadzać iglaki jeżeli nie przekroczyły 3 lat od posadzenia w gruncie. Po 3 latach, jest ryzyko, oczywiście dla roślin dużych i mocno zakorzenionych, lecz jeżeli przesadzimy roślinę z dość dużym zapasem ziemi wokół korzeni, to są w stanie się przyjąć w nowym miejscu bez uszczerbku na wyglądzie (plus odpowiednie podlewanie i dalsza uprawa).

Zima jako tako nie jest mroźna i z powodu przeprowadzki myślę, że możesz przesadzić rośliny. Tylko musisz pamiętać o zachowaniu bryły korzeniowej. Bo jeżeli przesadzić byle jak, żeby tylko wyrwać roślinę z ziemi to efekt będzie potem mizerny ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
josyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-28, 08:40

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: josyl »

Jestem świadoma, że nie będzie to łatwa sprawa i muszę to dokładnie przemyśleć i zaplanować, ale nie mam wyjścia. Najbardziej obawiam się o 4-letnią brzozę szczepioną na pniu. Jest przepiękna, ale wiem, że brzozy bardzo trudno się przesadza, dlatego wydaje mi się, że powinnam to zrobić jak najszybciej , tylko ten kilkustopniowy mróz w nocy trochę mnie niepokoi. Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

O brzozę to się nie martw, w porównaniu z iglastymi to ją można przesadzać do woli- oczywiście nie wiem jakiej jest wielkości. Brzoza ma płytki system korzeniowy, więc nie będzie dużego problemu z przesadzaniem, jeżeli była sadzona z pojemnika. ;-) Jeżeli już przesadzić brzozę, to koronę musisz zmniejszyć (przyciąć) o 1/3.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
josyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-28, 08:40

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: josyl »

No i jestem już po przesadzeniu sporej ilości krzewów: iglaków, tawuł , brzozy i sosny zwyczajnej formowanej. Wszystkie raczej się przyjęły . Sosna ma nowe przyrosty jednak od jakiegoś czasu zaczynają jej brązowieć pojedyncze igły. Czy jest to oznaka "przechorowania" po przesądzaniu czy jednak mogę ją stracić : :( Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

To to ogarnęłaś wszystkie rośliny. Najlepiej przydałoby się zdjęcie bo bez tego to ciężko tak pisać co może być przyczyną- a przyczyn może być kilka, np. efekt przesadzenia w nowe miejsce, choroba grzybowa, czy uszkodzenie mechaniczne igieł podczas przesadzania ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
josyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-28, 08:40

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: josyl »

Tak wygląda moja sosna
Załączniki
image.jpeg
image.jpg
image.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

Może to być efekt szoku po posadzeniu. Czasem sosny po posadzeniu w nowe miejsce zrzucają parę igieł. Widać, że objawy są na igłach starszych. Po systematycznym podlewaniu i ukorzenieniu powinny dojść do siebie za jakiś czas ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marmaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-05-22, 12:39

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: marmaz »

Tez mam problem z przesadzonym iglakiem - dolne gałązki szmaragda zaczęły obsychać, bez brązowienia, wysychają nie tracąc koloru, łamią się jak słoma. Czy to jakiś typowy objaw dla niedoboru albo pasożytów? Z góry dziękuje za odzew. :->
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

Witaj. Może podczas przesadzania uszkodziłeś dolne partie rośliny i dlatego więdną? Tuja po posadzeniu wymaga systematycznego podlewania co najmniej przez 1 miesiąc. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marmaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-05-22, 12:39

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: marmaz »

To może być to bo podczas przesadzania bryła w tym egzemplarzu wyglądała słabo, nie tworzyła całości, rozpadała się. Mam jeszcze pytanie odnośnie użyźniania podłoża - planuje jeszcze w tym roku dosadzić kilkanaście sztuk przy ogrodzeniu gdzie rodzimą raczej gliniastą ziemie chce wymienić na lepszą z pola.
Czy ziemię z pola lepiej wymieszać z torfem czy ziemią ogrodową, abstrahując od tego czy będą to produkty kwaśne odkwaszane, zakwaszane czy inne. Innymi słowy chcąc użyźnić miejscowe podłoże lepiej użyć do tego ogrodową czy torf bo spotkałem się z opinią, że są to produkty równoważne i wybór zależy de facto od widzimisię ogrodnika.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

Pytanie co masz na myśli ziemia ogrodowa. Jeżeli masz słabą gliniastą glebę w ogrodzie to podczas sadzenia należy wykopać dwa razy większy dołek niż jest donica (chyba że są to małe doniczki do dołek o wiele większy wtedy niż doniczka) i taki dół i roślinę zasypujesz świeżym podłożem. Może to być gotowe podłoże uniwersalne w workach 80 l np. ziemia dla iglaków i tyle. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marmaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-05-22, 12:39

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: marmaz »

Rozumiem. Pisząc ziemia ogrodowa miałem na myśli właśnie gotowe podłoże uniwersalne w workach np ziemia do iglaków. Chcąc zaoszczędzić postanowiłem wykorzystać do zasypania ziemię z pola mieszając ja pół na pół z tym co kupie w worku. Czy lepiej użyć do tego ziemie ogrodową w worku(podłoże uniwersalne) czy torf bo tak jak pisałem opinie są podzielone?
Czy to może jakiś wydumany problem bo torfu do tego celu w ogóle się nie stosuję? :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie iglaków

Post autor: Petrus »

Możesz użyć ziemi uniwersalnej lub torfu. Ziemia uniwersalna czy torf to nie ma różnicy. Ważne jest abyś użył torfu odkwaszonego a nie kwaśnego o pH 3-4.5 dla roślin wrzosowatych.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ