Przebarwienia

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Przebarwienia

Post autor: bogdan »

Witam bardziej i mniej zaawansowanych w znajomości choroby porzeczki. Co roku zaraz po rozwinięciu się pączków na liściach porzeczek białych i czerwonych pojawiają się plamy. Plam jest coraz więcej i stosunkowo wcześniej co roku. Podawał mi ktoś ,że jest to przebarwienie wirusowe od jakiegoś gatunku mszycy. Opryskałem Mospilanem zanim i zaraz po rozwinięciu się pączków a plamy są .Na oddalonym o 20 m dalej innym krzaku porzeczki liście czysta zieleń. Jasny gwint. Poniżej zdjęcie
Liść porzeczki
Liść porzeczki
bogdan
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Re: Przebarwienia

Post autor: bogdan »

Już wiem ,przepraszam.
bogdan
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Przebarwienia

Post autor: Iga51 »

Za co przepraszasz? To my Ci nie odpowiedzieliśmy. Wygląda na to, że nikt nie wiedział. Ale jak już wiesz, to może podziel się z nami tą wiedzą. Na pewno niektórym się przyda. Ja mam czerwone porzeczki i chętnie się dowiem co to jest, chociaż na razie nie mam takich plam. Ale nigdy nie wiadomo, czy i u mnie się taki problem nie pojawi.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Przebarwienia

Post autor: tadek »

Jestem tego samego zdania co moja przedmówczyni Igusia. :zawstydzony:
Bogdanie, czy chcesz abyśmy pękli z ciekawości? :przestraszony:
Zamiast przepraszać uchyl rąbek tajemnicy co jest przyczyną przebarwienia liści ? :mrgreen:
  • Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Przebarwienia

Post autor: Elzbieta M »

Takich plam na porzeczkach akurat nie mam. Ale pojawiały się czerwone wybrzuszenia zaraz po rozwinięciu liści - i to - wiem z całą pewnością - jest efekt żerowania mszyc. Mszyca porzeczkowa jest mszycą dwudomową - tzn ma dwóch żywicieli. Jesienią przelatuje z czyśćca ( nie tego przy niebiosach :-D ) na porzeczkę i tam składa jaja. Zanim sie liście rozwiną - już są ślady. Aby temu zapobiec - w fazie bezlistnej ( koniec lutego , marzec) opryskuję dokładnie porzeczki preparatem olejowym.
mikado
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2010-05-28, 10:20

Re: Przebarwienia

Post autor: mikado »

U mnie obecnie wystąpiły przebarwienia takie same na porzeczce białej i też wygląda mi na związek z mszycą, gdyż w miejscach wklęsłych i przebarwionych spodu liścia występuje mszyca
Załączniki
Porzeczka biała 2015 05 19.JPG
mikado
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Przebarwienia

Post autor: Danka »

To jest to mszyca ;-)
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Re: Przebarwienia

Post autor: bogdan »

Przepraszam, że zaraz nie napisałem ale myślałem , że nikt nie czytał i temat nudny. Jest to z całą pewnością rdza porzeczkowo wejmutkowa. Mnie też ktoś i to z ODR-u powiedział 3-y lata temu że jest to wirus przenoszony przez mszyce. Oprysk trzy razy co 10 dni preparatem Score.
Jak już jestem w tym temacie to podobny problem wystąpił na agreście a załączeniu zdjęcia. W tym przypadku myślę ,że jest to opadzina. Ale nie jestem pewien tak na sto procent.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bogdan
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Przebarwienia

Post autor: Elzbieta M »

Jeśli sądziłeś , że temat nudny , to byłeś w błędzie :-D
Odnośnie oprysku Score - pewnie termin też jest ważny. czy w twj chwili , gdy juz porzeczki przekwitły , nie jest za późno?U mnie też bywa rdza. Kropić?
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Re: Przebarwienia

Post autor: bogdan »

Oczywiście ,że można stosować oprysk. Trzy razy co 10-12 dni. Score jest o tyle dobrym środkiem, że zapobiega jednocześnie mączniakowi i parchowi.
bogdan
ODPOWIEDZ