Prosze o pomoc.

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Prosze o pomoc.

Post autor: damiano »

Bardzo proszę o pomoc z problemem brudnej wody w oczku wodnym. Wymieniłem i oczyściłem ładnie oczko wodne 3 tygodnie temu a już woda zrobiła się żółta. Sypałem wapno ale nic to nie dawało ale także nie szkodziło.W oczku mam jedną pompę fontannową 2100l/h i 4 pojemniki z roślinami wodnymi. Prosiłbym o radę co mam zrobić czy za mało jest roślin może za mały ruch wody ?? Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Damiano - ja mam u siebie oczko bez jakiejkolwiek pompy, natomiast mam dużo roślin i ryb. Raz, czasem dwa razy w roku wlewam preparat biologiczny na glony (do kupienia w sklepie zoologicznym lub ogrodniczym). Staram się nie przekarmiać ryb, wówczas one też oczyszczają wodę. Generalnie wodę mam czystą - widać dokładnie i rybki i rośliny.
NIE WAPNUJĘ!!!
Tylko w momencie, kiedy uzupełniam wodę staje się trochę mętna, ale po 2 dniach jest OK.

Tyle mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, mam nadzieję, że to ci trochę pomoże.
Pozdrawiam ;-)
Amatorka...z sercem do roślin!!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Damiano na pytanie które zadałeś jest już odpowiedź na forum, także o wapnowaniu oczka. Mówią że czytanie nie boli ;-) :lol: , toteż na forum panuje zasada że zanim zada się pytanie trzeba najpierw poszukać czy nie ma już odpowiedzi na stawiane pytanie. Inaczej robi się bałagan i trudniej później znaleźć interesujące informacje.
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Z przekarmianiem ryb to ja wiem jak to jest. Ryby karmię 2 razy dziennie i wydaje mi się że to nie jest za dużo ponieważ ryby jeszcze szukają jedzenia.
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

gosia2501 pisze:Damiano na pytanie które zadałeś jest już odpowiedź na forum, także o wapnowaniu oczka. Mówią że czytanie nie boli ;-) :lol: , toteż na forum panuje zasada że zanim zada się pytanie trzeba najpierw poszukać czy nie ma już odpowiedzi na stawiane pytanie. Inaczej robi się bałagan i trudniej później znaleźć interesujące informacje.

Gosiu ja wiem o tym że jest o wapnowaniu bo sam czytałem o tym co i jak. Zadałem pytanie czemu moja woda w oczku jest żólta po tak szybkim czasie od wymiany. Mój wątek nie nawiązuje do wapnowania oczka. Wydaje mi się że niesłusznie stwierdziłaś fakt iż "czytanie nie boli".
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Damianie z tym czytaniem to był żart ;-) :lol:, myślę że łatwiej będzie można Ci pomóc jeśli dokładniej opiszesz swoje oczko np. jak jest położone (zacienione czy nie), jakimi roślinami obsadzone, o jakiej powierzchni. Przydałoby się też jakieś zdjęcie. Inaczej trudno odpowiedzieć dlaczego woda zrobiła się żółta, chyba że ktoś jest jasnowidzem. ;-) :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Damiano - jeśli karmisz swoje ryby 2 razy dziennie i do tego masz mało roślin, to raczej nie licz na czystą wodę. A to, ze ryby szukają jedzenia to normalne: sypniesz 4 razy dziennie i też zjedzą. Niestety nie zajmują się wówczas pokarmem naturalnym, znajdującym się w wodzie :!:
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ja myślę, że karmienie ryb dwa razy dziennie jest zbyteczne. To, że szukają pożywienia nic nie znaczy. Ryby to stworzenia, które mogą jeść bez końca. Jak dużo jedzą to również dużo wydalają. Tak więc z jednej strony woda może być "przenawożona" rozkładającym się nie zjedzonym pokarmem jak i odchodami rybek. Nie sugeruj się też wskazaniami na opakowaniu pokarmu. Niestety producenci pokarmów zalecają nadmierne karmienie, żeby sprzedawać więcej pokarmów...

Możliwe, że rybek jest też zbyt wiele. Napisz ile litrów wody weszło do oczka, a ile i jakich masz rybek.

Poza tym do ustalenia się równowagi biologicznej w oczku potrzeba czasu. To zupełnie normalne, że w nowym oczku, tuż po napełnieniu go wodą, woda szybko mętnieje. Możliwe, że z czasem sama się wyklaruje ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

gosia2501 pisze:Damianie z tym czytaniem to był żart ;-) :lol:, myślę że łatwiej będzie można Ci pomóc jeśli dokładniej opiszesz swoje oczko np. jak jest położone (zacienione czy nie), jakimi roślinami obsadzone, o jakiej powierzchni. Przydałoby się też jakieś zdjęcie. Inaczej trudno odpowiedzieć dlaczego woda zrobiła się żółta, chyba że ktoś jest jasnowidzem. ;-) :lol: :lol: :lol:
Moje oczkwo wodne jest średnio zaceinione ze strony wschodniej rosnie duży cis ktory częściow wchodzi na oczko cień rownież daje mostek. W oczku rosna dwa taatraki w koszykach (niechętnie rosną) jedna lilia wodna i jedne kaczeńce. Dodam jeszcze dwie fotki oczka.
Załączniki
DSC00460.JPG
DSC00460.JPG (31.41 KiB) Przejrzano 3843 razy
DSC00459.JPG
DSC00459.JPG (29.11 KiB) Przejrzano 3842 razy
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

rafaloku pisze:Ja myślę, że karmienie ryb dwa razy dziennie jest zbyteczne. To, że szukają pożywienia nic nie znaczy. Ryby to stworzenia, które mogą jeść bez końca. Jak dużo jedzą to również dużo wydalają. Tak więc z jednej strony woda może być "przenawożona" rozkładającym się nie zjedzonym pokarmem jak i odchodami rybek. Nie sugeruj się też wskazaniami na opakowaniu pokarmu. Niestety producenci pokarmów zalecają nadmierne karmienie, żeby sprzedawać więcej pokarmów...

Możliwe, że rybek jest też zbyt wiele. Napisz ile litrów wody weszło do oczka, a ile i jakich masz rybek.

Poza tym do ustalenia się równowagi biologicznej w oczku potrzeba czasu. To zupełnie normalne, że w nowym oczku, tuż po napełnieniu go wodą, woda szybko mętnieje. Możliwe, że z czasem sama się wyklaruje ;-)
Jesli mówicie że dwa razy dziennie karmienie ryb jest zbyteczne to dla mnie jeszcze lepiej mniejsyz koszt na pokarm. Co do ilości wody to nieokresle sie tak dokąldnie. Zakładam że to jest 15m3 wody ponieważ oczko jest nieregularne jak to oczku tu węzsze tu szersze i tak samo z głębokością. Rybem mam mała ilośc 7 sztuk :/ bo licze na rozmnożenie.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Damiano - rybki się na pewno rozmnożą: ja mam podobnej wielkości oczko, a ryb już chyba z.....40?! Albo i więcej - trudno policzyć :lol:
Masz zdecydowanie za mało roślin w oczku- dosadź koniecznie jakąś pałkę i rośliny natleniające (np. rogatek, moczarka).
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Aha, to znaczy woda jet malo dotleniana ?? Jesli chodzi o tego rogataka to niewiem czy pn w moim oczku bedzie chcial rosnąć ponieważ moje oczkwo wodne jest wybetonowane.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Z pewnością - tylko nie myśl, że wystarczy lepsza pompa: ta, którą masz wystarczy w zupełności. Najważniejsze jest stworzenie równowagi biologicznej (ryby, rosliny).
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Monisia pisze:Z pewnością - tylko nie myśl, że wystarczy lepsza pompa: ta, którą masz wystarczy w zupełności. Najważniejsze jest stworzenie równowagi biologicznej (ryby, rosliny).
Droga Gosiu. Czy rogatka sobie poradzi w moim oczku tak jak juz pisalem moje oczko jest wybetonowane. Jesli poradzi to jakies wskazówki jak sadzić.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Poradzi, poradzi...!
Sadż w specjalnych koszach lub workach jutowych. Daj żyznej ziemi, obciąż i już!
Oprócz tego proponuję w przyszły sezonie kupić jakieś rośliny pływające - są dobre, gdyż zajmują powierzchnię wody zanim rozrosną się inne.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
ODPOWIEDZ