Proszę o pomoc przy przycięciu drzewek

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
danielbolo1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-11, 22:04

Proszę o pomoc przy przycięciu drzewek

Post autor: danielbolo1 »

Witam wszystkich Ogrodników !
Chciał bym prosić o porady przycięcia drzewek . Czytałem o tym bardzo dużo , o przycinaniu aby jedna gałąź nie zasłaniała światła drugiej , o tym iż usuwa się stare oraz suche gałęzie , oraz młode pędy. Czytałem również wiele o szczepieniu drzewek. Teoretycznie niby wszytko jest łatwo , ale praktycznie gdy trzyma się piłkę w reku oraz maść do posmarowania uciętych kończyn , nie wie się od czego zacząć . A więc proszę o pomoc kogoś kto się na tym zna . Poniżej podam zdjęcia moich drzewek które podpisze. Drzewka są młode maja 4 lata. W zeszłym roku ukazały się na nich nieliczne owoce. Prosił bym aby ktoś najlepiej skopiował zdjęcia i w paint pędzlem pomalował które gałęzie zostawić a te które nie będą zaznaczone usunę .
Pozdrawiam wszystkich.

Zdjęcia drzewek :

Morela :
Obrazek

Gruszka:
Obrazek

Śliwka:
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj. Moreli bym nie ruszał jest mało zagęszczona i dobrze wygląda, chyba że chcesz mieć niższe drzewko to górne gałązki możesz skrócić o połowę latem. Przycięcie teraz spowoduje wyrośnięcie młodych odrostów w górę. Pozostałym drzewkom ja bym podciął gałęzie, które zaznaczyłem na zdjęciach. Gruszę słabo widać a chyba ma krzyżujące się gałązki, takie też trzeba usunąć. Śliwka chyba była cięta latem bo ma dużo krótkich odrostów na gałęziach, tu też jak u gruszki gałązki zachodzące na siebie trzeba usunąć. Co też widać, śliwa była zbyt krótko przycięta, ma długie gałęzie a na nich liczne krótkopędy. przydało by się inne ujęcie gruszy i śliwy bo niedokładnie widać jak się gałęzie układają.

Polecam w poradniku forum:
1) Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki?
2) Cięcie gruszy - kiedy i jak przycinać grusze
Załączniki
99015zdjecie1.jpg
80318zdjecie.jpg
danielbolo1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-11, 22:04

Post autor: danielbolo1 »

Witaj Piotrze , dodam zdjęcia oryginalnej rozdzielczości , jeżeli mógł byś jeszcze raz w peint dorysować która gałęzie skrócić bym był bardzo wdzięczymy , oraz kiedy lato początek koniec ? Pozdrawiam

Grusza :

Obrazek

§liwka:

Obrazek

Morela:

Obrazek
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Ja bym usunęła gałązki, które rosną pod kątem ostrym w stosunku do pnia głównego. Oczywiście nie wszystkie, ponieważ niektóre można odgiąć, zależy w jakim miejscu rosną.
Jaką masz odmianę śliwy i na jakiej podkładce? Jak duże jest drzewko na chwilę obecną? Faktycznie, ucięty jest przewodnik, ale czy zbyt krótko? Zależy jak duże drzewko życzy sobie Właściciel :->
Danielu, jak znajdę chwilę czasu, to spreparuję Ci zdjęcia.

Oto moja propozycja na gruszę:
Obrazek
zdjęcie gruszy
W tym roku wykonałabym takie operacje, jak na zdjęciu, czyli wycięcie gałęzi, oraz formowanie rosnących pod zbyt ostrym kątem (strzałki oznaczają kierunek odginania gałęzi). W następnym roku dokonałabym cięcia w taki sposób, by na dole gruszy były najdłuższe konary i skracały się w górę drzewka.
Nie wiem jak wygląda z innej perspektywy ta plątanina najwyższego rozgałęzienia. Jeśli dysponujesz zdjęciem gruszy z drugiej strony, to umieść je proszę.
danielbolo1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-11, 22:04

Post autor: danielbolo1 »

Witam Asiu, zależy mi na niskich drzewkach, przycinał je brat który najwyraźniej nie ma o tym pojęcia tak jak i ja, naczytałem się o tym, ale w praktyce jest inaczej, stare drzewa sobie podcinam, ale młode trzeba uformować a na tym trzeba się znać, jutro wrzucę fotki wszystkich drzewek z każdej strony. Asiu masz na myśli ,,ponaginać,, czyli porostu je czymś podwiązać czy coś ? Oraz kiedy przyciąć te gałązki które zostały zaznaczone przez Ciebie oraz Piotra, czy mogę to zrobić teraz czy może w lato? Morela zaczęła już kwitnąc powoli, pewnie w tym roku ja opryskam jakimś nawozem od mszycy i innych robaków. Co do rodzaju śliwy, nie mam zielonego pojęcia, wiem tyle ze to śliwka węgierka ale nawet nie wiem o co chodzi z tą podkładką. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Danielu, gałązki możesz obciąć teraz.
Formowanie pozostałych polega na odginaniu ich w taki sposób, by nie zachodziły na siebie i stanowiły kąt zbliżony do prostego w stosunku do pnia. Można to robić na różne sposoby, zależy od inwencji twórczej ogrodnika :mrgreen: Najczęściej wykorzystuje się różne obciążniki, np. odważniki, naczynia wypełnione kamieniami, ziemią, piaskiem, przywiązuje się gałązki do palików wbitych w ziemię lub formuje przy pomocy drutu. Ja wykorzystuję sznurek i paliki, sznurek i głazy oraz śledzie namiotowe ;-)

Podkładka to jest część rośliny (pień z korzeniami), na której zaszczepiono odmianę szlachetną. Podkładka decyduje o różnych cechach drzewka, w tym o jego wielkości, terminie owocowania, odporności na mróz. Podkładki wymagają też różnych gleb, dlatego dobrze wiedzieć, na jakiej podkładce są nasze drzewka. Nie chcę tu teraz rozpisywać się na ten temat, zwłaszcza że jest obszerny. Polecam "Działkowca", w zimowych wydaniach omówiono podkładki, jeśli chcesz, na PW mogę Ci wysłać swoje materiały zaczerpnięte z internetu.

Moreli na razie bym nie ruszała, ale może ktoś inny zabierze głos, bo u siebie w ogrodzie moreli nie uprawiam i nie mam doświadczenia z tymi drzewkami.
ODPOWIEDZ