Proszę o kilka porad.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
zaopatrzeniowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-06, 11:18

Proszę o kilka porad.

Post autor: zaopatrzeniowiec »

1. Jak prawidłowo pobierać szczypiorek? Odcięty hamuje wzrost o ponad 90% względem nietkniętych okazów. Oderwany z wewnątrz pozostawia kikut, który już nie rośnie, a zajmuje tam miejsce, a te zewnętrzne warstwy są najkrótsze i nieopłacalne.
2. Każdy czosnek, który wsadzę do ziemi błyskawicznie wypuszcza łodygę i pięć zielonych ramion po czym zatrzymuje się i zaczyna schnąć na koniuszkach. Produkcja korzonków też słabo im idzie. Kiełek wsadzam w ziemie uniwersalną i w denko po plastikowej butelce. Tak stoi na parapecie przy oknie. Jak wzmocnić sadzonkę?
3. Amatorsko użyźniłem glebę w doniczkach tworząc poziome warstwy odżywcze. Warstwa ziemi, warstwa liści z rzodkiewki, warstwa ziemi, warstwa liści z kalafiora, warstwa ziemi, warstwa zgniłych pietruszek, warstwa ziemi, warstwa skórek po warzywach itp. Dwa rodzaje roślin rosną na tym na oko dwukrotnie szybciej niż grupa kontrolna i wydaje mi się to fajne, ale na wierzchniej warstwie ziemi pojawił się jakiś rodzaj pleśni/grzyba. Oczywistym jest, ze pod powierzchnią też coś jest i zastanawia mnie czy nie stworzyłem konkurencji, która zaszkodzi mojej uprawie.
4. Szukam inspiracji dla stworzenia jak najtańszych i niekonwencjonalnych zastępstw dla doniczek. Im bardziej foremne tym lepiej. Do tej pory używałem denek i szyjek po butelkach, dużych nakrętek, pudełek po lodach i słodyczach, słoiki.
5. Zamierzam zabrać się za bazylię i oregano. Powinienem zacząć od sadzonek czy nasion? Powinienem zamówić na alegro czy jakimśkonkretnych ogrodniczym serwisie? U mnie w mieście nie znalazłem żadnych sklepów, a nie chce marketowych.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Bettiw »

[quote="zaopatrzeniowiec"]1. Jak prawidłowo pobierać szczypiorek? Odcięty hamuje wzrost o ponad 90% względem nietkniętych okazów. Oderwany z wewnątrz pozostawia kikut, który już nie rośnie, a zajmuje tam miejsce, a te zewnętrzne warstwy są najkrótsze i nieopłacalne.
Szczypiorek nie jest rośliną, która ciągle wypuszcza nowe liście, musisz zdecydować się w jaki sposób dla Ciebie wygodnie będzie ścinać szczypior, na 1 kanapkę wygodnie 1 listek zewnętrzny, a do surówki zetniesz cały szczypior z 1- 2 cebul i w to miejsce wsadzisz nowe cebulę. Cebula jest rośliną 2-letnią w zeszłym roku z nasion wytworzyła cebulę, a w tym roku dąży do wydania nasion, dlatego tak się stara i wypuszcza nowe liście aby w końcu dać nasiona.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Danka »

Ze szczypiorku urywa się zewnętrze listki wówczas ze środka wyrastają nowe i wtedy starcza na długo ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Elzbieta M »

Ja ścinam szczypiorek od wiosny przez całe lato.Z wyjątkiem okresu , kiedy zakwitnie - wtedy ścinam cała kępkę , a po pewnym czasie ona odrasta - a ja znów korzystam. Rośnie mi w jednym miejscu już kilka lat.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Iga51 »

Ze szczypiorkiem robię dokładnie tak samo jak Ela. Już z niego korzystam i robię to tak długo aż zakwitnie. Kwitnący ścinam całkowicie i bardzo szybko odrasta.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: malina »

Moje miłe,ja to zrozumiałam inaczej,to zależy o jaki szczypiorek lub szczypior zaopatrzeniowcowi chodzi? Jeżeli chodzi o szczypior to mam na myśli z cebuli/to zielone/ wtedy ścina się tak jak radzi Betti i Danusia,a jeżeli myślimy o szczypiorku /tym od jajek/to mamy dużą kępę i ścinamy tak jak radzi Ela i Iga.Bierzemy z brzegu trochę kępki i odcinamy przy ziemi,z tego miejsca wyrasta nowy i tak aż zetnę całą ,a póżniej mam następną używam go dużo mam więc w zapasie kilka.Na cebulowy szczypior sadzę siedmiolatkę.Całe to niedogadanie się co do nazewnictwa jest spowodowane regionem Polski,różnie nazywamy w zależności gdzie mieszkamy.Chciałam sąsiadkę uszczęśliwić szczypiorkiem,ale ona nie wiedziała co to jest/nie pochodzi stąd/ Zaopatrzeniowcu-po to mamy forum aby sobie pomagać,może ja też nie mam racji i ktoś jeszcze to wyjaśni.Pozdrawiam Halina :hyhy:

-- Ostatnio dodano 2014-04-08, 07:22 --

Zaopatrzeniowcu-zapomniałam wcześniej dodać,co do punktu 3 trochę mnie twoje uprawianie ziemi kapustą,pietruszką i innymi składnikami nie rozłożonymi zdziwiło,czy to jak zaczyna w doniczkach gnić nie ma niemiłego zapachu? Szukasz inspiracji do pozyskania niekonwencjonalnych doniczek,szyjki po butelkach,pudełka po lodach ?odradzała bym,to zależy gdzie te Twoje doniczki będą stały na działce czy w domu na balkonie.Przeglądnij wątek "doniczki własnej roboty"może Cię coś natchnie.Następny punkt ,jeżeli dopiero zaczynasz kup rozsadę bazylii i oregano i co tam jeszcze chcesz u ogrodników w internecie./tu nie ma reklamy/mam nadzieję ,że się nie obraziłeś,tu się pisze prawdę.Pytaj dalej,pozdrawiam Halina
Milej by było zwracać się po imieniu. :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Doxepine »

zaopatrzeniowiec pisze:3. Amatorsko użyźniłem glebę w doniczkach tworząc poziome warstwy odżywcze. Warstwa ziemi, warstwa liści z rzodkiewki, warstwa ziemi, warstwa liści z kalafiora, warstwa ziemi, warstwa zgniłych pietruszek, warstwa ziemi, warstwa skórek po warzywach itp. Dwa rodzaje roślin rosną na tym na oko dwukrotnie szybciej niż grupa kontrolna i wydaje mi się to fajne, ale na wierzchniej warstwie ziemi pojawił się jakiś rodzaj pleśni/grzyba. Oczywistym jest, ze pod powierzchnią też coś jest i zastanawia mnie czy nie stworzyłem konkurencji, która zaszkodzi mojej uprawie.
Nie wydaje mi się, aby to był najlepszy pomysł. Rozkład resztek organicznych sprzyja namnażaniu różnych mikroorganizmów, nie tylko tych pożytecznych. Może i rośliny rosną lepiej, ale - moim zdaniem - jest to realne zagrożenie, nie tylko dla zdrowia roślin, ale i Twojego. Jeżeli mieszkasz w bloku, a chcesz mieć własny kompost, możesz kupić specjalny pojemnik do hodowli dżdżownic kalifornijskich. Świetne rozwiązanie, szczególnie ten zamykany i z pochłaniaczem zapachów.
zaopatrzeniowiec pisze:5. Zamierzam zabrać się za bazylię i oregano. Powinienem zacząć od sadzonek czy nasion? Powinienem zamówić na alegro czy jakimśkonkretnych ogrodniczym serwisie? U mnie w mieście nie znalazłem żadnych sklepów, a nie chce marketowych.
Bazylia i oregano to jedne z prostszych w uprawie roślin i śmiesznie łatwo jest je uzyskać z nasion. Szkoda kasy na sadzonki, chyba że interesuje Cię jakaś ozdobna odmiana [oregano], wtedy - niestety - pozostaje tylko zakup sadzonki.
zaopatrzeniowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-06, 11:18

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: zaopatrzeniowiec »

Chodzi o szczypiorek z cebuli z warzywniaka czyli to, co jest najprostsze w uprawie ze wszystkich możliwości na całym świecie. Generalnie kłopot jest w tym, że jakkolwiek nie podejdę do tematu to wychodzi mi źle. Opiszę dokładniej swoje problemy i proszę odnieść się do nich w konkretnej poradzie ponieważ samo 'odcinam przy ziemi' nie obrazuje mi niczego przydatnego. Może ktoś ma film na jutubie, jak to się poprawnie robi? Albo ja trafiam na jakieś niedorobione partie, których można użyć tylko raz?
1. Odcinam/odrywam zewnętrzne liście. Wada jest taka, że są to niedorostki, z których jest niewiele pożytku. Kończą żywot zanim się rozwiną podczas gdy te centralne rosną bardzo szybko i i tak będę musiał je ściąć bo dojdą do pół metra i się złamią.
2. Kiedy zabieram się za te wewnętrzne to uzyskuje najwięcej masy szczypiorkowej, ale zostaje taki kikut, który rośnie bardzo powoli i tylko zajmuje miejsce, a okoliczne łodygi zaczynają się wykrzywiać.
3. Przy odcięciu całego pęku w ogóle już on nie odrasta.
malina pisze:czy to jak zaczyna w doniczkach gnić nie ma niemiłego zapachu?
Nie, to nie jest kompost, jak się tutaj wspomina. To tylko lekka warstwa zielonego. Ziemia i tak stanowi ponad 4/5 całego gruntu. To bardzo szybko się rozkłada i wkomponowuje w ziemie. Nie ma tutaj zgnilizny tylko okazjonalny meszek. Na sześc tak przygotowanych doniczek tylko jedna obrodziła w pleśń. Za to zaniepokoiłem się tym, że z tej doniczki rzuciło się na czyste sadzonki.
malina pisze:szyjki po butelkach,pudełka po lodach ?odradzała bym
Konkrety dobra pani.
malina pisze:tu nie ma reklamy
To może alternatywa - miast reklamy to szczypta wiedzy wysłana mi w prywatnej wiadomości?
malina pisze: Milej by było zwracać się po imieniu. :)
Darek. Ale odpowiada mi 'hej ty'.
Doxepine pisze:możesz kupić specjalny pojemnik do hodowli dżdżownic kalifornijskich
No bez jaj. Będę sprowadzał robaki od hamerykańców. :D Kiedyś wrzuciłem sobie do doniczki dwie takie znalezione przy kopaniu w ziemi. Fajnie tam mieszały, ale zdechły jakoś tak po roku.
Doxepine pisze: Bazylia i oregano to jedne z prostszych w uprawie roślin i śmiesznie łatwo jest je uzyskać z nasion.
Ile czasu minie od posadzenia do momentu, w którym będę mógł zbierać liście? Nasiona będą w jakieś pokaźnej ilości w paczce?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Bettiw »

No właśnie dobrze malina zaznaczyła o różnorodności nazw w regionach, dla mnie cebula siedmiolatka to ten szczypiorek cienki, który odrasta z tej samej kępy i rośnie w ogródku przez kilka lat w tym samym miejscu, a szczypior (kupowany w sklepie na pęczki) to wyrasta z dymki, ewentualnie z małych cebulek, które mogę w domu do doniczki wsadzić, lub na ogrodzie.
W sprawie użyźniania gleby zgadzam się z Doxepine. Świeże liście którymi poprzekładałeś warstwy ziemi mogą zaszkodzić, proces rozkładu materii roślinnej wytwarza temperaturę, nie masz możliwości przemieszania całości.
Powiedz Zaopatrzeniowiec czy Ty swoje uprawy prowadzisz na balkonie, parapecie, czy w ogródku?
zaopatrzeniowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-06, 11:18

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: zaopatrzeniowiec »

Przemieszałem tę całość już dwa razy podczas przesadzania roślin w kolejne doniczki i przy wymianie uprawy. Nie zmieniłem niczego tylko w kwiatku, pod którym zakopałem liście i gałązki gorszej jakości, które z niego oderwałem. Nie spłonął do tej pory, więc czemu miałbym przejmować się kilkoma ciepłolubnymi bakteriami? Wole, żeby materia wróciła do źródła zamiast wylądowała w śmieciach, a przy okazji lekko przyoszczędzam na ziemi.
Całość mam postawioną na parapecie w pokoju.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Iga51 »

Beatko, u nas cienki szczypiorek tworzy kępki, następnie sam się wysiewa i w ten sposób kępki się odmładzają. Łatwo się go również rozmnaża przez podział kępki. Natomiast siedmiolatka to gruby szczypior, który wygląda jak ten z dymki. Rośnie, tak jak mówisz przez kilka lat na tym samym miejscu, ale jest gruby. Faktycznie nie wszędzie te nawy się zgadzają.
zaopatrzeniowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-06, 11:18

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: zaopatrzeniowiec »

Dodatkowo do pytań o czosnek i szczypiorek dołączam zapytanie o to czy ta doniczka będzie dobrym zakupem do oregano, bazylii, majeranku oraz drzewka z ostrą papryczką?

[linki usunięto - zakazane regulaminem forum linki do sklepów internetowych i aukcji allegro]

Oraz jakie jeszcze zioła powinienem sobie dosadzić? Głównie zależy mi na takich pasujących do zup i do pizzy, ładnie wyglądających i ładnie pachnących po wysuszeniu.
Awatar użytkownika
qrystyna216
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2014-02-22, 22:37

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: qrystyna216 »

Doniczki świetne,
właśnie takie zamówiłam z myślą o wiszących truskawkach.
Ale uważam, że nadają się idealnie na zioła.
pozdrawiam, qrystyna216
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Proszę o kilka porad.

Post autor: Bettiw »

Iga masz zupełną rację co do siedmiolatki, po Twoim wpisie musiałam się doszkolić. Jak zaczęłam swoją zabawę w działkę to na dobry początek dostałam od sąsiadki kępkę drobnego szczypiorki podając powiedziała, że to siedmiolatka i będzie mi długo rosła, no i zajadałam ją ze smakiem myśląc że to siedmiolatka, bo całkiem pasowała do nazwy. W takim razie jak nazywa się ten drobny szczypiorek co rośnie w kępkach?
ODPOWIEDZ