Proszę o informację co to za owady

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Proszę o informację co to za owady

Post autor: usnar »

Witam.

Na grządce z truskawkami i burakiem pojawiły się takie dwa robaczki.
Obrazek

Czy należy je niszczyć, czy nic z nimi nie robić. Dodam że na burakach jest niestety dużo mszycy i nie pomaga podlewanie gnojówką z pokrzywy.

Druga sprawa to białe kuleczki na dzikim winie. Czy to nie są czasem jaja mszycy?
Obrazek
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Proszę o informację co to za owady

Post autor: aleks.smolen »

Czy ten owad na truskawce to nie będzie larwa i poczwarka biedronki? Nie widzę dokładnie na tym zdjęciu, więc nie jestem w stanie dokładnie zidentyfikować, ale tak "na oko" wydaje mi się, że jest to biedronka. Proszę wpisać sobie w google "larwa biedronki" i popatrzeć na grafikę.
Na mszyce można wypróbować ekologiczny Agricolle, albo zastosować środek chemiczny np. Decis 2,5 EC czy Fastac 100 EC (oprysk wykonujemy wieczorem, temp. poniżej 20 stopni C, i pamiętamy o karencji).
Można też mszyce zostawić na pożarcie biedronkom :)
Kulki na dzikim winie to najprawdopodobniej "pot" rośliny, więc nie ma się czym przejmować.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Re: Proszę o informację co to za owady

Post autor: usnar »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, rzeczywiście jest to biedronka. Wygląda na to, że przyciągnęły biedronki do mnie truskawki. Zaraz po tym jak je posadziłem na burakach pojawiły się larwy biedronki, aż mi teraz przykro, że jedną z tych larw pstryknąłem z rośliny bo nie wiedziałem co to jest, a była ich cała masa i prawdę powiedziawszy nie wzbudzają zaufania swoim wyglądem ;).

Wyciągnąłem naukę z tej historii i sprawdziłem jak wygląda larwa złotooka, teraz żadna "szczypawica" w moim ogródku nie ucierpi :)
ODPOWIEDZ