Projektowanie ogrodu, pomocy!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Witam! Mam problem z zaprojektowaniem swojego ogrodu. Przestrzeń jest niewielka, po części już zagospodarowana, ale jest jeszcze jedno miejsce na które nie mam pomysłu ( przestrzeń wydzielona z prawej strony, otoczona płotkami). Proszę zatem o propozycje roślin , które ładnie by się komponowały z resztą. Ogródek jest położony od zachodu, jest średnio nasłoneczniony. Gleba jest raczej gliniasta , z wierzchnią warstwą czarnoziemu. Proszę o propozycje :-D
Załączniki
ogródek 1
ogródek 1
ogródek 2
ogródek 2
ogródek 3
ogródek 3
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Danka »

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale chcesz posadzić nowe rośliny w pustych miejscach ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

Witaj. Po pierwsze musisz sadzić rośliny wolno rosnące i musisz określić czy mają to być byliny, iglaki, krzewy itd. Rabata podłużna na 3 zdjęciu jest zbyt wąska. Aby założenie kompozycyjne dobrze wyglądało musisz ją poszerzyć. Posadzone rośliny w zbyt wąskiej rabacie wyglądają karykaturalnie i optycznie się zmniejszają. Poza tym od razu będą wrastać na siatkę co deformuje kształt rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Dołączam dodatkowe zdjęcie części ogrodu. W tym trójkącie posadziłam trzy różaneczniki. Chciałam, żeby pięknie kwitły i rzeczywiście tak było przez pierwszy rok, miały dużo kwiatu i kwitły 3 tygodnie. Jeden uschnął po zimie, zostały dwa, jeden przesadziłam. Do trójkąta dosadziłam 2 hortensje ,w rogu wyższą różową a z przodu małą niebieską. Pomiędzy trójkąt posadziłam wrzos i kilka tulipanów. Może ktoś ma lepszy pomysł co z tym jeszcze można połączyć żeby ładnie kwitło przez cały rok . W tym wąskim tunelu chciałabym jakieś kwiaty całoroczne ,najlepiej wieloletnie ( wcześniej stawiałam pelargonie i werbenę w skrzynkach ). Na drewniane ogrodzenie chciałabym pnącze, ponieważ wcześniej miałam wiciokrzew ,który cały czas chorował. Powodem tego była prawdopodobnie kwaśna ziemia więc go usnęłam. Później w jego miejsce zasadziłam georginie, ale zabierają zbyt dużo miejsca. Obecnie chciałabym ładne pnącze ,ponieważ obok jest huśtawka ogrodowa.
Załączniki
ogródek 4
ogródek 4
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: tadek »

Asiu, pisząc ogródek 1, 2 , 3, 4; to ogródek został przez ciebie podzielony na cztery strefy?
Czy raczej są to rabatki?

A myślałaś też o tym aby posadzić u siebie jakieś krzewy lub drzewka owocowe, aby było co w sezonie wyjadać? Dodatkowo w upalny dzień drzewa dawały by cień.

Jakie drzewa owocowe posadzić na działce? :arrow:

:|
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

Witam
Pisząc ogródek 1,2,3,4 tak naprawdę chodziło mi o zdjęcie pierwsze, drugie itd.
Mój cały ogródek to zdjęcie nr 1 (zrobione z balkonu ) tyle już krzaczków zasadziłam.
Zdjęcie nr 2 to drewniana osłona na której chciałabym coś pnącego np. piękny clematis.
Zdjęcie nr 3 to miejsce na którym chciałbym posadzić jakieś wieloletnie kwiaty ( jeśli będzie taka potrzeba to z możliwością rozebrania drewnianego płotka ) dł. jakieś 8 m i szer. 30 cm .
Zdjęcie nr 4 jest tam różanecznik , dwie hortensje, wrzos i kilka tulipanów (odkryłam je za wcześnie i nie wiem czy nie zmarzły ). Wcześniej był tam trójkąt z rododendronów i było by pięknie gdyby kwitły od wiosny do jesieni a nie trzy tygodnie . Więc szukam czegoś innego do tego trójkąta. Ogródek leży od strony południowego zachodu , latem słońce wchodzi na niego około godz. 11
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Danka »

Nie ma kwiatów, które kwitną cały czas przez okres wiosenno- jesienny.
Może w tym miejscu posadzisz krzewy z kolorowymi pędami zimą.
Obrazek
Mogą to być derenie, złotlin japoński. Derenie mają różne odcienie zimą. Są żółte, czerwone,pomarańczowe.
Na tym zdjęciu widać "czerwony" dereń i "zielony" złotlin.
Obrazek
Możesz posadzić mahonię. Jest zimozielona i bardzo ładnie kwitnie wiosną.
Obrazek
W tym roku zaskoczyła i zachwyciła mnie kalina Dawn. Kwitnie od października 2014 do tej chwili. Zdjęcie z 17 lutego 2015 r
Obrazek
Co prawda na takie kwitnięcie czekałam kilka lat i tegoroczna łagodna zima sprzyja :mrgreen:
Musisz przemyśleć czy chcesz niskie rośliny czy wyższe. Nie wiem co masz owinięte włókniną.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

Bo Monia po prostu robi reklamę :ban?:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Mój ogródek

Post autor: asia1234 »

Witam!
Do Pana Piotrka (Petrusa )
Oto mój ogródek z 4 piętra :
Załączniki
100_3241.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

O super, dzięki za fotkę. Na niej już można coś działać.
Nie jest taki bardzo mały ten ogródek. Ważne by nie przeładować go roślinami, bo to pogorszy efekt przestrzenny.

Pod wieczór coś pomyślę. W między czasie przeczytaj te artykuły, myślę, że trochę Ci rozświetli pogląd :-)
http://poradnikogrodniczy.pl/aranzacja- ... -domem.php
http://poradnikogrodniczy.pl/projekt-ma ... egowcu.php
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Petrus »

Witaj ponownie.
Na pewno tą wąską rabatę trzeba poszerzyć bo nie ma sensu sadzić i wpychać tam roślin.
Można ją zrobić owalną (czerwona kreska), żeby optycznie wydłużyć widok. Po środku wprowadzić 'ściankę' (brązowa kreska) z kratki, treliażu, żeby wprowadzić wielopoziomowość i tajemniczość.

Jeszcze lepszą kompozycję można by było stworzyć, gdyby na środku nie było tych plackowatych rabatek wokół tych iglaków.

Co myślisz o tym? Najpierw trzeba wymyślić kształt potem dopiero obsadzać roślinami.
dgdg.JPG
dgdg.JPG (66.55 KiB) Przejrzano 3447 razy
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
asia1234
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-28, 14:34

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: asia1234 »

100_3241a.jpg
Witam wszystkich !
Koncepcja Pana Piotra mi się podobała ale to za mały ogródek .
Ja myślałam o czymś takim!
Chętnie obejrzę też wasze propozycje .
Mam nadzieje że trochę ich będzie, było by miło:)
Przypominam że mój ogródek kończy się za środkowymi tujami .
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Iga51 »

Asiu, a mogłabyś podać przybliżone wymiary Twojego ogrodu. Jest chyba dość wąski i długi. Rozumiem, że prawe schody należą do Twojej posesji, lewe do sąsiada. Czy się mylę?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Elzbieta M »

Asiu , czyli te tuje nie rosną na środku twojego ogródka? Teren tuż za tujami jest sąsiada? Wydaje mi się , że Piotrek ( Piotrek , żaden pan Piotr :-D ) myśli tak jak ja - że zajmują środek działki :zalamany:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Projektowanie ogrodu, pomocy!

Post autor: Iga51 »

Asiu, narysowałam białą linię po lewej stronie. Czy to jest granica Twojej działki?
Asi ogródek ze zmianami.JPG
Asi ogródek ze zmianami.JPG (39.51 KiB) Przejrzano 3346 razy
Linia niezbyt prosta, ale ja tak rozumiem Twoje słowa:
asia1234 pisze:Przypominam że mój ogródek kończy się za środkowymi tujami .
ODPOWIEDZ