Problem z trawnikiem (źdźbła suche, brązowe)

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Problem z trawnikiem (źdźbła suche, brązowe)

Post autor: DzimBo. »

Witam, chciałbym się zapytać co może być przyczyną brzydkiego trawnika. Źdźbła trawy są niektóre suche, brązowe i chude. Nie wiem dlaczego, ponieważ wykonałem czynności pielęgnacyjne czyli: wertykulacja i aeracja trawnika, nawożenie i podlewanie w suche dni...
Przepraszam za tak słabą jakość, ponieważ nie mam lepszego aparatu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

A kiedy zakładałeś trawnik?
U mnie trawnik jest podlewany codziennie ze względu na suszę i piaszczystą ziemię. Świeży trawnik trzeba podlewać bardzo często. A starszy przy takich temperaturach to chyba też. Nie wiem jaką odmianę zastosowałeś. To też ważne. Pozdrawiam ;-)
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Joanna pisze:A kiedy zakładałeś trawnik?
U mnie trawnik jest podlewany codziennie ze względu na suszę i piaszczystą ziemię. Świeży trawnik trzeba podlewać bardzo często. A starszy przy takich temperaturach to chyba też. Nie wiem jaką odmianę zastosowałeś. To też ważne. Pozdrawiam ;-)
Trawnik zakładany 4 lata temu, stosowana odmian nasion sportowa. Trawnik podlewam co 2-3 dni obficie...
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Ja bym radziła skosić nisko trawnik, wygrabić dokładnie cały trawnik grabiami "do liści", kawałek po kawałku, by usunąć wszystkie suche i sfilcowane źdźbła traw. I jeszcze dodam, twój przyrząd do koszenia strasznie harata na końcówkach źdźbła traw :/ Trawy powinny być koszone ostrymi narzędziami...
Jak ktoś ma inny pomysł, niech radzi...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Lol@ pisze:Ja bym radziła skosić nisko trawnik, wygrabić dokładnie cały trawnik grabiami "do liści", kawałek po kawałku, by usunąć wszystkie suche i sfilcowane źdźbła traw. I jeszcze dodam, twój przyrząd do koszenia strasznie harata na końcówkach źdźbła traw :/ Trawy powinny być koszone ostrymi narzędziami...
Jak ktoś ma inny pomysł, niech radzi...
Mam wygrabione trawę z suchych i sfilcowanych źdźbeł traw za pomocą aeratora. Co do tępego noża, to ostrzę nóż po trzech koszeniach, wiec nie wiem dlaczego są tak postrzępione...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Po aeratorze wygrabia się jeszcze dokładnie trawnik za pomocą grabi do trawy. Co to znaczy, że ostrzysz ostrze? Sam? Po trzech koszeniach ostrzenie noży to już lekka przesada i obawiam się, że jeśli robisz to sam i nieumiejętnie to raczej tępisz i niszczysz nóż. Nóż do ostrzenia oddaje się profesjonalnej firmie i jeśli ostrzenie jest robione poprawnie to wystarczy raz w sezonie.
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Gosia2501 pisze:Po aeratorze wygrabia się jeszcze dokładnie trawnik za pomocą grabi do trawy. Co to znaczy, że ostrzysz ostrze? Sam? Po trzech koszeniach ostrzenie noży to już lekka przesada i obawiam się, że jeśli robisz to sam i nieumiejętnie to raczej tępisz i niszczysz nóż. Nóż do ostrzenia oddaje się profesjonalnej firmie i jeśli ostrzenie jest robione poprawnie to wystarczy raz w sezonie.
Po aeratorze tez przeleciałem grabkami do liści, ponieważ został niedobrze wygrabiony z mchu. Ostrzę nóż co 3 koszenia, ponieważ już nie jest ostry tylko ma koniec już zaokrąglony. Mogę Cię zapewnić, że dobrze nóż ostrzę...
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

To nie wiem... może jednak taka odmiana nasion? Niby wszystko jest ok jeśli chodzi o pielęgnację :-( Słuchaj, a może to nawóz? Mąż wypalił troszkę trawnika bo nawóz rozprowadził siewnikiem, a ten właśnie trzeba było rozsiać ręcznie. Może nawóz lekko przypalił trawę? Więcej pomysłów nie mam :-D
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Joanna pisze:To nie wiem... może jednak taka odmiana nasion? Niby wszystko jest ok jeśli chodzi o pielęgnację :-( Słuchaj, a może to nawóz? Mąż wypalił troszkę trawnika bo nawóz rozprowadził siewnikiem, a ten właśnie trzeba było rozsiać ręcznie. Może nawóz lekko przypalił trawę? Więcej pomysłów nie mam :-D
Możliwe, ponieważ rozsiewam ręcznie i czasami nie wiem czy już tu przypadkiem nie sypałem... A przypadkiem nie zależy to od pH gleby, ponieważ nigdy nie wapnowałem, a wyczytałem, że trawa potrzebuje od 5.5 do 6.5 i że nie lubi kwaśniej gleby...
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

A mam jeszcze jedno pytanie: Czy na tym trawniku wykonywałeś piaskowanie?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Lol@ pisze:A mam jeszcze jedno pytanie: Czy na tym trawniku wykonywałeś piaskowanie?
Nie.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Wykonaj jeszcze to piaskowanie, skoro nie wykonywałeś.
Może pomóc, a nie zaszkodzi.
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
DzimBo.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-14, 20:21

Post autor: DzimBo. »

Lol@ pisze:Wykonaj jeszcze to piaskowanie, skoro nie wykonywałeś.
Może pomóc, a nie zaszkodzi.
A to piaskowanie mogę wykonywać teraz czy dopiero na jesień lub na wiosnę?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Problem z trawnikiem (źdźbła suche, brązowe)

Post autor: rafaloku »

Najlepiej piaskowanie wykonać zaraz po aeracji i wertykulacji, a te zabiegi zazwyczaj wykonuje się wczesną wiosną. Ale bardzo dobrym czasem na piaskowanie jest też późne lato (sierpień-wrzesień). Przed piaskowaniem warto wykonać przynajmniej samą aerację.

Więcej: Piaskowanie trawnika. Kiedy piaskować trawnik i jaki piasek użyć?
Rafał
ODPOWIEDZ