Problem z ogórkami szklarniowymi

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Maadziiaaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-03, 10:22

Problem z ogórkami szklarniowymi

Post autor: Maadziiaaa »

Mam problem (a raczej kilka problemów) z ogórkami szklarniowymi. Dopadła je jakaś choroba...
1. liść wyrasta z owocu
2. na owocach widoczne są ciemnozielone (czarne?) plamki
3. z owocu wydobywa się ciecz (w postaci żelu?)

dodaję kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za każą pomoc będę wdzięczna. Pozdrawiam
Malinka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-06, 20:51

Post autor: Malinka »

Ja bym obstawiała niedobór boru, mam w książce podobny obrazek. Popatrz:

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2853
Awatar użytkownika
Kenia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-06-27, 10:36

Post autor: Kenia »

Też tak myślę, jak Malinka. Tylko mam jedno pytanie, jakie nawozy stosujesz?
Marzy mi się piękny ogród, już jest plan, małe wykonanie też... czekam na rozwój sytuacji.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej ;-) W celu zwiększenia zasobności gleby w magnez powinno się zastosować wapno magnezowe np. mączkę dolomitową. Ogórek ma płytki system korzeniowy, a w krótkim czasie wytwarza dużą masę wegetatywną. Stąd też potrzeby nawozowe tego gatunku są wysokie, mimo, że wymagania pokarmowe nie są zbyt duże. W początkowym okresie wegetacji ogórek ma duże zapotrzebowanie na azot, a okresie zawiązywania owoców (plonowania) na potas i fosfor.
Ze względu wrażliwość na niedobór składników pokarmowych powinno się zastosować obornik.

Z nawozów azotowych najlepiej jest stosować saletry np. saletrę amonową. Połowę dawki nawozów azotowych stosuje się przed siewem lub sadzeniem ogórków, a pozostałą część pogłównie w dwóch dawkach (w fazie 3-4 liści właściwych i w okresie kwitnienia) Nadmierne dawki azotu lub zbyt późne jego stosowanie obniżają przydatność owoców do przetwórstwa i pogarszają ich jakość. Ogórek źle reaguje na chlorki, dlatego należy stosować nawozy potasowe w formie soli siarczanowych. Nawozy fosforowe i potasowe najlepiej jest wprowadzić do gleby jesienią pod orkę przedzimową.

W czasie wzrostu dobre wyniki uzyskuje się zasilając rośliny nawozami dolistnymi. W tym celu stosuje się dwa lub trzy opryskiwania roślin jednym z nawozów płynnych, zawierających makro- i mikroskładniki, np. ‘Ogrowitem uniwersalnym’ o stężeniu 0,2-0,3%. Nawóz ten zaleca się stosować przemiennie z nawozem „Ogrowit wzmacniający” o stężeniu 0,1-0,2%.
Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ