Problem z jeżyną

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Problem z jeżyną

Post autor: Elzbieta M »

Przeczytałam Pani odpowiedź w poście koleżanki , że na rdzę można zastosować Dithane. Moją jeżynę co roku dotyka ta choroba i chciałabym temu zapobiec. Obecnie zdrowo rosną młode pędy ( ubiegłorocznych nie ma , bo część chorych wycięłam jesienią , a pozostałe pomarzły w zimie.Czy w tej chwili zapobiegawczo można skropić ją tym środkiem?
Oprócz rdzy był problem z pędami.Rozwijały się młode listki , po czym ( często jeszcze niewyrośnięte do normalnej wielkości - traciły zielony kolor na "korzyść" żółtego , owoce przestawały rosnąć , aby po jakimś czasie zaschnąć. Na pędach były plamy. Jak zapobiec , aby sytuacja z ubiegłego roku się nie powtórzyła?

-- Ostatnio dodano 6 cze 2012, o 07:22 --



-- Ostatnio dodano 6 cze 2012, o 07:46 --

Załączniki
Spód liścia
Spód liścia
liść jezyny.jpg
Takie liście były na niektórych tylko pędach krzewu , pozostałe - zielone , więc nie wydaje mi się , ze to może być brak jakiegoś składnika
Takie liście były na niektórych tylko pędach krzewu , pozostałe - zielone , więc nie wydaje mi się , ze to może być brak jakiegoś składnika
pęd  jeżyny1.jpg
pęd jeżyny 2.jpg
W tym roku znalazłam 2 takie młode pędy - zerwałam , oczywiście. Co się z nimi dzieje?
W tym roku znalazłam 2 takie młode pędy - zerwałam , oczywiście. Co się z nimi dzieje?
8.jpg
9.jpg
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Problem z jeżyną

Post autor: aleks.smolen »

Na rdzę na jeżynie można zastosować np. Dithane NeoTec 75 WG lub Score 250 EC - po kwitnieniu i po zbiorze (nie mamy w Polsce zarejestrowanego środka ochrony roślin na tę chorobę).
Czy tylko młode listki mają tę chlorozę (żółte przebarwienia)? Czy starsze też? Czy te pożółknięte liście pozostają na krzewie czy zasychają i opadają? Na zdjęciu wygląda to jak niedobory w nawożeniu, mogą być spowodowane złym nawożeniem lub nieodpowiednim pH. Niedobory w nawożeniu powodują osłabienie roślin, a co za tym idzie zwiększa się jej podatność na choroby. Czy podstawa pędu jeżyny nie jest uszkodzona? Na granicy zdrowej i chorej tkanki można by też przeciąć ten porażony pęd (ten którego wierzchołkowa część zamarła) i zobacz jak wyglądają wiązki przewodzące w tym miejscu.
Plamy na pędach plus zasychające owoce mogą być objawem wielu chorób np. szarej pleśni, w takim przypadku możemy zastosować np. Rovlar Flo 255 SC, który dodatkowo zlikwiduje grzyby powodujące zamieranie pędów.
Oczywiście przy wszystkich chorobach grzybowych bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka: krzewy prowadzone luźno, aby był przewiew powietrza, porażone liście i pędy wycinamy i palimy, właściwe pH gleby i nawożenie.

Więcej o chorobach jeżyny: Choroby jeżyny bezkolcowej - objawy, zdjęcia, zwalczanie
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z jeżyną

Post autor: Elzbieta M »

Wzduż całego pędu są takie listki, więc nie tylko młode. Nie wiem , jak się zachowują listki z biegiem czasu , ale owoce zasychają. A widząc , że z takich pędów pożytku nie ma - to je wycinam. Zaznaczam , że w krzewie jest większość pędów bez tych objawów , natomiast u niektórych te listki żółkną.
Myślę , że zastosowanie Rovlaru będzie konieczne.Czy kropić już teraz? Czy można również profilaktycznie malinę , owocującą na pędach jednorocznych?
Niestety nie mogę sprawdzic tkanki na tych młodych porazonych pędach , bo je wycięłam i spaliłam. Chyba że sie okaże, podczas kolejnego pobytu na działce , że pojawiły się następne
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Problem z jeżyną

Post autor: aleks.smolen »

W takim razie należałoby się przyjrzeć podstawie porażonego pędu. Jeśli się jeszcze takie pojawią można przeciąć pęd pod skosem odsłaniając co ma w środku, czy wiązki przewodzące są zdrowe, czy coś nam nie blokuje przepływu. Należy pamiętać, aby Rovlar Flo nie stosować częściej niż dwa razy w roku.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z jeżyną

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję za informacje :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z jeżyną

Post autor: Elzbieta M »

Zaopatrzyłam się w Rovlar - czy kropić juz teraz młode pędy jeżyn i malin - zanim pojawi sie choroba? A pewnie zechce się pojawić , jak co roku do tej pory
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Problem z jeżyną

Post autor: aleks.smolen »

Rovlar działa zapobiegawczo, można go stosować gdy młode pędy malin osiągnęły już wysokość 10-20cm.
Później można stosować naturalny środek np. Biosept w celu zabezpieczenia przed szarą pleśnią.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z jeżyną

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki
ODPOWIEDZ