Pozytywne mikroorganizmy i co dalej?

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Pozytywne mikroorganizmy i co dalej?

Post autor: waldek727 »

W ogrodach ozdobnych trudno o płodozmian i doglebowe wprowadzanie substancji organicznych (kompost, obornik , ziemia popieczarkowa itp.).
Zasilając glebę pożytecznymi mikroorganizmami należy cały czas im stwarzać i zapewniać odpowiednie do życia i rozmnażania środowisko.
Co i w jaki sposób stosować, aby odnawiać i uaktywniać środowisko w warstwie próchnicy?
Ostatnio zmieniony 2013-09-19, 11:20 przez rafaloku, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Poprawienie interpunkcji.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
MIKROB
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-05-08, 21:24

Re: ProBio Emy i co dalej?

Post autor: MIKROB »

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w ogrodzie ozdobnym trudno jest o płodozmian, a w zasadzie jest to niemożliwe. Należy zadać sobie pytanie czy można dać sobie radę bez płodozmianu. Uważam, że można i nie jest to stwierdzenie gołosłowne. Jedno z dużych gospodarstw (ok.450 ha) w okolicach Warszawy stosuje pożyteczne mikroorganizmy na całym areale od 11 lat. Tytułem doświadczenia jest tam „poletko” ok. 5 ha gdzie od 11 lat corocznie uprawiane są ziemniaki rok po roku. Gleba i plony są tam z roku na rok coraz lepsze. Jako ciekawostkę podam, iż pole to jest nawożone organicznie za pomocą obierek ziemniaczanych kompostowanych z ProBio Emami.

Nie zgadzam się z tezą , że w ogrodzie ozdobnym trudno jest o materię organiczną – przecież z reguły jest trawnik są też liście – to wszystko można kompostować. Surowce na kompost można pozyskiwać również zimą z własnego gospodarstwa domowego stosując wiadra Bokashi( niebawem o tym napiszę więcej). Polecam również gnojówki roślinne.
Myślę, że warto kierować się zasadą „ co ziemi wyszło do ziemi musi wrócić”
Z drugiej strony gleba to nie perpetum mobile i warto uczynić wszystko aby co jakiś czas zasilić ją gnojówką, gnojowicą czy też obornikiem (można stosować np. granulowany obornik kurzy).
Proszę pamiętać, że po zastosowaniu ProBio Emów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze. Uaktywnione przez ProBio Emy drobnoustroje w glebie, przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin.
Pozdrawiam MIKROB
"Czerpiąc z potencjału Natury przynosimy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: ProBio Emy i co dalej?

Post autor: Elzbieta M »

Temat mnie zainteresował , warto się zaopatrzyć w te ProBioEmy. Chętnie więcej o ich stosowaniu poczytam
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: ProBio Emy i co dalej?

Post autor: saba »

Po przeczytaniu kilku postów Mikroba na temat ProBioEmów nasuneło mi się pytanie. Musze nadmienić iż jestem totalnym amatorem ogrodniczym i jak wielu rzeczy musze się nauczyć uświadomiło mi członkowstwo na forum. Teraz pytanie: te ProBioEmy możemy stosować do każdego rodzaju gleby?
ODPOWIEDZ