Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Postautor: Petrus » 2018-05-15, 22:30

Kostka ładnie wygląda, aż tak dużo to Rafał jej nie potrzebujesz, raptem pare metrów. Co innego układac 250 mb kostki granitowej :mrgreen: Solidnie ułożona na podsypce betonowej i mamy obrzeże na długie lata.
Ja kiedyś rozwoziłem 25 t ziemi taczkami- to jest coś :hyhy: 8-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: rafaloku » 2018-05-17, 19:59

Pora na kolejną relację. Doniczki stoją dumnie na płytach, więc teraz gnić nie będą ;-)

DSCF8340.JPG

DSCF8342.JPG

Na płocie zawisły doniczki z truskawkami i lawendą oraz girlandy z lampkami solarnymi led...

DSCF8345.JPG

DSCF8351.JPG

... a także rączkami mojego synka domek dla owadów.

DSCF8355.JPG

Będą truskawki i poziomki! :hurra:

DSCF8353.JPG

DSCF8354.JPG

a może i jabłuszka ???

DSCF8349.JPG

Wykiełkowała też fasolka szparagowa

DSCF8359.JPG

a poza tym dziś popadało, to wszystko jest świetnie podlane :D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: Krysia » 2018-05-17, 20:59

Świetnie jest. Dekoracje na szóstkę :lol: . Lawenda w tych liliowych, blaszanych wiadereczkach pewnie sobie poradzi. One się bardzo nagrzewają w upalne dni. Ale nad morzem latem pogoda słabsza niż na południu, to powinno być OK.
Pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2018-05-17, 21:51

Ogród powstał niemalże w mgnieniu oka :mrgreen: sama przyjemność zerwać truskawki z własnego krzaczka.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Sylwia,Gosia » 2018-05-17, 23:41

Fakt , Rafał , idziesz jak burza z tą robotą :-D . Ja również podziwiam lawendowe dekoracje , kolor na pewno ożywił bardziej ogród ,a pomysł z lampkami jest świetny.
Życzę Ci , żeby się udało z truskawkami i lawendą , bo nie jest łatwo uprawiać w małych doniczkach .Ładnie wzeszła fasolka ,też ją lubię :hyhy: .
Domek dla owadów jest po prostu śliczny ! :orany:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: malina » 2018-05-18, 08:29

Nic dodać :padam: mnie brakuje w tych brązach jakiegoś koloru może być jeden tzw dominanta :D , ale to tylko moje osobiste zdanie .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Elzbieta M » 2018-05-18, 11:06

Łaa , podoba mi się. Świetnie wykorzystujesz przestrzeń - to raz. A poza tym wszystko jest dekoracją , każdy kącik , każdy detal - będzie miło, kolorowo , nastrojowo i użytecznie.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: tadek » 2018-05-20, 19:07

.
Za chwilę, podczas podlewania roślinek,
będzie co wyjadać w ogródku (truskawki, poziomki). :hyhy:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: rafaloku » 2018-05-23, 20:46

Dziękuję za Wasze komentarze. Bardzo motywujące :) No tak Tadziu, jedna truskawka już będzie "gotowa" lada dzień :hyhy:

malina pisze:Nic dodać :padam: mnie brakuje w tych brązach jakiegoś koloru może być jeden tzw dominanta :D , ale to tylko moje osobiste zdanie .

Na pewno trochę się zmieni jak zakwitną pnącza. Jeden z wiciokrzewów oraz akebie idą jak burza ;) Drugi wiciokrzew niestety trochę podwiędł. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać, za jakiś czas coś wzbogacimy żeby było bardziej kolorowo.

Elzbieta M pisze:Łaa , podoba mi się. Świetnie wykorzystujesz przestrzeń - to raz. A poza tym wszystko jest dekoracją , każdy kącik , każdy detal - będzie miło, kolorowo , nastrojowo i użytecznie.

Dzięki Elu. Przyznam, że sam nie mam takiego przekonania, bo tak naprawdę zagospodarowałem boki ogrodu pod płotem, a środek jest pusty. To taki typowy błąd. Ale to z chęci, żeby dzieci miały gdzie biegać. W zasadzie rośliny nie dużo miejsca zajęły, a "boisko" jest i w piłkę można grać :hurra: Natomiast pewnie z tym środkiem ogrodu też coś zrobimy za jakiś czas. Mojej Ani marzy się taras i jakiś komplet mebli wypoczynkowych.

Tymczasem jednak i mój ogród dopadły choroby i szkodniki. Niestety. O plamkach i brązowieniu igieł sosen już kiedyś wspominałem. Dostają co 7 dni oprysk na zmianę Biosept Active i Guard. Natomiast na jabłonkach pełno mszyc :przestraszony:

Dlategom dziś w ruch znów poszli dwaj przyjaciele ekologicznego ogrodnika :P

DSCF8362.JPG

Oprysk Emulparem przypominał mi trochę opryskiwanie pomidorów mlekiem, bo na liściach pozostała taka jakby biała ciecz. U kogoś może też tak wyglądało po oprysku Emulparem?

DSCF8365.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: malina » 2018-05-24, 09:08

Rafale , nie musisz zaraz zagospodarować wolnego środka musi być trochę wolnej przestrzeni dla dzieci , a i tak z doświadczenia wiem , że w trakcie użytkowania ogrodu nasunie się potrzeba czego będzie brakowało , albo i nie . :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: rafaloku » 2018-05-25, 12:45

Udało się pozbyć mszycy. Następnego dnia po oprysku były wprawdzie mszyce na liściach ale już nieżywe. Dziś wszystko już opadło, listki jabłonek są czyste :) Cieszę się, że naturalny Emulpar wystarczył.

Szykuje się truskawkowe szaleństwo, choć cierpliwości jeszcze trochę trzeba :hyhy:

DSCF8367.JPG

DSCF8370.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: kajaja2 » 2018-06-02, 21:52

Kawał dobrej roboty zrobiiłeś Rafale,wielki podziw.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Elzbieta M » 2018-06-12, 14:00

A ja chciałam zapytać , jakie jabłonki posadziłeś? Czy może kolumnowe? - działkę masz wszak niedużą...
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: rafaloku » 2018-06-14, 09:28

Tak, miały być kolumnowe ;-) Ta z lewej rzeczywiście wygląda jak kolumnowa, a ta z prawej trochę mniej, choć to widziałem już w momencie zakupu. Ale to jedyne, jakie były w tym sklepie, a przecież trzeba mieć przynajmniej 2 jabłonie żeby się zapyliły, więc postanowiłem zaryzykować. Ogólnie sprawdzałem w kilku sklepach i wszędzie jabłonie nazywane kolumnowymi, wcale na kolumnowe nie wyglądały. Zimą będzie cięcie, może mi się uda zrobić z niej kolumnową... ewidentnie jednak nie rośnie jak kolumnowa i myślę że nie będzie tak rosła, bo wytwarza długopędy...

DSCF9285.JPG

Aby wyjaśnić o co chodzi zacytuję art z poradnika Drzewa owocowe kolumnowe - odmiany, uprawa

Cechą szczególną kolumnowych odmian jabłoni jest fakt, iż nie wytwarzają one długopędów, a jedynie krótkopędy wyrastające z przewodnika. W naszym klimacie w zasadzie w ogóle nie wymagają one cięcia (cięcie może być wymagane w krajach o cieplejszym klimacie, gdzie wzrost jest bardziej intensywny).

No i rzeczywiście, ta z lewej ma tylko przewodnik i wyrastające w bok krótkopędy. Jako pierwsza zakwitła i teraz ma już owoce. Masowo obsiadają ją mszyce ale poza tym ok.

Ta z prawej natomiast wyraźnie tworzy wiele gałęzi, z których wyrastają długopędy. Więc to żadna kolumnowa nie jest. Zakwitła jako druga i prawdopodobnie zapyliła tę pierwszą. Sama natomiast tyle szczęścia nie miała, bo zawiązków owoców brak. Co ciekawe mszyca się trzyma od niej z daleka, były tylko pojedyncze mszyce na samych szczytach gałązek ale za to ma brązowe plamy na liściach. Jak sądzę - jest wrażliwa na parcha.

Niestety usunąłem z nich etykiety. Pamiętam, że jedna z nich to była odmiana "Charlotte" ale nie wiem która... W sumie szkoda, bo już sporo da się o nich powiedzieć, gdybym miał nazwy odmian to byłaby to konkretna informacja czy warto je sadzić. :/
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: marguerite » 2018-06-21, 14:30

Genialny jest ten drewniany płot ze skrzyniami, nigdy nie widziałam czegoś podobnego !

No właśnie... I dlatego ja zawsze zachowuję etykiety :-)

Przy okazji zapraszam do mojego ogrodu Doniczkowy ogród na dachu podziemnego parkingu
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Poprzednia

Wróć do Oto mój piękny ogród!