Inwazja na Tuje , co można na to poradzić

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.

Inwazja na Tuje , co można na to poradzić

Postautor: Miśko » 2017-09-06, 22:58

Od kilku lat co roku o tej porze roku wycinam 2-3 dorosłe tuje ok.2,3 -2,5 wysokie . W ub. roku stosowałem dwukrotnie Topsin w czerwcu i we wrześniu . W tym roku do końca lipca nic nie wskazywało że pojawi się problem jednak już po m-cu były brązowe dwie dorosłe szt. dały sie wyłamać z gruntu bez spec.oporu fotografie
zakażonej szt. w załączeniu ,są i inne z ub.lat . W tym roku w połowie sierpnia stosowałem Topsin w stężeniu 15ml/5l wody chcę powtórzyć oprysk w w/w dawce w połowie września .
Dodam że cały żywopłot ma ok 180m (wokół działki) jeden bok ,który przylega do polnej drogi ( po drugiej str.jest las ) ziemia jest słabsza, odległość ok.10m dwa duże dęby i inne liściaste jak to bywa na skraju lasu .
Problem pojawia się na tym właśnie boku dz.od str.lasu i drogi ,wygląda to tak że rośnie szpaler zupelnie zdrowych tui i nagle pośrodku jedna 2 szt początkowo zmieniają kolor na jaśniejszy a po m-cu dwóch są brązowe.
Niewątpliwie jest to atak grzybów w lesie po drugiej stronie drogi rosną normalne grzyby nawet jadalne nie widać grzybów bytujących na drzewach padłych itp. U mnie w ub.pod tujami ,które usunąłem w tym roku rosła gromada podpieńków lub tego typu grzybów,natomiast w br.rosłu krótko w maju grzybki przypominające trufla?. Mam całą masę pytań ale na początek czy to co widać na zał.fot. to roślina została zaatakowana w tym roku czy już kilka lat temu .
Dysponuj także innym fotkami z ub. lat al i z dn.dzisiejszego .
Jeśli ktoś posiada wiedzę co można zrobić to proszę o pomoc .
Załączniki
DSC01203.JPG
DSC01224.JPG
DSC01207.JPG
DSC01228.JPG
na zeszłorocznych gałązkach na wierzchołku zauważyłem żywicowanie wygląda jakby wyłamana gałązka ,zjawisko nie jest masowe .
Miśko
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Re: Inwazja na Tuje , co można na to poradzić

Postautor: Petrus » 2017-09-07, 15:34

Witaj, wygląda na to że niektóre tuje po prostu atakuje choroba grzybowa albo jakaś zgnilizna i mogą tworzyć się rany zgorzelinowe u nasady pnia i dlatego potem zywotniki się łamią. Może to być też opieńkowa zgnilizna korzeni, która rozwija się bardzo wolno i potem nagle u nasady pnia odpada kora i nastepuje gwałtowny rozkład i drzewo obumiera.
Często właśnie opienkowa zgnilizna łapie pojedyncze sztuki w żywopłotach, a reszta nawet kilka lat rośnie bez objawów choroby.

Chore tuje trzeba wykopać i spalić a miejsce gdzie rosła podlać preparatem Trisep 210 SL albo Agrosterii. Podlewamy 2l przygotowanego preperatu na 1m2. Dodatkowo tuje rosnące obok tych wykopanych trzeba podlać preparatem Rovral Flo 255 SC lub innym odkażającym preparatem doglebowym dla roślin w ilości 6l na 1m2.

Dzieie się to czasem też, gdy zbyt szybko tuja przyrasta i tkanki pnia mogą pękać i wtedy przy niesprzyjających warunkach atakuje te miejsca grzyb no i już jest po tui.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Miśko » 2017-09-07, 22:37

Dzięki za zainteresowanie i porady

,czy po m-cu powtórzyć oprysk Topsin-em w stężeniu ,o którym pisałem .

Pozdrawiam serdecznie

Ryszard
Miśko
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Petrus » 2017-09-08, 11:08

Możesz opryskac podstawy pni i same rośliny Topsinem. Warto też wykonać oprysk dezynfekujący i odkażający glebe wokół tych uschniętych bo inaczej nic Ci nie dadzą opryski. Odkaź glebę preparatem Agrosteril lub Basamid 97 GR.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Wróć do Iglaki