Skalniak Wiki :)

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.

Re: Skalniak Wiki :)

Postautor: Danka » 2017-07-28, 21:56

Ja też :mrgreen:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Elzbieta M » 2017-07-31, 00:10

Na pewno będzie przecudny. Jaki kolor?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-07-31, 07:03

:-)

To będziemy czekać razem. :lol: Kaktusik kwitnie na biało. Po rozwinięciu, kwitnie 1-2 dni, więc nie mogę tego przegapić.

P7028936.JPG
Tak kwitnął w zeszłym roku.

W zeszłym roku miał dwa kwiatki i to wyjątkowo zakwitły oba jednocześnie. Zwykle kwitną pojedynczo, jeden po drugim.
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Elzbieta M » 2017-07-31, 08:23

To wielka radość , gdy kaktusik zakwitnie. Szkoda tylko , że tak długo sie na to czeka , a kwitnie tak krótko
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-08-07, 22:38

:)

Zrobiłam dzisiaj małe zakupy - kupiłam okazyjnie dwie Lewizje po 3 zł za sztukę. Obie są już po kwitnieniu. Jedna widać z pozostałości kwiatka że będzie biała, druga nie wiadomo jakiego koloru. W sumie będę miała już cztery Lewizje duże i dwie mniejsze innej odmiany. Cieszę się, bo właśnie przebudowuję skalniak i mam już pomysł gdzie je umieścić żeby czuły się dobrze i ładnie prezentowały się.

P8071261.JPG

Skusiłam się też na Dąbrówkę rozłogową o listkach różowofioletowych: "Atropurpurea".

P8071262.JPG

Dołączy ona do mojej Dąbrówki rozłogowej "Atropurpurea" o listkach fioletowoniebieskich, którą mam od dawna.
Zakupy skromne, ale bardzo mnie cieszą.
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-08-07, 23:18

Witaj Wiki! ciągle zachwycają mnie Twoje roślinki na skalniaku . Bardzo starannie i ciekawie je dobierasz , łączysz ze sobą pod względem formy i kolorystyki , że trudno oderwać od nich oczy . Cudnie kwitną rozchodniki i rojniki.
Żywe obrazki były piękne , a teraz jeszcze bardziej wypiękniały , a wnusia talent przejęła od babci !.

Ostatnio ja również zachwyciłam się lewizją i nawet przywiozłam jedną z Polski .Nie wiem czy przeżyje ,bo porządnie zmokła .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2017-08-09, 18:13

Uważaj na dąbrówkę , bo rzeczywiście jest rozłogowa :hyhy:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-08-09, 22:28

Dziewczyny , czy "rozłogowa" znaczy płożąca ? ,taka rozpychająca się i zajmująca szybko dużo miejsca na skalniaku ? Czasami ,dawno nie używane czy czytane polskie słowa "wypadają" mi z użycia i są jakieś "dziwne" ,tak więc wybaczcie pytanie :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-08-10, 08:59

Krysiu wiem, mam jeszcze Dąbrówkę o liściach fioletowoniebieskich. Na skalniak to nie bardzo nadaje sie, chyba gdzieś z boku, bo może cały skalniak zarosnąć. Trzeba nad nią zapanować i ukrócać jej "zapędy". :)

Danusiu, Dąbrówki rosną bardzo szybko i wytwarzają długie boczne pędy, na których w niedużych odległościach są liczne rozetki liściowe natychmiast ukorzeniające się. Z każdej takiej rozetki jest nowa roślina, krórą można oderwać i posadzić w innym miejscu i na pewno bardzo szybko przyjmie się. Dąbrówka idealnie nadaje się do zadarnianie dużych powierzchni.
Rośliny płożące wytwarzają długie łodygi, rozrastające się na boki, z tych łodyg wyrastają kolejne łodyżki i tak w krótkim czasie mogą wszystko zarosnąć. Z tym że boczne łodyżki niekoniecznie ukorzeniają się same.
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Danka » 2017-08-10, 10:24

Tak Wiki, masz rację. Tylko trzeba pamiętać że z każdej nowej sadzonki są nowe odrosty i nowe problemy. Wiem coś o tym, bo mam dąbrówke od lat i na małym skalniaku to dodatkowy kłopot. U mnie właśnie zadarnia wolne miejsca ale nie na skalniaku ;-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-08-10, 11:23

Danusiu, wiem co potrafi zdziałać Dąbrówka na skalniaku :) i pisałam nawet o tym że na skalniak nie bardzo się nadaje.
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Bettiw » 2017-08-10, 11:52

Wnusia "zaraziła" się uprawa skalniaka i dobrze mieć ciekawe zajęcie, wyglądają bardzo dekoracyjnie, gdzie je trzyma na balkonie?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-08-10, 12:10

Tak, Bettiw małe skalniaczki wnuczki są na balkonie. :)
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Iga51 » 2017-08-10, 12:46

Wiki, śliczne te skalniaczki wnuczek. Pięknie dobrane roślinki.
Bardzo dbasz o swój skalniak i są efekty. Zakupy fajne zrobiłaś. Lewizji się nie dorobiłam, a Twoje nowe nabytki wyglądają bardzo zdrowo. Dąbrówkę też mam na skalniakach, ale już ją przenoszę pod drzewa w moim lasku. Dobrze, że się szybko rozrasta. Chcę żeby mi zadarniła teren pod drzewami, bo trawa tam już coraz słabiej rośnie, a poza tym koszenie w tych miejscach robi się zbyt uciążliwe.
Twoje rojniki z poprzedniej strony pięknie kwitną.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Wiki » 2017-08-14, 00:36

Po długich "wściekłych" upałach, nareszcie zdrowo popadało i zrobiło się odrobinę chłodniej. Zabrałam się więc do przebudowy fragmentów skalniaka. Zawsze trzeba to tu, to tam coś poprawić, a ja to uwielbiam robić.

Najważniejsze to było umieszczenie wszystkich lewizji w jednym miejscu, takim żeby dobrze się czuły i zdrowo rosły. A wymagania mają duże: wrażliwe są na zaleganie wody w rozetkach liści, więc trzeba je chronić przed deszczami, lubią rosnąć w zagłębieniach skał, muszą mieć glebę dobrze zdrenowaną z dużą ilością żwirku i dużo słońca. Oprócz tego chciałabym żeby ładnie się prezentowały. Znalezienie więc dla nich miejsca jest nie lada wyzwaniem. Zrobiłam to tak, ale może jeszcze cos poprawię:

P8131284.JPG

P8091274.JPG

Jedna z nowo kupionych lewizji miała trzy małe odrosty, które od razu odsadziłam do małych doniczek - może się przyjmą. A w zeszłym roku zebrałam dużo nasion z moich kwitnących lewizji i mam zamiar jesienią je wysiać ( tak z ciekawości czy to się uda).
Wiki
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

PoprzedniaNastępna

Wróć do Skalniaki