Czy to przędziorki , czy choroba grzybowa nasturcji ?

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.

Czy to przędziorki , czy choroba grzybowa nasturcji ?

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-04, 17:04

Tak bardzo lubię nasturcję , wysiewam ją już od kilku lat i z nastaniem gorących dni marnieje , a ja znowu na następny rok próbuję . Wyczytałam w naszym poradniku ,że nasturcja nadaje się do miejsc cienistych , więc w tym roku wsadziłam ją na wschodni balkon i słońce widzi tylko rano ,na krótko ( to ta niska) , pnącą też mam zamiar wynieść na ten balkon, na razie jest na południowym , ale nie ma bezpośredniego słońca ,tylko światło. Na początku wiosny ,rosła ładnie, teraz zobaczcie sami .
Piotruś ,poradź coś :( , dodam ,że na przędziorki pryskałam kwiatki 11 dni temu , również małą nasturcję , a na opakowaniu przeczytałam , że ten preparat stosuje raz 1 raz w sezonie :przestraszony: .Co robić ?
IMG_3774.JPG
IMG_3776.JPG
IMG_3777.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Re: Czy to przędziorki , czy choroba grzybowa nasturcji ?

Postautor: Petrus » 2017-06-05, 20:59

Hej. Na spodniej częsci liścia wiadć w miejscu tych plamek czarne punkciki i to może być choroba grzybowa. ;-) Może mieć za mokro i zbyt ciemno.
Podobne objawy u nasturcji dzieją się gdy jest przenawożona ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-05, 22:55

Witaj ! ,dzięki PIotrusiu :) . Nie nawoziłam ,bo wiem , że nasturcja , przy zbyt żyznej ziemi ,"idzie " w liście ,a nie w kwiaty, ale wsadzałam do ziemi dla kwitnących kwiatów . POzostaje więc choroba grzybowa.Spryskam Topsinem ?
Piotrze , jak to jest naprawdę ? Zawsze słyszałam ,że nasturcja lubi stanowiska słoneczne ( u mnie na balkonie południowym chorowała -żółkły jej liście ,ale nie więdła) , w naszym poradniku ,jak już wcześniej pisałam , podana jest jako przykład roślin do cienia , więc jak to jest ?
Dzięki za diagnozę , pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-06-09, 23:40

Na kokornaku Gosiu na przykład takie objawy to niedobór żelaza, może Twojej też brakuje, ale to tylko moje spostrzeżenia. Nasturcja lubi słońce w cieniu nie rośnie najlepiej i słabo kwitnie. No chyba, że chcemy mieć same liście. U Ciebie żółknace liście mogły być przyczyną niewłaściwego podłoża lub pielęgnacji a nie nieprawidłowego stanowiska. :]
Pozdrawiam, Piotr.
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-09, 23:53

Dzięki Piotrze :) . Liście najpierw żółkły ,ale przestały , kiedy przesadziłam do dużej donicy , dopiero wówczas zaczęły mieć te suche plamy .
Piotruś ,co mi radzisz ? pryskać Topsinem , czy nie ? W tamtym roku podobne objawy dawały przędziorki :/ .
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-06-13, 21:16

Mozesz opryskac Topsinem na profilaktycznie na choroby grzybowe a potem na przedziorka. Zobaczysz czy ustanie to czy nie.
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-14, 18:16

Dzięki Piotrusiu , spryskałam Topsinem i zobaczymy . Czy przy tych temperaturach ( wczoraj 38 , dzisiaj 33 i pewnie nie spadnie poniżej 30 stopni) , można opryskiwać Topsinem i na przędziorki ? O Decis jestem już spokojna , bo mnie zapewniłeś ,że nie ma problemu :) .

Usunęłam wszystkie brzydkie liście , rozkwitły nowe kwiatki ,ale bardziej mizerne i malutkie , niż te pierwsze .
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-06-14, 21:44

Widocznie coś jej nie służy skoro mizernie rośnie i kwitnie. Przy tak wysokich temperaturach nie jestem pewnien czy opryski nalezy wykonywać. A jaka jest temperatura u Ciebie późnymi wieczorami?
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-14, 23:12

Piotruś , w tej chwili pada u mnie , przeszła niedawno burza i ulewa , więc ochłodziło się przyjemnie i jest 25 stopni.
Na balkonach mam światło , więc nie raz kończyłam jakieś porządki lub opryski , bo zimniej , tyle , że jak pada ,to mogę spryskać jedynie to , co głęboko jest pod dachem , a i tak jak zacina to woda dochodzi do szyb drzwi balkonowych.

Czy to prawda , że preparat na przędziorki można stosować tylko raz w sezonie ? Taką informację przeczytałam na opakowaniu .
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-06-21, 21:39

Wiesz co ja nie spotkałem się z taką informacją o pojedynczych opryskach na przędziorka. A na jakim preparacie to pisze?
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Wróć do Byliny, Rośliny Cebulowe, Rośliny jednoroczne i dwuletnie