Podlewanie warzyw

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw

Podlewanie warzyw

Postautor: Rózana aleja » 2017-06-04, 14:36

Witam! :-D
Nasuwa mi się błahe pytanie :hyhy: dotyczące nawadniania warzyw.Nie miałam z tym problemu do tej pory bo uprawiałam warzywa na polu,(powiśle,dobra gleba)nie miałam dostępu do wody, wiec warzywa chcac nie chcąc zdane były na nature.Pomimo długotrwałej nawet suszy nic sie z nimi nie działo i nie schły.Problem pojawił mi sie dopiero teraz ,kiedy zaczęłam uprawiać warzywa na działce.To niby tez sa tereny wiślane,ziemia jest ciężka,gdy jest susza z wierzchu twardnieje jak kamień,peka ale głębiej trzyma wilgoć.Podlewam tylko pomidory ,ogórki,pora, selera,kalafiora,natomiast nie wiem co robic z reszta warzyw:marchew,pietruszka,buraki,cebula czosnek?Wokół mnie wszyscy działkowicze leja jak z wozu strażackiego codziennie te warzywa,rosną im jak rzepy, a ja tylko te wymienione powyżej ,w dodatku pomimo, ze mam węża ogrodowego to tacham wodę nagrzana z beczki konewka i podlewam moje roślinki.Poradźcie jak to jest z podlewaniem tych warzyw o które pytam?

Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren

Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Re: Podlewanie warzyw

Postautor: Sylwia,Gosia » 2017-06-04, 18:07

Moja babcia i ciocia ,mówiły , że marchwi i pewnie dotyczy to też pietruszki , nie powinno za dużo się podlewać , a wręcz nie podlewać ( pewnie zależy też od gleby ) , bo podlewane tworzą boczne korzonki , a powinny iść w głąb szukając sobie wody i wtedy rosną długie i dorodne .
Może zajrzy do Ciebie Błażej ,on ma duże doświadczenie z warzywami i na pewno miałby dużo tu do powiedzenia :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Rózana aleja » 2017-06-04, 19:03

Sylwia,Gosia pisze:Moja babcia i ciocia ,mówiły , że marchwi i pewnie dotyczy to też pietruszki , nie powinno za dużo się podlewać , a wręcz nie podlewać ( pewnie zależy też od gleby ) , bo podlewane tworzą boczne korzonki , a powinny iść w głąb szukając sobie wody i wtedy rosną długie i dorodne .
Może zajrzy do Ciebie Błażej ,on ma duże doświadczenie z warzywami i na pewno miałby dużo tu do powiedzenia :) .

Dziekuje za podpowiedz :-D

Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren

Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: tadek » 2017-06-04, 21:26

.
Wioletko, czy zaglądałaś do naszego Poradnika Ogrodniczego? ;)

Pozwolę sobie przytoczyć fragment artykułu:

Ogólna zasada brzmi: lepiej podlewać rzadziej ale obficie niż codziennie małymi porcjami wody. Gdy rośliny podlewasz często ale mało obficie, woda nie wsiąka w glebę odpowiednio głęboko i nie dociera do korzeni roślin. Aby woda wsiąkła dostatecznie głęboko (poniżej 10 cm od powierzchni ziemi), podlewanie roślin musi być wystarczająco obfite.

Więcej - Podlewanie roślin ogrodowych. :arrow: .

ZBIÓR TEMATÓW - Podlewanie ogrodu. :arrow: .

Jak poprawić wzrost roślin oraz smak warzyw i owoców z Twojego ogrodu bez stosowania sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony?. :arrow: .

1-P1040733.JPG
Pomidory
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-06-05, 21:18

Gosia ma rację marchwi nie tzreba tak często podlewać. Warzywa dobrze podlewać rzadziej a dużo. Wtedy głębiej się korzenią i lepiej wytrzymują susze. Pory, pomidory i selery lubią dużo wilgoci wtedy najlepiej rosną.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Bobej » 2017-06-06, 11:03

Widzę, że najważniejsze kwestie co do podlewania zostały już powiedziane. Ogólnie jak powiedzieli poprzednicy, lepiej rzadziej ale obficiej. Co do marchewki i pietruszki, to podlewać tylko w czasie kiełkowania i początkowego wzrostu. Wyjątkiem są długie susze, gdzie naprawde długo nie padało. Widzę, że masz ziemie podobną do mnie, czyli gliniastą, zbrylającą się podczas suszy. Ja walcze z nią od kilku lat by ją rozluźnić ale to inny temat. Na swojej działce nie mam bieżącej wody, więc musze ją dowozić. Dlatego też podlewane są warzywa, które bardziej tego potrzebują. U mnie najważniejsze są dyniowate, które z racji rozbudowanej masy zielonej, bardziej potrzebują wode, ze względu na transpiracje. Podlewam też od czasu do czasu buraki i pomidory, choć te drugie to naprawde rzadko, bo warzywa jak ludzie robią się wygodne i nie puszczą korzeni głębiej tylko tuż nad powierzchnią ziemi, gdy wyczują że dostają często wode.

Seler jest warzywem błotnistym i tego też należy częściej podlewać.

Ogólnie warzywa sobie radzą z wodą raz w miesiącu u mnie, bo tak dostaja je np cebule, pory, fasole, buraki, bo nie mam na tyle wody aby lać więcej. Czosnku nie miałem jeszcze więc nie powiem ale to też chyba nie podlewa się go tak często.

Kalafiora i kapuste mam na działce pierwszy raz. Jeszcze ich nie podlewałem. Trochę podlał go ostatni niedzielny deszcz. Dziś też coś pokropiło.

Pomidory mam pod daszkiem, więc one deszczu nie dostają, tyle co zatnie ze skosa, to dwa rzędy czasem dostaną, a też ich nie zamierzam za często podlewać. Tydzień temu mocno zlałem ziemie wodą i w to wsadziłem pomidory. Podleje je może za tydzień jak będzie nadal słonecznie. Niech se radzą. ;) Zwiększe troche podlewanie jak bedą zawiązane 2-3grona.
Bobej
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Rózana aleja » 2017-06-06, 18:41

Petrus pisze:Gosia ma rację marchwi nie tzreba tak często podlewać. Warzywa dobrze podlewać rzadziej a dużo. Wtedy głębiej się korzenią i lepiej wytrzymują susze. Pory, pomidory i selery lubią dużo wilgoci wtedy najlepiej rosną.

dziekuje za odpowiedz

Helen Mirren

Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Wróć do Uprawa warzyw