choroba jabłoni

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

choroba jabłoni

Postautor: polatucha » 2017-02-08, 19:27

Witam bardzo serdecznie.
Pewnego razu znalazłem w jabłku pestkę z wyrastającym małym korzonkiem i tak właśnie zaczęła się moja przygoda z sadownictwem. Kości zostały rzucone, ziarno zostało zasiane. Jabłoneczka rosła sobie spokojnie w doniczce na parapecie, aż po ok. półtora roku zaczęła usychać, a na liściach pojawił się biały nalot, który bez problemu można było zdmuchnąć, jednak uparty nalot pojawiał się dalej, a liście zaczynały się skręcać. Zaniepokojony stanem zdrowia mojej jabłoneczki zwróciłem się do doktora Google, z którego ekspertyzy wywnioskowałem, że jest to mączniak prawdziwy. Jako zwolennik eko-upraw zacząłem spryskiwać Bioczosem Himalu, lecz z mizernym skutkiem. Może za krótko spryskiwałem - ok. 2 miesiące. Podejrzewałem też zbyt wilgotną ziemię, więc dokonałem drastycznej zmiany na ziemię do kaktusów, podlewam z dodatkiem Biohumusu. Przez jakiś czas jabłonka nie puszczała pędów, ostatnio zaczęła puszczać (może również dlatego, że przestałem ją spryskiwać, a spryskiwałem sporo większym stężeniem niż trąbili na etykiecie), ale nowe pędy pojawiają się oczywiście z białym nalotem. Stąd mam dwa pytania: czy to na pewno jest mączniak oraz czy to przewlekłe choróbsko można zwalczyć ekologicznie?
Podsyłam zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
polatucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Re: choroba jabłoni

Postautor: tadek » 2017-02-08, 21:22

.
Nie odpowiem na Twoje pytanie, ale podrzucę do przeczytania artykuł z naszego poradnika. Może się on Tobie przyda...

Poradnik Ogrodniczy:
Mączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie :arrow:

.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Re: choroba jabłoni

Postautor: cis67 » 2017-02-17, 16:16

A czy pod spodem liści nic się nie "rusza"?
Stawiam na przędziorki :-)
cis67
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Wróć do Sadownictwo