TESTUJEMY SZCZEPIONKI MIKORYZOWE

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.

Postautor: Bettiw » 2011-06-29, 11:02

Ja zastosowałam mikoryzę na wiosnę pod borówki i drzewka owocowe, w rozwoju drzewek nie zauważyłam specjalnej różnicy, może dlatego, że śnieg majowy zmroził kwiaty, drzewka mają 4 rok i jeszcze nie zebrałam ani 1 owocu, a miałam nadzieję, że uda się w tym roku posmakować owoców. Z borówkami sprawa ma się odmiennie, do tej pory jestem w szoku. W zeszłym roku może było 10 kuleczek do zebrania na dwóch krzakach, a w tym roku po prostu są oblepione owocami, cała masa owoców i pięknie się rozwijają, na wiosnę dosadziłam jeszcze dwa krzaczki, które są malutkie to nic jeszcze nie wiadomo, ale jestem pełna optymizmu. Uszkodzony mam aparat foto, tak, że następny muszę kupić, jak zdążę to zrobię dokumentację fotograficzną.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Witam

Postautor: Ela SZ » 2011-08-28, 08:26

Zakupiłam szczepionkę mikoryzy do róż i RH .Zastanawiam się czy o tej porze roku mogę ją jeszcze zastosować?czy lepiej zaczekać z tym do wiosny?Za wszelkie odpowiedzi dziękuję.
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: rafaloku » 2011-08-29, 08:32

Spokojnie możesz stosować przez cały wrzesień. Nie podaje się mikoryzy zimą, gdy są mrozy.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: Ela SZ » 2011-08-29, 11:58

No to biorę się do roboty. Dziękuję
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Priam » 2011-09-18, 13:00

Oto zdjęcia winogrona białego po zastosowaniu szczepionki.

Liście zmieniły się... niczym dzikie
Obrazek

Obrazek

natomiast owoców było znacznie więcej niż w poprzednim roku.
Obrazek
Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć i opisów i umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i zgody.
-------------------------------------------------------
Ogród2011-2012
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: MYKOFLOR » 2011-09-26, 21:09

Witam i pare słów komentarza do wczesniejszych postów. Jeżeli chodzi o możliwość samorzutnej mikoryzacji to w przyrodzie uwzględniono taką możliwość. Jednak z uwagi na warunki często nie zachodzi wcale lub przychodzi zbyt późno, kiedy drzewa są już ledwo żywe. Widziałem taki obrazek w leśnictwie Czerwony Bór, tam gdzie były wykonywane zalesienia z naszymi szczepionkami; na pasach przeciwpożarowych w środku lasu kilkuletnie siewki sosny były żółte jak pomarańcza, gdyż nie miały mikoryzy. Więc jeżeli w lesie czasem jest o nia trudno, to jak mogłaby szybko wejść na tereny porolne. Szczepionkę podajemy dlatego, że roślina mogłaby się nie doczekać mikoryzy z powietrza. I tyle. A co do mikoryzy w ogóle, to czasami oczekujemy zbyt wiele i zbyt szybkich efektów. Cierpliwość jest w przyrodzie niezwykle ważna; rośliny są na Ziemi od 450 mln. lat z mikoryzą. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert

Re: TESTUJEMY SZCZEPIONKI MIKORYZOWE

Postautor: harwi » 2012-10-03, 21:30

Oto dowód działania mikoryzy grzybowej. Zostały zaszczepione sosenki, świerki i reszta co została pod brzozy. Więc pod świerkami jeszcze nic :-/ pod brzozami mam pełno nieznanych blaszaków za to pod sosenkami podgrzybek i teraz maślaczki ;) :hyhy: :hyhy:
Załączniki
S8304406 (Kopiowanie) (Kopiowanie).JPG
Maślaczki
S8304409 (Kopiowanie) (Kopiowanie).JPG
I jakieś blaszaczki
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: tadek » 2012-10-07, 19:11

Super, prywatne grzybki. :hyhy:
Jak już zaczęły rosnąć to powinieneś mieć zbiory co roku.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: szpotak » 2012-10-29, 19:51

Zeszłą jesienią zainwestowałem w 4 opakowania mikoryzy, do winorośli, borówek, wrzosowatych i iglaków. Jedynie borówki zareagowały pozytywnie, zwiększając plony. Na wrzosowatych mikoryza nie zrobiła wrażenie, winorośl przemarzła w zimie i przymrozek majowy jeszcze poprawił, brak owoców, zero spostrzeżeń. Iglaki trzymają się dobrze, więc wychodzi remis. Rewelacji nie stwierdzam.
Awatar użytkownika
szpotak
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2012-10-30, 22:07

Mikoryza to nie nawóz i nie działa natychmiast na wszystkie rośliny. Mój winogron na mikoryzację zareagował po dwóch latach. Przez dwa lata prawie nie rósł i wyglądał mizernie, w pierwszy rok po mikoryzacji nie urósł dużo więcej niż poprzednio ale był wyraźnie mocniejszy (grubsze gałązki, zdrowsze liście). Na drugi rok ruszył i miał już solidne przyrosty. Owoców też niestety nie najadłem się z powodu przymrozku ale przed tym mikoryza nie chroni.
użytkownik usunięty

Postautor: MYKOFLOR » 2012-10-30, 22:31

Dziękuję za prawidłową odpowiedź na post "szpotaka". Oczywiście że ja bardzo chciałbym rewelacyjnych efektów u wszystkich stosujących szczepionki MYKOFLORu, ale to właśnie jest przyroda i jej nie zawsze przewidywalne reakcje są naturalne i piękne. A propos efektów, to często są mało widoczne i dopiero pomiary są w stanie pokazać różnice. A jak to wygląda w przypadku winorośli to pokazujemy na stronie internetowej, gdzie Szwajcarzy na nasze pytanie o efekty skwitowali w ubiegłym roku, że ich nie ma i dopiero analizy owoców pokazały jak duże mogą być różnice jakościowe http://www.mykoflor.pl/cms/index.php/pl ... ertyfikaty . Pozdrawiam Forumowiczów
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert

Postautor: OldShaterhan » 2013-09-01, 20:38

W zeszłym roku zastosowałem mikoryzę do wrzosowatych i na grzyby jadalne - ciężko wypowiedzieć mi się o efektach tej pierwszej (przenosiliśmy wrzosowisko, poza nim mamy tylko kilka wrzosowatych), natomiast jeśli chodzi o drugą to nie wiem czy zaaplikowałem wszystko w dobrych odległościach i właściwych ilościach - starałem się oszczędzać z uwagi na dość sporą liczbę drzewek, przy czym kilka sadzonych pojedynczo. Jednak dzisiaj zauważyłem, że przyrost prowadnika jednego ze świerków w porównaniu z ub.r. jest dłuższy chyba z ok. 50% i myślę, że to jej efekty. Swoją drogą ślicznie się rozrósł(u nas jest ok. 3 lata) :)
OldShaterhan
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Bobej » 2017-04-07, 08:54

Mam i Ja mikoryze na ten sezon. :D Pewnie za mało, bo wczoraj już jedna paczka poszła. :D
Załączniki
CAM11456.jpg
Bobej
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Petrus » 2017-04-07, 13:53

Możesz zrobić fotkę składu tej mikoryzy? Interesuje mnie jakie rodzaje grzybów mikoryzują z warzywami :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Bobej » 2017-04-07, 14:47

Proszę
Załączniki
CAM11477.jpg
Bobej
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

PoprzedniaNastępna