Pomocy szkodniki na śliwce

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
iwonapasal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-05, 21:30

Pomocy szkodniki na śliwce

Post autor: iwonapasal »

Witam, mam mały problem, od razu zaznaczę, że ogrodniczką to ja nie jestem, ale mały ogródek i parę drzewek posiadam. :-D Na mojej przydomowej śliwce zauważyłam na wewnętrznych stronach liści czarne skupiska malutkich robaczków :shock: , wystepują tylko na koncówkach młodych odnóg. Liście są poskręcane i lepkie (jakby ktoś je oblał miodem), drzewo już owocuje, tzn. są małe zaczątki śliwek (jest to chyba mirabelka, spadek po babci). Czy mogę zrobić opryski i ew. jakim preparatem? Czy bawić się w obcinanie zaatakowanych miejsc? Bardzo dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam Iwona
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Twoją śliwkę zaatakowała mszyca, możesz wykonać oprysk z Calypso 480 SC, który ma długotrwałe działanie, lub np. Decisem.
Awatar użytkownika
szabrownik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-16, 15:35

Post autor: szabrownik »

Z tego co mi inni działkowicze przekazywali, to najskuteczniejszy jest wczesny oprysk - daje 100% pewność, że mszyca nie będzie się zagnieżdżać, ale to w głównej mierze zależy od rośliny - najgorzej jest z robakami w czereśniach, trzeba wyprzedzać fakty.
Pozdrawiam
iwonapasal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-05, 21:30

Post autor: iwonapasal »

Witam, dziękuję za odpowiedzi, a czy mogę zrobić oprysk jak drzewko ma już malutkie owoce?
pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Każdy oprysk ma tzw. okres karencji, czyli czas od wykonania oprysku do zbioru owoców. Jednak do zbioru śliwek jeszcze zostało sporo czasu, a żaden ze znanych mi środków ochrony roślin aż tak długiego okresu karencji nie posiada, także spokojnie możesz pryskać. :-D
ODPOWIEDZ