Pomidory-obrywanie liści.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
kamila2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-12, 19:54

Pomidory-obrywanie liści.

Post autor: kamila2 »

Jestem jeszcze niedoświadczonym ogrodnikiem. Mam małą działkę przy domu i warzywnik.
Posadziłam pomidory i ogórki. Znalazłam w internecie informację, że trzeba obrywać dużo liści u pomidorów i ucinać cześć łodyg, żeby było dużo owoców.
Czy możecie mnie poinformować, jak to się robi i czy to jest zgodne z uprawą pomidora?
kamila
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj Kamilo ! ;-)
U pomidorów obcina się najniższe liście by zapewnić przepływ powietrza przy podłożu i wokół najniższych gron. To powoduje ograniczenie strat spowodowanych przez choroby grzybowe. Ważna też jest zachowanie rónowagi między liczbą liści na roślinie a liczbą owoców. Dla wysokich odmian rosnących w tunelu lub pod szkłem powinno to być 15-17 liści, dla gruntowych nie ma to żadnego znaczenia, bo i tak rzadko kiedy rośliny mają więcej niż 15 liści na łodydze. Trzeba koniecznie usuwać silne pędy (wilki) wyrastające z kątów liści, by te nie zabierały owocom substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu.
Jeśli uprawiasz odmiany, które kwitną aż do mrozów to trzeba im koniecznie już teraz uciąć wierzchołki (zostawiamy 2-3 liście nad ostatnim gronem) - to sprawi, ze wszystkie owoce dojrzeją jeszcze przed mrozami. Takiego kłopotu nie ma gdy uprawiasz odmiany pomidorów należące go grupy samokończących.
Więcej: obrywanie liści pomidorów
Powodzenia!!!
Awatar użytkownika
bogna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 74
Rejestracja: 2008-01-09, 11:03

Post autor: bogna »

Emil bardzo dokładnie przekazał ci co i jak robi się z pomidorami. Ogólnie ujmując, prześwietlasz pomidory, obrywając im wszystkie zbędne liście,by mogło docierać światło do owoców,oraz zapobiegasz rozrastaniu się krzaka w szerokość. Ale to są rady już na przyszły sezon, teraz już na wszystko jest za późno, bo pomidory w pełni właśnie owocują. Pozdrawiam.
czarny szwagier
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-01-25, 08:33

Post autor: czarny szwagier »

Pamiętaj, że przy pomidorach liści się nie obcina tylko obłamuje. Zawsze zostawia się jeden liść pod ostatnim gronem, on je karmi. Obrywa się go gdy pomidory są wykształcone. Powodzenia.
Tattesail
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-22, 11:55

Post autor: Tattesail »

Z tego co wywnioskowałam z Waszych wypowiedzi nie można już obrywać liści?? mam podobny problem jak kamila2. Niestety zaraz po posadzeniu pomidorów w szklarni musiałam wyjechać (rodzice tylko podlewali rośliny i obrywali pędy) i teraz nie bardzo wiem co zrobić - pomidory pojawiły się ale w małej ilości i nie chcą dojrzeć ;/. Natomiast liści jest strasznie dużo... ciężko jest nawet przejść między nimi;/. Proszę o jakąś rade...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Jak pojawiają się pomidory to koniecznie trzeba zasilać pomidory nawozami potasowo-fosforowymi. Roślina wtedy skupia się na owocach, nie na wytwarzaniu liści.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Albo krowiakiem :lol:
pozdrawiam Elżbieta
Tattesail
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-22, 11:55

Post autor: Tattesail »

Ok, czyli po pierwsze nawozy, a po drugie część liści precz? tak?;p (wolę się upewnić bo skoro już mam te pomidory to fajnie byłoby coś z nich zebrać;p). Z góry dzięki;)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Gdy pojawiają się pomidory, to po pierwsze nawóz a po drugie możesz oberwać trochę dolnych liści. Jeżeli pojawi się dużo małych pomidorków można też uszczknąć czubki roślin. Cała siła pójdzie w owoce.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Tattesail
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-22, 11:55

Post autor: Tattesail »

Ok wielkie dzięki za pomoc! już się bałam że nici z moich pomidorków;p;p;p
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Pamiętaj, rośliny zawsze pragną rosnąć...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Liście obcinamy wtedy, kiedy pomidorki w gronie osiągną wielkość orzecha włoskiego. Naraz nie wolno usuwać więcej niż jedną trzecią liści z rośliny, żeby za bardzo jej nie osłabiać. Za mineralnym nawożeniem nie jestem w trakcie wzrostu owoców, po co się podtruwać. Jeśli już to podlewanie biohumusem.

Moje pomidorki ;-)


Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Super pomidor Gosiu, ja już wczoraj zerwałem jednego pomidorka koktajlowego :-D Na każdym krzaczku mam ich jeszcze po około 9 sztuk, powoli dojrzewają więc pozostaje mi czekać :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Tattesail
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-22, 11:55

Post autor: Tattesail »

Ale Wam zazdroszczę - u mnie niestety jeszcze wszystko zielone, ale mam nadzieję, że dzięki Waszym radom już wkrótce zrobi się czerwono w mojej małej szklarni :-)
Awatar użytkownika
ewka56
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 168
Rejestracja: 2009-03-26, 08:52

Post autor: ewka56 »

Ja już mam jedną szufladę zamrożonych własnych pomidorów
Pozdrowienia dla wszystkich Ewa
ODPOWIEDZ