Początkująca ogrodniczka

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gacka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-27, 15:53

Początkująca ogrodniczka

Post autor: gacka »

Witam wszystkich znawców tematu.
Jako kobieta, która nigdy nie miała do czynienie z uprawianiem czegokolwiek (pomijając oranie własnego życia ;-) ) poproszę o wszelkie porady dotyczące tego jak powinnam zabrać się do założenia w ogródku małego warzywnika.
Na działce dysponuję powierzchnią około 2 m x 4 m, którą chcę przeznaczyć właśnie na grządki z warzywami.
Chciałabym zasadzić marchewkę, pietruszkę, koperek, buraczki, fasolkę szparagową, cebulę, brokuły, sałatę, rzodkiewkę i może jeszcze coś, co wpadnie mi do głowy, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać? Kupić normalnie w sklepie nasionka i wsypać je do ziemi? Z góry przepraszam za swoje słownictwo - tak jak pisałam - jestem totalny laik w tym temacie.
Będę bardzo wdzięczna za taki mały poradnik napisany zwykłym językiem, który trafi do mnie :oops:
Zależy mi na tym, by warzywnik nie był zbytnio odkryty więc pewnie musiałabym dookoła posadzić coś innego, by go ukryć. Ale co najlepiej się sprawdzi?
Z góry dziękuję za sugestie.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Mały przewodnik warzywniczy
1. Przygotowanie gleby, aby magazynowała wodę i miała dostęp do powietrza.
Bardzo ważne jest przekopanie gleby jesienią (przeważnie na głębokość łopaty, na glebach cięższych w pierwszym roku na głębokość dwóch) i wzruszenie jej wiosną grabiami itp.
2. Nawożenie.
Do nawozów organicznych wzbogacających glebę należą: obornik (jest nawozem o wielostronnym działaniu), kompost, torf, krowieniec, nawóz ptasi itp. Takie nawozy organiczne najlepiej stosować jesienią, przekopując glebę. Są jeszcze nawozy mineralne - i tu trzeba znać wymagania różnych roślin oraz odczyn gleby na działce. Odczyn można zmierzyć różnymi kwasomierzami dostępnymi w sklepach (nie jest to duży wydatek a zawsze można sprawdzić czy nasza gleba jest już odpowiednia czy jeszcze brakuje jej odpowiednich składników). Do tego typu nawozów zaliczamy: wapno (można stosować jesienią jak i wiosną, przy czym jeśli musimy jeszcze zastosować obornik to zawsze najpierw wapnujemy glebę a po jakimś czasie rozrzucamy obornik i go przekopujemy), wapno zmniejsza kwasowość gleby i wpływa na jej strukturę, nawozy azotowe, magnezowe, potasowe, fosforowe także wieloskładnikowe. O nawozach warto jeszcze poczytać co i jak.
3. Wyznaczenie zagonów.
Można wyznaczać zagony za pomocą sznurka lub trzonka motyki czy grabi. Niektóre warzywa wymagają większej rozstawy, jak pomidory, ziemniaki, fasola.
4. Zmianowanie warzyw i sąsiedztwo roślin
Bardzo istotna sprawa!
5. Siew/Rozsada
Można stosować siew rzędowy ręczny lub poprzez siewniki ogrodowe, które przydają się na dużych warzywnikach (ja wysiewam wprost z torebki ale można też nasiona wymieszać z suchym piaskiem aby wysiać je równomiernie). Głębokość siewu zależy od wielkości nasion i rodzaju gleby: głębiej nasiona duże. Oczywiście wysiewamy w rowki, a następnie przykrywamy ziemia lekko ugniatając. Istotna jest pora siewu! Dla fasoli, bobu najlepszy jest siew gniazdowy (w wyznaczonych miejscach robi się małe dołki i wrzuca po3-4 nasiona, i przykrywa ziemią. Inaczej sprawa wygląda z rozsadą. Z rozsady uprawia się warzywa wczesne: sałata, kalarepa, kalafior, kapusta a także ciepłolubne, które potrzebują dłuższej dojrzałości: pomidor, papryka, oberżyna, seler, melon. Rozsadę takich warzyw można przygotować w inspekcie czy skrzynce w mieszkaniu, natomiast rozsadę warzyw późnych na rozsadniku (zagon dla roślin: kapusty czerwonej, włoskiej, brukselki, brokułów itp. Osobiście nie bawię się w rozsadę. Takie rośliny kupuję, bo są łatwo dostępne za niewielką cenę, zdrowe.
6. Zabiegi pielęgnacyjne.
Glebę odchwaszczamy, spulchniamy, podlewamy (wiosną najlepiej rano a latem późnym popołudniem), ściółkujemy glebę (np. agrowłókniną). Rośliny wysiewane warto przerywać, czyli usuwać ich nadmiar by inne lepiej się rozrastały. Inne rośliny podpieramy, np. fasola tyczna (jeszcze jak są małe). Pomidory i melony można ciąć aby ograniczyć wzrost i przyspieszyć owocowanie.
7. Pozostaje zbiór warzyw i ich odpowiednie przechowywanie.

Warzywa kapustne: kapusta głowiasta biała, włoska, czerwona, brukselka, kalafior, brokuł, kalarepa, jarmuż, kapusta pekińska
Warzywa dyniowate: ogórek, melon, kawon, dynia
Warzywa psiankowate: pomidor, papryka, oberżyna (czyli bakłażan)
Warzywa cebulowe: cebula, czosnek, por, szczypiorek
Warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka korzeniowa, seler korzeniowy, seler naciowy, burak ćwikłowy, boćwina, bukiew, skorzonera
Warzywa strączkowe: Goch, fasola, bób
Warzywa liściowe: szpinak warzywny, sałata, cykoria sałatowa
Warzywa rzepowate: rzodkiewka, rzodkiew
Inne: kukurydza, koper ogrodowy, karczoch zwyczajny
Wieloletnie: chrzan, rabarbar ogrodowy, szparagi, szczaw
Odmian warzyw jest bardzo wiele.
O uprawie wszystkich warzyw szczegółowo można poczytać w necie.
Istotną sprawą są też szkodniki i choroby – różne dla różnych warzyw, ale o tym też znajdzie się dużo informacji
LaBamba
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-22, 10:38

Post autor: LaBamba »

Wszystko bardzo ładnie opisane, ale nie rozumiem wciąż jednej rzeczy - ile nasionek np. pomidorków czy sałaty w jeden dołeczek ? po jednym ? a może po dwa, w razie gdyby ta jedna nie zakiełkowała ?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

LaBamba, pytasz o rozsadę sałaty, pomidora: w inspekcie sieje się rzędowo lub rzutowo, niezbyt gęsto, w rowki odległe o 5 cm, a następnie przykrywa 1 cm ziemi z piaskiem (piasek jest ważny przy produkcji rozsady warzyw kapustnych, bo zapobiega chorobie zwanej "zgorzelą siewek"). Nie ma znaczenia czy dasz 1 czy 2 nasionka, bo i tak gdy rośliny wykształca pierwszy liść należy je przepikować (rozstawa: kapustne 5cm na 5cm, psiankowate 10cm na 10cm). Takie pikowanie dobrze wykształci korzeń.
Rozsada w mieszkaniu: najlepiej okno południowe. Rozsada na rozsadniku: rzędy co 10-15cm, tu nasiona wysiewa się rzadziej niż do inspektu i do skrzynek w mieszkaniu, bo siewki nie będą pikowane (kapustne średnio 3-4g na m kw.)
Przy produkcji rozsady ważne są: odpowiednia ziemia - zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna, dobrze utrzymująca wilgoć, wolna od szkodników, odpowiednia temp. (dla kapustnych 12-15 st., dla pomidorów 16-22 st., dla ogórków 20-25 st.), dużo światła i wody. W mieszkaniu ogórki, kawony, melony najlepiej od razu wysiewać do doniczek po 2 nasiona, bo źle znoszą pikowanie (z tym, że dy podrosną pozostawia się tylko większą roślinę).
LaBamba
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-22, 10:38

Post autor: LaBamba »

Bylem dzisiaj w ogrodniczym . Dotad myslalem caly czas ze wysiewam nosiona w ogrodzie podlewam i to wszystko co z nimi czynic. Pani sprzedala mi jakies foremki z papy i ziemie do sadzenia. Mowila ze musze pierw zasadzic to w domu a po 2 miesiacach ( w zaleznosci od warzywa) dopiero do ogrodka wkopac. To prawda czy mnie naciagnela na cos co nie jest potrzebne ? :)
Z waszych opisow wynika ze nie konieczny jest ten manewr wyzej opisany . Moze ktos mi to objasni?? z kwiatami moge to tez zastosowac ??prosilbym o odpowiedz
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Takie sianie w domu ma na celu szybsze uzyskanie plonu lub kwitnącego kwiatu. Oczywiście do takich doniczek można siać warzywa i kwiaty zwłaszcza takie, które nie znoszą przesadzania. Z taką doniczką sadzi się bezpośrednio do ziemi nie uszkadzając korzeni.
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

LaBamba: te foremki nie są aż tak potrzebne, zobacz na nasionka w opisie czy jest przygotowanie w inspekcie, jeśli nie to siejesz prosto do ziemi. do foremek siejesz m.in. pomidory, ogórki (te duże szklarniowe zazwyczaj), petunię itp.

Jeśli w ogrodzie chcesz mieć sałatę to siej ją prosto do gruntu (chyba że chcesz mieć bardzo wcześnie to wtedy w foremki), rzodkiewkę, buraki, marchew, itp siejesz prosto do ziemi.
Co do gęstości siewu to ja na sałatę robię taki rowek i do niego wsypuję ok jedno ziarenko co pół cm (jeśli wiesz o co chodzi), jeśli wzejdą zbyt gęsto to zawsze mogę zrobić z nich najwcześniejsze zbiory i wyrwać trochę ;P

mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam
LaBamba
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-22, 10:38

Post autor: LaBamba »

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Dzwonilem do ojca ktory powiedzial mi ze do foremek salate, pomidory ogorki . Rzodkiewke i marchew prosto do ogrodu ale jeszcze nie teraz bo " to nie ten czas aby wychodzic na pole " :)
Mam jeszcze male pytanie, z czego co z waszych wypowiedzi wywnioskowalem to wsadzam po tych 2 miesiacach kielkowania w domu ,do ogrodu rosline w tych foremkach ? korzen sie przedostanie przez ta pape ? bo niema wyraznego otworu
LaBamba
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-22, 10:38

Post autor: LaBamba »

Rozumiem, że do każdej foremeczki jedne nasionko !?!?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ta "papa" to torf wysuszony i jak go zaczniesz podlewać to zrobi się miękki i gdy włożysz doniczki do ziemi, to rośliny spokojnie je przerosną. Do jednej doniczki jedna roślina lub nasionko zależnie od wielkości doniczek.

Przy planowaniu warzywnika polecam artykuł w poradniku forum: ogródek warzywny dla początkujących
ODPOWIEDZ