Płodozmian na kolejne lata ?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Qba83
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-01-03, 11:48

Płodozmian na kolejne lata ?

Post autor: Qba83 »

Witam w ubiegłym roku za czołem swoją przygodę z warzywami trochę poczytałem i posadziłem oraz wysiałem w swoich 10 zagonach (zagony o wymiarach szer. 120 x 600) według kolejności:
- ogórek gruntowy,
- marchew,
- por,
- seler korzeniowy,
- cebula,
- pietruszka korzeniowa,
- czosnek,
- burak ćwikłowy,
- zioła tj. bazylia, oregano, tymianek, koper,
- fasola szparagowa
i moje pytanie brzmi jak na kolejne lata robić mix w płodozmianie aby wszystko pięknie rosło i nie wyjałowiło gleby oczywiście po zbiorach wysiałem poplon żyto a warzywa były podlewane gnojowicą z pokrzywy 1:10 oczywiście nie wszystkie oraz opryski z gnojowicy 1:20 wszystko pięknie wyrosło do tej pory czerpiemy korzyści z warzywnika z całą rodziną proszę o pomoc wiem że to nie jest łatwe ale doświadczenie ogrodnicy na pewno poradzą sobie z tą łamigłówką oczywiście chodzi mi o te warzywa powyżej z góry dziękuje za pomoc i czekam na odpowiedz ???
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: Sola13pl »

No to zaczną się na pewno różne roszady bo każdy zrobił by pewnie swój własny mix, ale nie zważając na to może napisz co ja bym gdzie posadził (oczywiście przyjmuje że kolejność w jakiej wypunktowałeś warzywa lub zioła jest kolejnością w jakiej były zagony) Ale ja posiał bym w ten sposób:
1 - burak ćwikłowy (lubi rosnąć po ogórkach)
2 - por
3 - czosnek (pomaga pietruszce, chociaż marchewce też, ale na jakieś kompromisy trzeba iść :-P)
4 - pietruszka korzeniowa (miedzy nią wysiał bym jeszcze trochę rzodkiewki na wiosnę którą szybciej się zbierze)
5 - ogórek
6 - seler (lubi towarzystwo ogórka i fasoli)
7 - fasola
8 - zioła (odstraszą nieco śmietke cebulanke - tzn opryski z bazylii czy tymianku to robią więc uważam że takie towarzystwo nie zaszkodzi)
9 - cebula (lubi towarzystwo marchewki)
10 - marchew (lubi towarzystwo cebuli, miedzy nią tak samo odrobina rzodkiewki nie zaszkodzi :-))

Oczywiście można by użyć innych wariantów i pewnie niektórzy zarzuca mi chociażby sianie pora po marchewce a oba warzywa mają dość głębokie korzenie, ale tak jak pisałem wcześniej zawsze to jest rzecz nieco indywidualna :-D
Dodatkowo powiem ze przy tworzeniu takich płodozmianów zawsze wspomagam się lekturą Witolda Czukasanowa "Bitwa o pietruszkę" :padam: , bo wg mnie jest to na prawdę bardzo dobra książka zarówno dla zupełnych laików takich jak ja :wstyd: , ale myślę że nawet wytrawni i wieloletni gospodarze znaleźli by w niej coś dla siebie :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: Elzbieta M »

Sola , jak tak patrzę na to , co napisałeś , to rzuca mi się w oczy , że to sąsiedztwo roślin , a nie płodozmian. Ogólne zasady płodozmianu - to nie siać warzyw korzeniowych po korzeniowych, owocowych po owocowych itp. W jednym roku na zagonie ogórki ( owocowe) , w następnym - korzeniowe - marchew z cebulą ( dobrze na siebie oddziaływują). Po selerze - np posadzić pomidory. ja obsadzam brzegi zagonika porami . A po zbiorach ogórków wysiewam jeszcze fasolkę na późniejszy zbiór , aby gleba nie stałą pusta.To tylko taki mój szkic.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: malina »

Kuba - bo tak przetłumaczyłam ten podpis - jeżeli Ci to nie odpowiada to ujawnij swoje imię . O płodozmianie dużo trzeba by pisać bo dużo jest warzyw , a to zajmuje trochę czasu , tym bardziej , że nie wszystkie jarzyny uprawiamy to po co wszystkie w uprawie płodozmianowej wymieniać . Ja korzystam ze starej książeczki z 1989 r " Ogród biodynamiczny przy domu " Doroty Materny . Oprócz tego tematu ma przepisy na : środki ochrony roślin , zioła jakie siejemy , a które wspomagają dobrym plonom , tabela sąsiedztwa roślin ,preparaty do podlewania czyli gnojówki roślinne własnej produkcji , kompostownik i inne . Przesyłam Ci 3 tabelki płodozmianu może ci pomogą .
Jeżeli ktoś chciałby jakiś temat poruszyć z tej książki chętnie skopiuję :]
Po najechaniu łapką możesz powiększyć zdjęcie :hyhy:
Załączniki
CAM01981.jpg
CAM01982.jpg
CAM01983.jpg
CAM01984.jpg
CAM01985.jpg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: Sola13pl »

Elu, masz rację co do tego że czymś innym jest dobre sąsiedztwo roślin a czymś innym płodozmian (chociaż ja bym bardziej ogólnie powiedział że to sadzenie po sobie roślin tak by nie doprowadzały do zmęczenia gleby) ale dlaczego by nie połączyć obu kwestii ? Wiem że to co zaproponowałem nie jest idealne ale, chyba nie jest też tragicznie złym podejściem do tematu :-D ;-).

Wykorzystałem też tylko te warzywa o których pisał Kuba, ponieważ zaznaczył że tylko o nie mu chodzi (od siebie wtrąciłem tylko rzodkiewkę), ale żeby zastosować książkowy płodozmian myślę, ze trzeba by było po prostu zmienić cześć z tych roślin i nie wysiewać ich w kolejnym roku a na ich miejsce wysiać po prostu inne. :-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: Iga51 »

Są różne metody płodozmianu. I Ela i Halinka dobrze radzą. Patrząc jednak na Twoje 10 zagonów, najprostszym sposobem byłoby przesunięcie po dwa zagony, czyli ostatnie dwa posadzić na pierwszym i drugim, dotychczasowy 1 i 2 na 3 i 4 i tak do końca. W następnym roku znowu przesunięcie. Miałbyś wówczas płodozmian na kilka lat.
Swoją drogą mógłbyś również poczytać rady w naszym poradniku. U góry na środku naszych stron jest wyszukiwarka. Wpisz "płodozmian" i wyskoczy Ci sporo porad z poradnika, a także różne wątki w tym temacie.
Pozdrawiam.
Qba83
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-01-03, 11:48

Re: Płodozmian na kolejne lata ????

Post autor: Qba83 »

Witam bardzo dziękuję za odpowiedz/podpowiedzi będą mi one bardzo pomocne w tym roku w moim płodozmianie i na przyszłe lata, ale oczywiście czuję niedosyt proszę o jeszcze jak by ktoś miał jakieś inne pomysły odnoście płodozmianu to bardzo chętnie poczytam a nie które z uwag odnośnie np. że korzenne czy cebulowate nie powinny być po sobie to właśnie mnie najbardziej drażniło przy tworzeniu płodozmianu i dlatego pozwoliłem sobie napisać na forum po wcześniejszym zapoznaniu się z literaturą oraz to co w internecie. A jeśli chodzi o uprawę współrzędną to już ją obcykałem wiem co i jak tylko ten płodozmian. Z góry dziękuje i proszę o jeszcze Kuba. ps. nie będzie minie około tygodnia na forum pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje mojego płodozmianu.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Płodozmian na kolejne lata ?

Post autor: rafaloku »

Jako uzupełnienie tematu proponuję nowy artykuł, który właśnie opublikowaliśmy w poradniku: Płodozmian warzyw na działce - przykłady
Mam nadzieję, że przykładowe płodozmiany będą pomocne ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ