Pleśń w doniczkach.

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.

Postautor: Anch » 2011-10-01, 09:03

Witam was,
wracam do starego tematu bo mam wątpliwości czy podane przez Was sposób wystarczą... może ja mam inną pleśń? Chyba będę musiała całą ziemię wyrzucić, bo to pewnie się rozsiewa w niej..?

Mam w doniczce w domu młodą odszczepkę draceny i jakieś pnące zielone o sercowatych liściach. Podlewam na podstawkę, a mimo to mam wielki puch na ziemi. Bo z nalotem tego pomylić się nie da - zwłaszcza teraz jesienią cholerstwo urosło przy tej wilgoci w kilka dni!
Wstyd się przyznać do tego puchu w doniczce, ale stoją one wysoko na półce i podlewając tego nie widziałam, do czasu gdy wspięłam się po meblach by "oczyścić" z kurzu liście pnącza.. aż mnie cofnęło.

czy te pleśni są szkodliwe dla zdrowia?

W innym końcu pokoju mam dużą dracenę, od zawsze podlewaną na podstawkę i teraz też robi się jej jakiś lekki nalocik na ziemi. Ale to nie może być woda bo ta jest dostarczana od dołu... ;/ czy twardość wody ma wpływ na rozwój pleśni?

W ogóle czy macie jakiś sposób na sprawdzanie czy trzeba podlać kwiaty? po tych widokach nie mam najmniejszej ochoty pchać palce w doniczkę... może są jakieś pręciki czy domowe sposoby sprawdzania czy trzeba już podlac czy nie?

Pozdrawiam
Anna
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Petrus » 2011-10-01, 15:50

Witaj. Ja kiedyś miałem podobny problem. Mianowicie wyrastała mi jakaś pleśń podobna do porostów u mojej draceny. Pojawianie się pleśni na wierzchniej warstwie ziemi może być efektem złego ustawienia rośliny. Często, gdy rośliny są częściej podlewane, mają ciepło i na ziemie nie dociera zbyt dużo promieni pojawia się pleśń. Ja swoją dracenę miałem na szafie, było tam trochę ciemno i ciepło. Zaczęła pojawiać mi się tak jakby sucha pleśń. Podlewałem czasem kwaśniejszą wodą, co pewnie pogarszało sprawę, bo było jej coraz więcej. Po jakimś czasie wyciągnąłem roślinę z donicy aby wymienić jej tą zgrzybiałą ziemie, ale było tego pełno w całej ziemi. Roślina marniała więc musiałem ją wyrzucić niestety :roll: :-/
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Fiołki Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl - Projektowanie/ fotografia roślin/ usługi ogrodnicze/ trawy ozdobne.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Merghen » 2011-10-01, 16:01

Pojawianie się pleśni może też wiązać się z ciągłym jej zalewaniem. Podłoże wtedy w ogóle nie przesycha. To też nie jest niestety dobre dla korzeni. No cóż, paluszek w ziemię to dobry sposób na stwierdzenie wilgotności podłoża ale trzeba sprawdzać tę wilgotność głębiej a nie tylko na powierzchni. Innym rozwiązaniem jest uprawa w hydroponice. Wtedy są odpowiednie wskaźniki ale trzeba też pamiętać o właściwym nawożeniu. Ostatnio też pojawił się bardzo dobry rodzaj podłoża, który można używać samodzielnie lub w połączeniu z ziemią - seramis. Może warto go spróbować? Ja mam np. w ziemi zmieszanej z seramisem paprocie, które kupiłam do reanimacji całkowicie zasuszone i teraz pięknie odbijają. Podłoże jest ciągle lekko wilgotne a paprocie stoją na północnym oknie dodatkowo cieniowanym dość gęstą firanką a nie pojawiła się jak dotąd żadna pleśń. Jednocześnie korzenie mają przewiew. Teraz planuję w podobnym podłożu umieścić hoje, fiołki i inne rośliny - oczywiście stopniowo przy okazji ich przesadzania.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Anch » 2011-10-02, 08:20

Petrus pisze:Po jakimś czasie wyciągnąłem roślinę z donicy aby wymienić jej tą zgrzybiałą ziemie, ale było tego pełno w całej ziemi. Roślina marniała więc musiałem ją wyrzucić niestety :roll: :-/

Boże broń! Moja pleśń to jakby puszek, leciutki i nie zbity.
Na szczęście na ziemi u dorosłej draceny tego jest malutko - spróbuję przesadzić roślinkę (choć tego nie lubią :( ). Za nic bym nie chciała by dracena się zmarnowała - jest hodowana od 40cm szczypiorku kupionego w Tesco, i pięknie urosła na ponad 1,5metra.. nie zrzuciła dużo liści więc jest ładnie ulistniona na całej długości.
Z mężem śmiejemy się że to nasze drzewko małżeńskie bo kupiliśmy je jeszcze przed ślubem :)
Anna
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Petrus » 2011-10-02, 13:11

To w takim razie musisz bacznie ją obserwować :lol: Myślę, że zmniejszona ilość wody przy podlewaniu (teraz nastaje zimowy okres więc jest to wskazane), trochę jaśniejsze stanowisko i wszystko powinno wrócić do normy ;-)
Pozdrawiam, Piotr.
ogrodypetrusa.pl - Projektowanie/ fotografia roślin/ usługi ogrodnicze/ trawy ozdobne.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Anch » 2011-10-03, 21:22

Dziękuję za rady. Mam nadzieję że dracenie nic nie będzie, pozostałe dwa kwiatki bezkompromisowo czeka przesadzanie..
Mam nadzieję że też pomoże

Pozdrawiam
Anna
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Re: Pleśń w doniczkach.

Postautor: ktosia » 2013-05-13, 14:47

Ja z kolei mam alokazję. Trzymam ją w jednym miejscu już drugi rok. Ostatnio zmieniłam jej ziemię i wokół kwiatka pokawił się taki biały wykwit pleśni. Wywaliłam ten kawałek i znowu to samo po paru dniach. A nie podlewam jej jakoś intensywniej ani nic...
ktosia
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Danka » 2013-05-13, 15:32

Mimo to jest zbyt wilgotno. Ziemia z worków jest bardzo mokra. A ostatnio na dworze było chłodno więc i w mieszkaniu jest chłodniej ;-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: ktosia » 2013-05-14, 15:45

Czyli przesuszyć ją? Czy jednak poszukać środka na pleśń?
ktosia
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Petrus » 2013-05-14, 20:37

Bardzo dobrze działają na taką pleśń w donicy preparaty grzybobójcze, np. Topsin M 500 SC :-) Ja podlałem kiedyś i pozbyłem się grzybów.
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: bajserek1 » 2013-05-30, 14:31

Witam!
Dołączam się do tematu ponieważ mam podobny problem z moją draceną obrzeżoną. Dracenę znalazłem ok 3 lat temu. Była zmarniała i ledwo udało mi się ją odratować. Przez te trzy lata pięknie rosła i obecnie ma ok 70 cm, ale nie była przesadzana. Ok 1,5 miesiąca temu zaczęła więdnąć, listki zaczęły opadać i usychać na końcach. Okazało się, że w doniczce nie ma ani grama ziemi, same korzenie. Korzenie wyglądały trochę dziwnie, tak jakby uschnięte. Miesiąc temu kupiłem dużo większą doniczkę oraz ziemię do roślin zielonych i palm (tę samą ziemię użyłem również do przesadzenia fikusa bonsai i skrzydłokwiatu i mają się świetnie). Dracenę wyciągnąłem z poprzedniej doniczki, do nowej na dno wsypałem trochę ziemi, wsadziłem roślinkę i całą bryłę zasypałem nową ziemią oraz podlałem ok 200 ml wody. Od tamtego czasu nie podlewałem roślinki (aż do wczoraj). Okazało się, że nie poprawiło się jej. Listki dalej schną, a na domiar złego dziś zaobserwowałem mały płatek pleśni (taki biały puszek) na powierzchni ziemi. pogrzebałem trochę w doniczce i znalazłem kilka takich białych grudek w ziemi. Przypominają trochę ser feta (nie jest to nawóz). Co z tym zrobić? Jak ratować roślinkę?
bajserek1
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: rafaloku » 2013-11-26, 13:46

Jako uzupełnienie tego wątku umieściliśmy właśnie w poradniku artykuł: pleśń w doniczce z kwiatami - zwalczanie. Mam nadzieję, żę dla zainteresowanych okaże się przydatny ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Poprzednia

Wróć do Uprawa roślin doniczkowych w mieszkaniach