Plamy na liściach surfini

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
asiad9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-14, 12:07

Plamy na liściach surfini

Post autor: asiad9 »

Witam
Potrzebuje pomocy w zdiagnozowaniu plam na lisciach surfini.
Drugi rok choduje fioletowe surfinie i drugi rok ten sam problem. Otóż już zaczeły pojawiać sie czarne plamy na lisciach.Sadzonki sa wsadzone do doniczek z podwójnym dnem. Podlewam nawozem do surfini z firmy Planton 1 łyeczka na 5l wody. Nawozem podlewam zakażdym razem. Czyli wtedy kiedy ziemia jest lekko sucha ,pomimo podwojnego dna w doniczce nie pilnuję poziomu wody , tylko pilnuję suchosci ziemi. Teraz kiedy jest tak wilgotno podlewam nawet co 4 dni. Doniczki stoją pod dachem na parapetach okiennych na południowych i na północnych. Z kazdej strony rosną tak samo czyli bardzo obficie . Pilnuję mszyc, zapobiegawczo spryskuję środkami.
Bardzo prosze o poradę w załączniku przesyłam zdjęcia z plamami.
Joanna
Załączniki
Plamy na lisciach surfini
Plamy na lisciach surfini
Plamy na lisciach surfini
Plamy na lisciach surfini
Plamy na lisciach surfini
Plamy na lisciach surfini
Joanna
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Plamy na liściach surfini

Post autor: aleks.smolen »

Myślę, że będzie to choroba grzybowa, może mączniak rzekomy, może szara pleśń na liściach? Niestety po tych zdjęcia nie jestem w staniem dokładnie na to pytanie odpowiedzieć.
Porażone liście należy usunąć, a roślinę opryskać preparatem Biosept 33 SL. Jeśli porażenie nie jest rozległe to wystarczy ekologiczny środek ochrony roślin. Ze środków chemicznych można zastosować np. Dithane NeoTec 75 WG.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
asiad9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-14, 12:07

Re: Plamy na liściach surfini

Post autor: asiad9 »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy mogę użyć Mildex bo akurat mam pod ręką. W ulotce wyczytała, ze zwalcza m.in mączniak rzekomy.Prosze napisać mi czy obecna wilgota pogoda ma wpływ na choroby grzybowe i jak utrzymywać wilgotność ziemi bo to też chyba ma wplyw .Czy śrotkami na grzyby można podlewać.
Pozdrawiam
Joanna

-- Ostatnio dodano 2012-06-15, 18:48 --

Witam
Przesyłam kolejne 2 zdjecia liści surfini, ktore mogą pomoc w zdjagnozowaniu czy to jest na pewno mączniak rzekomy.Poprzednie zdjecia były mało czytelne. Chociaż te liscie maja barwę żółtą , a poprzednie barwę fioletową.
Proszę o odpowiedż
Liście surfini
Liście surfini
Załączniki
Liście surfini
Liście surfini
Joanna
asiad9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-14, 12:07

Re: Plamy na liściach surfini

Post autor: asiad9 »

Czy może mi ktoś odpowiedzieć dlaczego żółkna liscie surfini.??????
Joanna
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Plamy na liściach surfini

Post autor: aleks.smolen »

Myślę, że może to być objaw złego nawożenia lub nieodpowiedniego pH. W jakiej ziemi surfinie zostały posadzone? Jak często są nawożone?
Po pierwszych zdjęciach szłam bardziej w stronę choroby, ale zdjęcia były nie wyraźne i myślałam, że plamy są brunatne, zasychające, a teraz dodała Pani informację, że są fioletowe. Dlatego myślę, że tutaj są problemy fizjologiczne, tzn. nieodpowiednie pH, błędy w nawożeniu lub też za wilgotna gleba. Przy brzydkiej pogodzie ograniczamy podlewanie, podlewamy gdy gleba jest sucha (nie tylko w wierzchniej warstwie, ale głębiej też), na czas deszczu doniczki chowamy pod dach.
Nawozimy zgodnie z instrukcją na opakowaniu odżywki. Surfinia jest bardzo wrażliwa na przenawożenie jak i brak nawożenia, dlatego precyzyjne nawożenie jest tutaj bardzo ważne.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
asiad9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-14, 12:07

Re: Plamy na liściach surfini

Post autor: asiad9 »

Witam
Na pierwszych wysłanych zdjęciach rzeczywiście liście miały barwę fioletową i zasychają. Kolejne liście, które pojawiają się, są żółtawe. Kolory liści przeplatają się w każdej doniczce. Doniczek mam 9 szt. 80 cm. W każdej jest po 3 sadzonki. Kwiaty zamawiałam jeszcze w zimie u ogrodnika i on sam do moich doniczek wsadzał kwiaty, więc ziemia powinna być dobra. Kwiaty stoją pod dachem na parapetach. Nawożę nawozem Planton. Rozpuszczam 1 łyżeczkę na 5L wody. Tak jak wcześniej pisałam podlewam, kiedy ziemia jest przesuszona. Kontroluję poprzez wsadzania palca dość głęboko do ziemi. Częstotliwość uzależniam od pogody. Jak były deszczowe dni to podlewałam nawet co 4-5 dni. Może przy tak oszczędnym podlewaniu mają za mało nawozu? Stosuje doniczki z podwójnym dnem.
Przesyłam zdjęcie całej doniczki. Może na zdjęciu jest to nie widoczne ale już widać po lewej stronie -patrząc od przodu, że na samej górze robi się jaśniej, czyli liście żółkną.
Załączniki
Obraz 110.jpg
Joanna
ODPOWIEDZ