Piwonia - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, kwitnienie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Piwonia - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, kwitnienie

Post autor: roza333 »

Witam ponownie mam pytanie posiadam 5 piwonii a tylko jedna mi kwitnie wie ktoś dlaczego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Musisz powiedzieć w jakim mniej więcej są wieku. Piwonie często nie kwitną ponieważ są posadzone zbyt głęboko.Należy przesadzić ją płycej,na pewno zakwitnie tak, aby pąki liści znajdowały się tuż pod powierzchnią gleby.. Lubi słońce, w czasie dużych upałów trzeba podlewać.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

Witam, to wsadzę je płycej mają około 5 lat a jedna tylko kwitnie za to cudnie i pachnie
Anitaaa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 131
Rejestracja: 2008-08-23, 20:24

Post autor: Anitaaa »

Czym zasilacie piwonie by miały duże kwiaty :?:
Cieplutko pozdrawiam.
Anita
Michael2606
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-04-17, 22:15

Piwonia - pielęgnacja, sadzenie. Dlaczego nie kwitnie?

Post autor: Michael2606 »

Hej
Mam problem, od paru lat mam piwonie, na początku miała kwiat i wszystko pięknie a od 5 lat nie ma w ogóle co może być przyczyną?? Jak temu zaradzić?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Brak kwitnienia może być spowodowany kilkoma przyczynami: złe nawożenie (przedawkowanie), przesadzanie w złym terminie (można to robić tylko do końca sierpnia i nie później) właściwie piwonie nie lubią przesadzania (mogą nie uraczyć nas kwiatami nawet przez 3 lata), oraz zbyt głębokie posadzenie piwonii (to najczęstszy powód). Karpy sadzimy na jakieś 5cm, nie więcej. Są jeszcze powody związane ze złym stanowiskiem itp. ale ja stawiałabym na zbyt głębokie posadzenie.

Więcej: piwonie - uprawa, sadzenie, rozmnażanie, odmiany ogrodowe
Michael2606
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-04-17, 22:15

Post autor: Michael2606 »

No tak przesadzana była bo rosła pod orzechem, a wiadomo tam nie są dobre warunki. Może masz rację, nie pamiętam na jakiej głębokości była sadzona, a można jej jakoś pomóc ??
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

W zasadzie to chyba nic nie możesz zrobić. Tutaj pomoże tylko cierpliwość i zachowanie podstaw pielęgnacji piwonii: półcień, ziemia żyzna, nawożenie tylko przy bardzo słabych glebach, podlewanie (piwonie lubią wilgoć, a najlepiej utrzymuje ją np. kora). Niestety może potrwać to kilka lat.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Nie mogłam znaleźć tematu o piwonii bylinowej więc podczepię się tutaj.
Moje jak sugerujecie są bylinowe. Czy w związku z tym powinnam je co jakiś czas dzielić jak inne byliny? Wiem, że piwonie nie lubią przesadzania i mogą po tym przez jakiś czas nie kwitnąć. Czy tak się stanie jak je podzielę? Trochę mi szkoda, bo przede wszystkich tych kwiatów nie mogę się doczekać.

Mam jeszcze problem z jedną piwonią, nie wiem co się stało, ładnie zaczęła rosną i nagle zgniła od ziemi. Poprostu można wyjąc z ziemi zgniłą, tak jaby zgniły jej korzenie.
Podlałam środkiem grzybobójczym ale nie wiem co to jest.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Piwonie bylinowe lubią się "pokładać" na ziemi wiec warto je czymś podpierać. Najlepiej przesadzać jesienią. Dzielić się nie powinno , chyba, że chcemy mieć nową sadzonkę. Sadzonka w postaci części korzenia musi mieć jakieś 3 oczka (najniższe oczko sadzimy 5 cm pod ziemią). Najlepiej do wykopanego dołu dodać drenażu w postaci kamieni, przysypać pulchną ziemią i na to posadzić piwonię. Jeśli sadzonki zostaną pobrane i posadzone jesienią, zapewni im się odpowiednią pielęgnację to powinny zakwitnąć po roku.
Kwiatów piwonii nie powinno się ścinać przez 3 lata po posadzeniu. Po tym okresie już można. Zazwyczaj ucina się całą łodygę ale czytałam gdzieś, że powinno zostawiać się 1/3 pędu. Piwonie drzewiaste kwitną na ubiegłorocznych pędach więc się ich nie przycina, ale bylinowe owszem (listopad) aby zapobiec chorobie tzw. botrytis (szara pleśń).
Być może piwonia zgniła, bo miała za mokro.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Piwonie można dzielić przez wykopanie części bulw. Nie powinno się wykopywać całych roślin, ponieważ nie lubią przesadzania, jak to już napisała Pinia01. Moja babcia od kilkudziesięciu lat ma piwonię, którą obdzieliła już wszystkich sąsiadów i rodzinę, ale piwonia ta nigdy nie była wykopywana, jedynie oddzielane były pojedyncze bulwy.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ale jak mam podzielić piwonię bez wykopania ?
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Wbić łopatę w kępę piwonii i wykopać część skrajnych bulw. Ale najlepiej robić to końcem lata, sierpień/wrzesień.
Awatar użytkownika
grazka244
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-26, 09:19

Post autor: grazka244 »

Ja też mam w ogródku piwonię, posadzoną w zeszłym roku. Nie zakwitła. Myślę, że jest za głęboko posadzona. Liście ma ładne, zdrowe, ale ani jednego pąka. Zaciekawiło mnie, jakie to są piwonie krzewiaste. Druga posadzona z 5lat temu, ma tylko liście. Nie mogę się doczekać kwiatów. Może faktycznie za dużo ja nawożę, albo miejsce jej nie odpowiada. Chyba ja przesądzę w sierpniu do bardziej zacienionego. Mam jeszcze pytanko, jaki nawóz lubi piwonia? :roll:
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Ja swoje piwonie podsypałam granulowanym obornikiem, babcia używa zwykłego obornika.
ODPOWIEDZ