pędy porzeczki

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Co może być przyczyna takich zniekształceń pędów porzeczki? Zauważyłam w ubiegłym roku na pędach czarnej porzeczki. Czy to efekt jakiejś choroby porzeczek ?
Załączniki
p.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Jak wyglądają w tym momencie liście tej porzeczki?
Czy z pąków rozwinęły się liście i kwiaty?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Ulistnienie i owocowanie jak na pozostałych pędach. Tylko że rok rocznie na młodych pędach żerują mszyce i liście wyglądają okropnie - wybrzuszone , poskręcane. Zanim ja wiosną pojawię sie na działce , to już zastaję tamte niechciane lokatorki. Zastanawiam się , czy można wcześniej , np jak nabrzmiewają pąki , skropić porzeczki jakimś środkiem , żeby zapobiec pojawieniu się mszyc? Bo te poskręcane liście nie zdobią krzewów , nawet jeśli mszyce się wyniosą . Czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Wczesną wiosną (koniec lutego - połowa marca) należałoby zrobić oprysk preparatem olejowym, np. Promanal 60 EC. Niszczy on jaja mszycy zimujące w korze porzeczki. Oprysk należy wykonać tak obficie i dokładnie, aby ciecz spływała z gałązek.
Jeśli na pędzie są nieporażone przez mszyce liście, to warto się im przyjrzeć czy mają kształt i wygląd taki jak normalnie mają porzeczki, czy może wyglądają jakoś inaczej.
Więcej: Czerwone wypukłe plamy i bąble na liściach porzeczki
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

aleks.smolen pisze: Jeśli na pędzie są nieporażone przez mszyce liście, to warto się im przyjrzeć czy mają kształt i wygląd taki jak normalnie mają porzeczki, czy może wyglądają jakoś inaczej.
Zrobię to przy najbliższym pobycie na działce. Czy może to znaczyć , ze liście na których nie żerowały mszyce z jakichś innych przyczyn mogą mieć przebarwienia i wybrzuszenia?
Czy te powykręcane pędy mogą byc skutkiem żerowania mszyc?
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Mam pewne podejrzenia co do innego szkodnika, ale trzeba się dokładnie przyjrzeć porzeczce, czy wszystkie pąki się rozwinęły, czy liście nie mają pokrzywowatego kształtu?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Jeśli chodzi o innego szkodnika , to wielkopąkowiec porzeczkowy również odwiedza moje porzeczki.Ostatnio więcej go było o dziwo na czerwonych , nie czarnych. Staram sie obrywać wszystkie kapustki .A mocno porażone pędy wycinam
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Dokładnie. Myślałam o wielkopąkowcu i przenoszonej przez niego chorobie wirusowej - rewersji czarnej porzeczki. W przypadku tej choroby pędy są nadmiernie rozkrzewione, a liście mają pokrzywowaty kształt i zredukowane ząbkowanie. Dlatego trzeba się przyjrzeć liściom, czy nie noszą objawów tej choroby.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję , podczas pobytu na działce zrobie zdjęcia
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: pędy porzeczki

Post autor: saba »

Czy można jakoś zapobiec występowaniu tego wielopąkowca niż obrywanie już zarażonych pąków?
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Niestety nie ma żadnych zarejestrowanych środków chemicznych na tego szkodnika.
Zostaje obrywanie zarażonych pąków, a mocno porażone krzewy wykopać i spalić.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Czy ścięcie wszystkich pędów przy ziemi pozwoli uwolnic się od szkodnika? Na jednej z czerwonych porzeczek było tak dużo kapustek , że nawet ich nie obrywałam , a postanowiłam tak właśnie ściąć pędy
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Wielkopąkowce przenoszone są z wiatrem, na ciałach owadów i z kroplami deszczu na inne krzewy porzeczek, więc jeśli szkodnik już raz wystąpił na porzeczkach, to należy często i dokładnie oglądać krzewy i usuwać porażone pędy.
Ścięcie porzeczki powinno przynieść jakieś efekty w zwalczaniu wielkopąkowca, ale wszystkie krzewy trzeba dokładnie lustrować.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: pędy porzeczki

Post autor: Elzbieta M »

Kolejne problemy z porzeczkami. Dwa krzewy porzeczki czerwonej wyglądają , jakby ktoś wysypał na nie sadzę.
Na innym krzewie zauważyłam suchy pęd - pozostałe wyglądają zdrowo( za wyjątkiem tego , że liście poskręcane z powodu wcześniejszego żerowania mszyc)
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: pędy porzeczki

Post autor: aleks.smolen »

Pani Elu, myślę, że jest to antraknoza porzeczki zwana też opadziną. Na spodniej stronie liścia powinny być ciemne punkciki - skupienia zarodników grzyba.
Przed kwitnieniem wykonujemy oprysk jednym z preparatów: Dithane NeoTec , Score lub Topsin M, po zbiorze owoców oprysk- Dithane NeoTec, Score lub Miedzian.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ