Parch jabłoni

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Parch jabłoni

Post autor: aro »

W ogródku mam kilka jabłonek, które mają w tym roku parcha. Gdzieś w necie wyczytałem, że najlepszym środkiem na tę chorobe jest oprysk jesienny mocznikiem. Nie wiem tylko gdzie mam to kupić. Proszę o pomoc :-)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj :)
Mocznik znajdziesz w najbliższym przyzwoicie zaopatrzonym sklepie lub centrum ogrodniczym.
Wszystkie niezbędne informacje o parchu jabłoni znajdziesz w poradniku forum w artykule choroby drzew owocowych - opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski oraz szerzej poświęconemu parchowi artykule parch jabłoni - objawy, opryski, zapobieganie, zwalczanie.
Opryski nawozami azotowymi stosuje się po to, przyspieszyć rozkład opadłych liści, które są miejscem zimowania grzyba odpowiedzialnego za tą chorobę.
Przeprowadzenie tego zabiegu jesienią w połączeniu z zastosowaniem środków chemicznych wiosną, bardzo ogranicza występowanie parcha, nawet na odmianach podatnych.
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Właśnie w tym jest problem że juz szukałem go w kilku sklepach ogrodniczych i nikt nie na czegoś takiego !
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

aro,popytaj jeszcze w spółdzielniach rolniczych albo po sąsiadach. Rolnicy kupują nawóz mocznik w 50kg workach i czasem im troche zostaje, więc jest szansa, ze będą chętni się podzielić ;-)
Pozdrawiam !!!
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Porada

Post autor: aro »

Emil, dostałem ten mocznik, ale mam jeszcze jedno pytanko do ciebie. Mianowicie czy przed opryskiem mocznikiem drzew owocowych, mam spryskac je jeszcze środkami odkażającymi np. miedzianem, czy nie. Prosze o radę.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj :)
Świetnie, że o to spytałeś !
Obecnie coraz częściej wykonuje się opryski przeciwko parchowi jabłoni zaraz po zbiorze owoców - to ogranicza znacznie źródła infekcji (jakimi są zarodniki workowe) w kolejnym sezonie. Ten sposób postępowania zdobywa coraz większą liczbę zwolenników ponieważ znacznie ogranicza straty wywołane przez tą chorobę w początkowych etapach rozwoju drzewek owocowych.
Tak samo opryski 5% roztworem mocznika eliminują dość skutecznie sprawcę parcha jabłoni.
Wybór należy tylko do Ciebie - część osób stosuje oba zabiegi, część z kolei uważa drugi zabieg za niepotrzebny ...
Myśle, że w małym sadzie przydomowym nie trzeba stosować dodatkowych oprysków i wystarczy jeden, dokładnie przeprowadzony, roztworem mocznika.
Pozdrawiam serdecznie !!!

Polecam: jesienne opryski drzew owocowych
ODPOWIEDZ