Pałeczki azotowe do roslin zielonych (?)

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
ehahek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-11-20, 19:29

Pałeczki azotowe do roslin zielonych (?)

Post autor: ehahek »

Witam!
Czy do draceny, yuki, szeflery, kalatheay, paproci, polysciasu, zielistki można stosować pałeczki z azotem jako nawóz ?
Do jakich jeszcze roslin można je stosować?
Na opakowaniu pisze, że do wszystkich roslin zielonych, a z tego co wiem nie wszystkie tolerują azot.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Pałeczki azotowe do roslin zielonych (?)

Post autor: Doxepine »

ehahek pisze:Witam!
Czy do draceny, yuki, szeflery, kalatheay, paproci, polysciasu, zielistki można stosować pałeczki z azotem jako nawóz ?
Do jakich jeszcze roslin można je stosować?
Na opakowaniu pisze, że do wszystkich roslin zielonych, a z tego co wiem nie wszystkie tolerują azot.
Można przyjąć, że rośliny o pstrokatych liściach więcej pożytku będą miały z nawozów o obniżonej zawartości azotu, za to z większą dawką fosforu i potasu. Te bowiem pierwiastki promują trwalsze i mocniejsze wybarwienie liści. Do roślin stricte zielonych można stosować albo nawóz uniwersalny, albo do roślin zielonych. Ten ostatni ma w swoim składzie więcej azotu, który promuje wzrost rośliny.
Do paproci polecam specjalny nawóz zakwaszający glebę lub taki o minimalnej zawartości wapnia.
Juka domowa nie przepada za dużą dawką azotu, więc takie pałeczki nie są dla tej rośliny dobre.
Kalatea, ze względu na pochodzenie, uwielbia nawożenie biohumusem.
Szeflera (odm. o pstrokatych liściach) będzie ładniejsza przy nawożeniu odżywką do roślin kwitnących.
Polyscias lepiej się czuję nawożony odżywką uniwersalną (o zawartości azotu poniżej 180 g/l).
Zielistka nie toleruje zasolenia gleby, więc nawozi się często, ale bardzo małymi dawkami. Dla niej nadają się te pałeczki, o ile nie zawierają fluoru i mają przedłużone działanie.

Nie da się podać jednego zestawu roślin, dla którego pałeczki azotowe będą odpowiednie. Sam azot niewiele zdziała, bo potrzebny jest cały zestaw mikro- i makroelementów. Niektóre rośliny są wrażliwe na jeden składnik, a drugiego z kolei potrzebują więcej. Ja mam 6 różnych nawozów i kilka butelek z różnymi ich stężeniami. Dzięki temu każda moja roślinka dostaje to, czego potrzebuje.
ODPOWIEDZ