Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Mzelle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-04-26, 08:06

Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Mzelle »

Dzień dobry wszystkim obecnym. Chciałabym prosić o dobre rady w temacie sadzenia krzewów, bylin lub ewentualnie drzew na dużym osiedlu w suchej, twardej gliniastej ziemi. Postanowiłam zając sie wydeptanymi trawnikiem znajdującym sie obok ogródka przedszkolnego mojej córki. Widok z ogródka: wyżej wspomniana wydeptana dróżka, psie odchody, śmietnik, kontenery na odzież, trzepak i uliczka. W centrum ogrodniczym zaopatrzyłem sie w duże ilości torfu, piasku, kory sosnowej. Kupiłam rownież pięciorniki różowe, żółte i czerwone, pecherznice diabollo, pecherznice jasne, tawuły różowe i białe. Do tego siatki plastikowe po 3 zł za metr (niestety jakiemuś sąsiadowi wszystko sie przydaje i strach inwestować w coś czego za kilka dni może nie być). Zrobiłam rownież sadzonki rozchodnika okazałego i liczę na to, ze sie umorzeni i rownież będę mogła go wsadzić. Własnego ogrodu nie posiadam, w temacie sadzenia jestem zupełnym laikiem, będę wdzięczna za rady.
Załączniki
image.jpeg
Mzelle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-04-26, 08:06

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Mzelle »

Zdjęcie nr 2
Załączniki
image.jpeg
Mzelle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-04-26, 08:06

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Mzelle »

Zdjęcie nr 3 -widok z boku
Załączniki
image.jpeg
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: malina »

Wszystkie zdjęcia wklejaj naraz w jednym poście , można 10 szt.
Co ty z tego masz , nawet za satysfakcję nie skusiła bym się :/ sąsiadom wszystko się przyda , jak piszesz wyżej . Roboty będziesz miała sporo , życzę powodzenia , a czy masz zgodę na wejście na państwowy teren ? Krzaki kupiłaś dekoracyjne , wszystko o kej , :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pewnie,że szkoda takiego terenu i z krzakami kwitnącymi byłoby cudnie ( i jeszcze np. forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy), tylko skąd masz pewność ,że po pierwszej nocy wszystkiego nie rozkradną ? Halinka ma rację,uzgodnij najpierw z władzami osiedlowymi .Ja przed domem mam wielki pas dzikiej trawy ,koszonej 2 razy w roku przez Urząd Miejski i mimo,że z sąsiadów na pewno nikt nie połakomiłby się na moje roślinki,to usłyszałam od mieszkańców,że dla urzędu jest prościej kosić trawę jak nic poza nią nie rośnie :zdegustowany: :zdegustowany: . To co prawda realia włoskie,ale wszędzie są urzędy i ludziska :/ . Jeżeli zdecydujesz się jednak na posadzenie,zrób fotki i pokaż nam :) .Powodzenia.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Mzelle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-04-26, 08:06

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Mzelle »

Hej, zgody brak. Mieszkam na tym samym osiedlu od 30 lat i wszystkie krzewy, drzewa oraz skalniaki były sadzone przez mieszkańców. Spoldzielnia zupełnie sie tym nie interesuje. Moja córka chodzi do przedszkola które ma takie "urocze" widoki wiec chciałam zeby dzieci zamiast tego śmietnika i trzepaka popatrzyły na coś zielonego :) dyrekcja przedszkola wie o moich planach.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: malina »

No to działaj , powodzenia :padam:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Joanna Sadowska »

Witam,
krzewy, które Pani zakupiła są dobrymi propozycjami na tereny tego typu. Nie wymagają dużego nakładu pracy, a są dekoracyjne zarówno z ulistnienia jak i kwiatów. Preferują gleby lekkie i przepuszczalne, do jakich gliniaste niestety nie należą, ale dzięki piaskowi można je nieco rozluźnić.
Dlatego podczas sadzenia krzewów radziłabym zaprawić dół kompostem lub torfem i piaskiem dzięki temu gleba się użyźni, a piasek zwiększy jej przepuszczalność. Na takim stanowisku dobrze poradzi sobie także dereń biały, wspomniany wcześniej migdałek trójklapowy, a z bylin np. bergenia sercowata.
mgr inż. Joanna Sadowska
Mzelle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-04-26, 08:06

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Mzelle »

Pani Joanno. Dziękuje za pomoc. Przy sądzeniu krzewów korzystałam z dwóch worków torfu ale nie byłam świadoma, ze warto rownież wymieszać go z piaskiem. Rady doświadczonych w temacie osób są dla mnie cenne. Przy następnym wsadzaniu z pewnością wykorzystam te informacje. Podobają mi sie rownież białe derenie, tez sie nad nimi zastanawiałam wcześniej. A bergenia rowniez zwróciła moja uwagę. Niestety gleba przy placu zabaw jest wyjątkowo sucha a czytałam, ze ta bylina potrzebuje dużo wody do prawidłowego rozwoju. Przy siatce posadziłam groszek pachnący, mieczyki, czosnki ozdobne, kosmosy. Mam nadzieje, ze będzie czym nacieszyć oko :) Lilak johan mensing czeka na wsadzenie. Rozpoczęłam rowniez próby z własna produkcja sadzonek- tych czerwonych berberysow oraz forsycji. Liczę na to, ze uda mi sie obsadzić zielenią ten paskudny kącik :)
Załączniki
image.jpeg
image.jpeg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Otoczenie przedszkolnego ogródka. Prośba o dobre rady.

Post autor: Danka »

Powodzenia. Bergenia nie jest aż tak wymagająca. Co prawda w wilgotnym podłożu lepiej rośnie i kwitnie ale poradzi sobie także w suchszym terenie. I co najważniejsze jest zimozielona.
ODPOWIEDZ