Osy i winogrona

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
marylka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-04, 13:58

Osy i winogrona

Post autor: marylka »

Gdy zaczynają dojrzewać winogrona zlatują się osy i nie sposób podejść , zjadają a raczej wypijają sok i na winorośli wiszą same skorupki. Jak temu zaradzić? Bardzo proszę o radę.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Cześć Marylka! Osobiście tego nie próbowałam, ale teoretycznie wiem, że dojrzewające owoce, by je uchronić przed pożarciem okrywa się siatkami lub papierowymi torebeczkami.W Twoim przypadku szczelnie okryłabym każdą kiść winogron siatką (podobną do materiału z firanek).Musisz mieć przepyszne winogrona! Oby coś dla Ciebie zostało! :lol:
Pozdrawiam - Orania
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

Post autor: jadwiga »

Mogę Ci tylko dać radę taką, weź butelkę z syropem, czy jakimś sokiem owocowym,ale nie pełną tylko tak trochę i uwiąż to , no kilka takich falaszek, tzn ja nie wiem ile masz krzaków, osy będą właziły i się w tym topiły. To rada tych co mają winnice. Ja mam bardziej problem z ptasiorami, jeszcze winogrona nie dojrzały, a one już próbują.
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

Post autor: jadwiga »

A jakie macie odmiany winogron?
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Osy to pikuś! a co z szerszeniami robić :( hehe no oczywiście żartuje, ale ja obserwuję wzrost liczby szerszeni co rok, w tym nie było dnia żebym przy dojrzewających winogronach nie widział... a przecież kilka lat temu raz na jakiś czas.
Dzięki za sposób na flaszkę! założę się, że samce łapią się częściej! ;)
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
kapitan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-01-04, 19:13

Re: Osy i winogrona

Post autor: kapitan »

Pozwolę sobie opisać jak wygląda mój sposób z flaszką. Do wykonania pułapki wykorzystuję peta 1,5 l po wodzie mineralnej lub innym napoju. Odcinam górna część peta, uzyskany lejek odwracam i wkładam wlewem do dołu w pozostałą dolną część peta. Ciąć należy w takim miejscu by ściany obu części peta po wciśnięciu górnej części ściśle do siebie przylegały. Wykonuję wieszak z drutu, którym przebijam na przeciw siebie obie części peta. Do tak przygotowanej pułapki wlewam trochę piwa i zawieszam na drutach w szpalerach. Osy bez trudu znajdują wejście do pułapki. Jednak jak popija piwa, żadna nie może trafić do wyjścia :lol: . Należy tylko pamiętać żeby co jakiś czas to opróżniać. Bardzo skuteczna pułapka. Osa nie musi się utopić wystarczy że wejdzie.
Piotr
ODPOWIEDZ