Orzech włoski nie wydaje owoców

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Pexai
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-08, 19:15

Orzech włoski nie wydaje owoców

Post autor: Pexai »

Witam.Moje orzechy włoskie mają około 4m wysokości i nie wydają owoców . Co mam zrobić, aby rodziły orzechy?
Z góry dziękuje za porady .
koral
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-24, 09:20

brak owocowania

Post autor: koral »

Napisz ile lat ma drzewo
Jaki jest poziom wody gruntowej
Czym go zasilasz
Skąd sadzonka
Pit_P1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-23, 16:36

Post autor: Pit_P1 »

Jeszcze jedno ważne pytanie, czy w ogóle zakwitł na wiosnę?
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Orzech włoski

Post autor: Bronisława »

Ponieważ mam podobny problem z orzechem, będę uważnie śledziła rady i wskazówki.
Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bronisława to może odpowiesz na zadane wcześniej pytania, bo od piszącego pierwszy post, chyba się nie doczekamy :)
Pit_P1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-23, 16:36

Post autor: Pit_P1 »

Za mało informacji aby określić brak owocowania orzecha włoskiego. Może podam kilka faktów na temat tego gatunku. Orzech włoski jest to drzewo dorastające do 20 m. wys. Jest jednopienny ale rozdzielnopłciowy tzn. kwiaty męskie (zwisające kotki) i żeńskie ("łuski" na końcach jednorocznych pędów) występują na jednym drzewie. Z mojego doświadczenia wynika, że orzech włoski do zapylenia potrzebuje drugiego osobnika (w promieniu ok. 100 m.) Sadzony na glebach o wysokim poziomie wód gruntowych choruje i słabo rośnie. Najlepiej rośnie na glebach głębokich i wapiennych. Nie znosi cięcia, ale jak już musimy go formować to należy to robić minimalnie i na wiosnę. Może być rozmnażany poprzez nasiona (generatywnie) lub przez szczepienie (wegetatywnie). Sposób rozmnażania ma zasadnicze znaczenie na późniejszy wzrost i plonowanie. Drzewka uzyskane z nasion w okres owocowania wchodzą po ok. 8-10 lat po posadzeniu, a także nie mamy żadnej pewności jakie owoce uzyskamy. Drzewka rozmnażane poprzez szczepienie, są droższe w sprzedaży ale mamy pewność, że będziemy mieć "dobre orzechy" oraz zaczynają owocować już nawet w drugim roku po posadzeniu :)
ODPOWIEDZ