Orlikowa rabatka

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Orlikowa rabatka

Post autor: lawender »

Moi drodzy mam nad stawem mały placyk z samymi orlikami, rozrosły się różnokolorowe i bardzo ładnie wyglądają w momencie kwitnienia ale po przekwitnięciu miejsce to robi się mało ciekawe. Proszę podpowiedzcie co posadzić między tymi orlikami by w momencie kiedy orliki tracą urok miejsce to było kolorowe.. Nie wiem co dosadzić, jaka roślina ładnie by tam wyglądała(mam na myśli bylinę)przez całe lato:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Elzbieta M »

Liliowce ładnie wyglądałyby nad stawem. Orliki kwitną w czerwcu , liliowce najczęściej - lipiec - sierpień
Załączniki
10-12  lipiec 018.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Petrus »

Liliowce ładnie wyglądają tak jak napisała Ela. Możesz również posadzić hosty, gdyż ich duże liście odbijają się w lustrze wody. Równie dobrze sprawdzą się inne byliny, które lubią wilgoć, np. krwawnica, łączeń. Turzyce, manna mielec i miskanty, np. Gold Bar równie pięknie wyglądają nad brzegiem oczka. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: lawender »

Piotrku,Elu,,,,dziękuję za podpowiedzi, ale tak sobie myślę czy liliowce za szybko nie zagłuszą mniejszych od siebie orlików? hm......a o funkiach myślałam ale mój ogród nie ma cienia,,,,,samo słońce.....czy funkie dadzą sobie radę bez odrobiny cienia? :kwasny:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Danka »

Olu, ja natomiast pomyślałam o żurawkach. U mnie na słońcu dobrze sobie radzą ciemno-listne. Ale pomysł Piotra z trawami także mi się podoba. Nie za wysokie. Ładne będą cały rok.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: lawender »

No pomysł z trawami coraz bardziej mi się podoba:) Muszę pomyśleć nad odpowiednimi co do wysokości:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Petrus »

Liliowce zbyt gęsto posadzone mogłyby zagłuszyć orliki.
Myślę, że turzyce będą w sam raz, np turzyca włosowa, turzyca mocna 'Variegata', turzyca japońska 'Ice Dance', turzyca ptasie łapki. Albo sity, miskant chiński 'Gold Bar, 'Apache', trzęślica modra 'Variegata', wełnianeczka alpejska :]
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Iga51 »

Olu, liliowce są piękne. Moje kwitną już od połowy czerwca. U Ciebie w słońcu będą pięknie rosnąć.
Widzę jednak, jak szybko się u mnie rozrastają. Pewnie masz rację, że szybko zdominowałyby rabatę orlikową. Liliowcom dałabym osobne miejsce.
Funkie powinny rosnąć w zacienionym miejscu. Mam posadzone i w słońcu i w cieniu. Te w słońcu zdecydowanie szybciej kończą żywot. Słońce wręcz im przypala liście. Szybciej żółkną, niż te z cienia.
Żurawki dopiero mam jeden sezon, ale w miejscu zacienionym z trzech stron. Mają się świetnie, nie mam jednak doświadczenia, jak zachowują się w słońcu. Tu Ci Danka podpowiada.
Ale ja polecałabym Ci np. penstemony, krokosmie (cynobrówka). To są piękne rośliny i zdobią aż do mrozów. Nie są tak ekspansywne jak liliowce. Ewentualnie porozsadzałabym między orliki, jeżówki, które też kwitną aż do mrozów. No i jeszcze dodałabym trawy, które rosną w kępy, a nie rozłażą się zbyt szybko.
Masz jeszcze trochę czasu, możesz sobie pokombinować. Napisz, jak już coś zdecydujesz. Jestem ciekawa tej rabaty.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Elzbieta M »

Jeżeli odstępy między orlikami nie są duże , to faktycznie liliowce mogłyby je zagłuszyć. Ale podoba mi sie podpowiedź Igi - czyli jeżówki i trawy. A łan liliowców w innym miejscu nad stawem.Taki łan jak u Igi :-D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Petrus »

Tylko jeżeli mielibyśmy wybierać jeżówki to tylko podstawowy różowy i białą odmianę. Te miksowane z USA mogą przemarzać w zbyt mokrej ziemi.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Bettiw »

Olu możesz rozważyć też powsadzanie pomiędzy orlikami wysokie byliny, myślę o pustynniku później kwitnącym, tj. pustynnik olgi z liatrą kłosową i trytomą groniastą. Orliki po przekwitnięciu zachowują ładne liście, a tutaj wystrzeliły by kolorowe pałki i kłosy.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: lawender »

Oj kochani teraz mam mnóstwo pomysłów, już mi się przed oczami kształtuję rabata i już widzę w mojej wyobraźni nowe nasadzenia:) Dziękuję cieszę się z Waszych podpowiedzi. Zapoznam się bliżej z trawami ,które wymienił Piotruś i o pustynniku muszę poczytać,.....hm jeżówek mam sporo swojej hodowli he he.......oj coś wykombinuje i najpierw narysuje,,, Tylko znajdę chwile,,,,,bo na razie ścigam się z wczorajszym dniem.....e gdzie tam ,,,raczej z przedwczorajszym.....mój szef na Tacierzyńskim to mi trochę obowiązków przybyło ,,ździebko" :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Petrus »

Pustynnik raczej się nie nadaje. Nie wytrzyma podłoża przy oczku. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: Bettiw »

No tak nie wytrzyma z nogami w wilgoci, skupiłam się, że nasłonecznione miejsce. Mam nadzieję, że Ola jeszcze będzie studiować potrzeby przyszłych roślin.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Orlikowa rabatka

Post autor: lawender »

U mnie jedna strona jest dużo wyżej położona nad stawem, jest ok 1m różnicy do ścieżki nad brzegiem :)Tam jest sucho zupełnie sucho,,,,nawet aż za sucho.I na tę stronę dobieram te roślinki, którE nie lubią wilgoci ,,w nogach''.Druga strona stawu jest niżej i tam jest mokro:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
ODPOWIEDZ